“Зроблю це потім”: чому ми прокрастинуємо та як з цим боротися

event 14:52 Четвер 13 Серпня 2020 ПОДІЇ

У сучасному світі прокрастинують, напевно, усі, і це природно й зрозуміло. Ми часто відкладаємо свої справи на наступний день чи навіть тиждень, знаходячи цьому різні причини. Проте, з цим дійсно треба боротися та змінювати свої звички.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: Прокрастинація – це перекладання на потім (з лат. “перенесення на наступний день”) – ситуація, коли ви обіцяєте собі або іншим щось зробити, але перекладаєте це спочатку на інший день і, в результаті, робите її в останній момент чи взагалі забуваєте за неї.

Експерти розповідають, що прокрастинацію часто супроводжує почуття провини, а іноді навіть сорому. Наприклад, Стів Скотт у своїй книзі “Сила прокрастинації” наголошує, що різні люди прокрастинують по-різному та в різних випадках. До прикладу:

  • учень зволікає з виконанням важливих завдань у школі та почне готуватися до тесту чи семестрової контрольної в останню хвилину;
  • службовець не поспішає з виконанням робочого завдання, бо воно складне й вимагає значних зусиль;
  • спортсмен затягує з’ясування наслідків отриманої травми, бо боїться пропустити важливу гру.

Скотт вважає прокрастинацію одним із наших механізмів захисту. Вона попереджає нас про завдання, яке ми чомусь не хочемо виконувати.

Які почуття ховаються за прокрастинацією

  • страх (чи вийде це зробити);
  • сум (коли людина не відпустила щось у минулому і це заважає їй будувати плани на майбутнє);
  • злість (невдоволення задачею, коли вона насправді не ваша, ви не маєте або не хочете її робити);
  • сором та вина (більше це наслідок прокрастинації, але через них люди продовжують відкладати справи й далі).

Як відрізнити лінь від прокрастинації? 

Експерти радять поставити собі питання: “Навіщо я це роблю?”. 

  • Якщо ваша відповідь: “Щоб досягти конкретної мети”, але щось заважає вам зробити це прямо зараз, то ви прокрастинуєте.
  • Якщо ваша відповідь: “Щоб досягти конкретної мети”, але ви не впевнені, що взагалі хочете її досягти, то ви лінуєтесь, щоб зберегти енергію чи уникнути чогось гіршого.

Як уникнути стану прокрастинації

Видання Happy Monday назвало ритуали, які допоможуть уникнути прокрастинації.

1. Навіщо

Якщо ви зловили себе на тому, що можете зробити щось зараз, але відкладаєте це, то запитайте себе: «Для чого це мені взагалі потрібно?». Якщо справа дійсно важлива, подумайте, що конкретно заважає вам зробити її просто зараз, проаналізуйте, які почуття ховаються за прокрастинацією. Намагайтеся самі виявити справжню причину відкладання.

2. Підготуйте себе

У кожному завданні є складові, які можуть сподобатись, навіть якщо саме завдання загалом неприємне для вас. Тому для початку знайдіть легшу, меншу або цікавішу задачу і зробіть її першою, щоб “завести” мозок. А потім вже беріться до важчої роботи.

3. Зосередьтеся

Нейрофізіологи стверджують, що є два режими роботи мозку: сфокусований (коли ви здатні концентруватись, аналізувати й знаходити рішення для конкретних задач) та дифузний (коли ви думаєте водночас про все одразу й ні про що конкретно).

Іноді варто зосередитись на чомусь, що вимагає від вас максимальної концентрації. Так, ви самі створюєте для себе умови, в яких вас ніщо не відриватиме від роботи. Бо навіть незначне повідомлення від колег здатне витягнути вас із режиму “потоку”, а повертатися у нього можна 20-30 хвилин.

4. Винагородіть себе

Після кожного складного чи дискомфортного для вас завдання ви маєте винагородити себе. У кожної людини є різні приємності, які приносять задоволення та відновлюють ресурс. Наприклад, хтось любить випити чаю, вийти на балкон подихати свіжим повітрям, а інший піде на масаж чи в кіно. Знайдіть для себе 10 ресурсних «батарейок», які здатні перезарядити вас після нудної, рутинної чи тривалої роботи.

Як можна подолати прокрастинацію?

Експерт Стів Скотт у своїй книзі радить спробувати “Метод помідора”, який запропонував Франческо Чірілло ще в кінці 1980-х років.

5 кроків “Методу помідора”, завдяки яким ви подолаєте прокрастинацію:

  • чітко визначте завдання, яке будете виконувати;
  • встановіть помідор (так він називає таймер) на 25 хвилин;
  • протягом цих 25 хвилин працюйте, ні на що не відволікаючись, і не дивіться на час. Навіть якщо в голову приходять думки, що заважають працювати, негайно повертайтеся до роботи;
  • після дзвінку таймера у вас точно вже виконано багато роботи. Тому тепер зробіть коротку перерву — 5 хвилин. Послухайте музику, випийте чаю, погладьте домашнього улюбленця тощо;
  • після кожного четвертого “помідора” робіть тривалу перерву — від 15 до 30 хвилин. Адже робота з перервами набагато легша. 

В результаті ви будете приємно здивовані тим, наскільки продуктивними можете бути.

Джерело: сайт 24 канал

Читайте також: Як спека впливає на наш емоційний стан – пояснення вчених

Теги:
Останні новини
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
20.04.2024, Субота
Читати більше новинarrow_forward