Стрітення 2024 за новим календарем: дата, традиції та головні заборони свята

event 10:11 П’ятниця 02 Лютого 2024 Важливі дати

Стрітення Господнє – одне з найважливіших свят у православній церкві. Цього дня згадують події з життя Ісуса Христа і Діви Марії, описані в Євангелії від Луки, пише уніан

Що саме відзначають, які існують традиції, заборони та прикмети свята, і коли Стрітення Господнє у 2024 році за новим церковним календарем – розповідаємо в матеріалі. 

Стрітення Господнє – що за свято

Стрітення Господнє – це один з епізодів земного життя Ісуса Христа, описаний у Євангелії від Луки. У перекладі з церковнослов’янської “сърѣтеніе” – це “зустріч”, точка в часі, де з’єдналися Старий і Новий Завіти.

За переказами, через 40 днів після народження Ісуса, Марія та Йосип вирушили з немовлям із Вифлеєма до Єрусалима – за законом Мойсея їм потрібно було відвідати храм, щоб посвятити сина Богові та принести в жертву голуба або ягня. Оскільки сім’я жила скромно, то з собою вони взяли двох голубів. На порозі храму батьків і немовля зустрів святий Симеон – пізніше його назвуть Богоприїмцем. За легендою, цієї зустрічі старий чекав майже 300 років. Якось він перекладав книгу пророка Ісаї, в якій було сказано: “Ось Діва в утробі зачне, і Сина народить”. Симеон засумнівався, що діва може народити, і хотів було виправити слово “діва” на “жінка”. Але йому явився Ангел і сказав, що це пророцтво істинне, а сам Симеон не помре, поки особисто в цьому не переконається. Коли старий взяв маленького Ісуса на руки, то все здійснилося – Симеон проголосив появу Месії. Також свідком цієї зустрічі була літня благочестива вдова Анна-пророчиця. Пізніше вона проповідуватиме в Єрусалимі, що серед людей уже є Спаситель. 

Читайте також: Як правильно прибирати в домі віником: народні прикмети

Свято Стрітення Господнє – це велика радість від того, що на землю прийшов Спаситель, але водночас є в цій події й невеликий смуток – Богородиця тоді розуміла, яку долю вготовано її Сину, але проявила смиренність волі Божій.

Якого числа Стрітення за старим і новим церковним календарем

Стрітення – це неперехідне свято і щорічно святкується через 40 днів після Різдва Христового. Після того, як Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, дата Різдва змістилася на 13 днів раніше. Тому за новим стилем Стрітення Господнє відзначають теж раніше на 13 днів – 2 лютого. За старим стилем дата залишилася такою ж – 15 лютого.

Що можна робити на Стрітення Господнє

У свято слід піти до храму, помолитися про сімейне благополуччя, зцілення хворих. У церкві на Стрітення відбувається святкова літургія. Стрітення – це свято, присвячене Ісусу Христу, але спочатку цього дня також шанували і Діву Марію. Тому священнослужителі на службі можуть мати як біле вбрання – воно символізує Божественне світло, так і блакитне – символізує чистоту й непорочність Діви Марії.

До наших днів дійшла стара традиція освячення свічок у храмі на Стрітення. Перед початком літургії відбувається особливий “Чин благословення свічок” – над свічками читають молитву, їх окроплюють свяченою водою і роздають вірянам. Таку свічку потрібно зберігати вдома і запалювати під час молитви впродовж року. Також на Стрітення освячують воду, яку потім вважають цілющою. 

У народному календарі Стрітення – це зустріч зими з весною та літом. Починаючи з цього дня, зима йде на спад, поступово втрачаючи сили. Добре свято Стрітення провести в колі близьких, помиритися з тими, з ким у сварці. 

Стрітення Господнє – що не можна робити

Оскільки це велике церковне свято, то в нього є низка суворих заборон.

Що не можна робити на Стрітення:

  • лаятися і лихословити;
  • важко працювати;
  • займатися рукоділлям, виносити сміття, рубати дерева;
  • сумувати, вдаватися до зневіри;
  • зловживати алкоголем.

Цей час краще присвятити духовному, а всі мирські справи перенести на інший день.

Прикмети на Стрітення

Оскільки в народі вважають, що в цей час зима зустрічається з весною, то особливу увагу звертають на погоду – мовляв, яка погода, така й весна буде:

  • відлига на Стрітення – весна буде теплою;
  • іде сніг – весна буде дощовою і затяжною;
  • сніг опівдні – до гарного врожаю пшениці, а якщо сильний вітер – буде врожай фруктів. 

Одна з найвідоміших прикмет така: якщо півень цього дня нап’ється води – весна буде рання і тепла.

Читайте також: Розсипали сіль: що потрібно зробити, щоб нейтралізувати погану прикмету

Історія та традиції

За християнською традицією, Ісуса Христа принесли в храм на 40-й день від Його народження для представлення Богу, як це передбачено Законом Мойсея. Саме цей момент відзначає свято Стрітення. Згідно Лука 2:22-40, їхали в Єрусалим і Його батьки, Йосип і Марія, щоб виконати це обрядне дійство. Там їх зустріла праведна Симеон і пророчиця Анна, які впізнали в маленькому Ісусі Об’явителя та Спасителя світу.

Обряди та обрядовість

У багатьох церквах свято Стрітення супроводжується рядом релігійних обрядів. Один із них – благословення свічок, що символізують Ісуса Христа як світло світу. Також розповідається про те, як Симеон узяв маленьке дитя на руки і вигукнув “Нині відпускаєш Ти, рабу Твоєму, Владарю, за слово Твоє в мирі!” Цей вислів став частиною церковного обряду Стрітення.

Фольклор та народні традиції

У деяких країнах Стрітення асоціюється з народними традиціями і обрядами. Наприклад, у деяких регіонах практикують виготовлення і облаштування “Масляниці” – смачних блискучих ласощів, щоб вшанувати це свято. Також вважається, що Стрітення визначає метеорологічні умови на весну: якщо день сонячний, то народ очікує раннього приходу весни.

Читайте також: Поява цих птахів узимку символізує успіх: прикмети та повір’я

Сучасні святкування

Сучасне відзначення Стрітення часто включає урочисті богослужіння, спільні молитви і благословення. Також це може бути часом для вірян для переосмислення та визначення нових цілей на майбутнє. У ряді країн це свято може бути пов’язане з традиційними гастрономічними вечорницями та фестивалями, під час яких люди обмінюються побажаннями та радістю.

Стрітення та міжконфесійний діалог

Це свято має важливий аспект у міжконфесійному діалозі, оскільки воно є частиною спільної християнської традиції. Святкування Стрітення може об’єднувати різні християнські конфесії у західному і східному світі.

Таким чином, Стрітення Господнє – це свято, яке не лише відзначає події з життя Ісуса Христа, а й є частиною культурної та релігійної спадщини, яке об’єднує вірян у спільному вшануванні та святкуванні.

Теги: свята
Останні новини
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
20.04.2024, Субота
Читати більше новинarrow_forward