Обмежено придатний у воєнний час: чи можуть їх мобілізувати?

event 10:32 Четвер 19 Січня 2023 Суспільство
Obmezheno prydatnyi

Хто такий «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час», що передбачає ця постанова, чи мобілізують обмежено придатних, чи можливий для них перетин кордону?

Військовозобов’язані та громадяни України, які приписані до дільниці (призовники), або є призваними/направленими для підготовки до військової служби проходять обов’язковий медичний огляд.

Медичний огляд проводить Військово-лікарська комісія (ВЛК). Саме на цьому етапі визначають придатність до служби у військах Україні. Її визначають на основі результатів медичного огляду.

Згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України постанови є такі:

а) придатний до військової служби за графами ТДВ “А” 1-11;

б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до ________ (указати дату);

в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд;

г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;

ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Кожну з визначених постанов вказують у лікарському висновку.

Оскільки придатність визначають за результатами медичного огляду, то під час ухвалення рішення ВЛК керується такими додатками до Положення:

Додаток 1. Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби;

Додаток 2. Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби;

Додаток 3. Таблиці додаткових вимог до стану здоров’я.

Мобілізація до лав ЗСУ

Постанова «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час» передбачає, що призовник повністю звільнений від служби у війську в мирний час, але з настанням воєнного стану в державі може бути мобілізованим. У такому разі обмежено придатний не може ухилятися від служби.

Одночасно з цим висновком ВЛК в індивідуальному порядку й у довільній формі вказує, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Для цього лікар враховує її військову спеціальність, займану посаду, вік, роботу, яку вона виконує. Саме тому таких осіб і названо «обмежено придатними», бо вони можуть служити тільки в деяких частинах, підрозділах тощо.

Обмеження

Тож в такому випадку призовники є:

  • непридатними до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спец спорудах;
  • придатними до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Кожен, хто за результатами медичного обстеження є «обмежено придатний до військової служби» має отримати від медкомісії (ВЛК або ЦВЛК) копію постанови, з переліком тих робіт та видів служби, які йому протипоказані за станом здоров’я. Важливо, якщо постанова ВЛК не містить цієї чіткої вказівки, доцільно звертатися зі скаргою до Міністерства оборони України чи до Центральної ВЛК ЗСУ. Також вас не можуть направити в бойову частину на передову, якщо ви маєте статус обмежено придатного. У такому випадку це рішення також можна оскаржити за наявності довідки.

Отже, ВЛК при прийнятті постанови повинна чітко вказати у висновку види служб та робіт, які протипоказані конкретному військовослужбовцю, щоб було зрозуміло, в чому полягає обмежена придатність.

З метою медичної та соціальної реабілітації громадяни, які пройшли медичну комісію, можуть бути переоглянуті госпітальними (гарнізонними) ВЛК Військово-медичних клінічних центрів. Зробити це треба буде не раніше ніж через 3 роки після ухвалення постанови про обмежену придатність до військової служби.

Військовий, який отримав поранення і не може після лікування та реабілітації виконувати обов’язки за попередньою посадою, не звільняється з військової служби, а має бути переведений на іншу посаду з відповідним обсягом службових обов’язків та з урахуванням медичного висновку. Загалом постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.

Виїзд за кордон обмежено придатних

Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які мають військово-облікові документи з відміткою/записом «непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час» не мають права виїжджати за межі України.

Автор:
Останні новини
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
20.04.2024, Субота
19.04.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward