Микола Гоголь: біографія геніального письменника

event 13:58 Середа 05 Квітня 2023 Біографії
gogol

Микола Гоголь – один із найвидатніших письменників XIX століття, чиє ім’я стало символом української та світової літератури. Народився він 31 березня 1809 року в селі Великій Сорочинці на Полтавщині в родині заможного поміщика. 

Микола Гоголь
Микола Гоголь

Життєпис

Микола виявляв багатогранний талант вже з дитинства: він любив малювати, писати вірші та оповідання, а також вчився грати на домрі. У 1818 році Микола вступив до полтавського повітового училища, де познайомився з зарубіжною літературою, зокрема з творами Грибоєдова, Пушкіна та Карамзіна. Пізніше він продовжив свою освіту в Ніжинській гімназії, де був відзначений за свої літературні здібності.

Після закінчення гімназії Гоголь поїхав до Санкт-Петербурга, де спочатку працював клерком в міністерстві сільського господарства, а потім – у департаменті видавництва. У Санкт-Петербурзі він також займався літературною діяльністю і писав свої перші твори.

Рання творчість письменника

Одним з перших творів Миколи Гоголя було оповідання “Вечір на хуторі біля Диканьки”. Це твір, у якому автор описує своє бачення української природи, культури та звичаїв. Головним героєм оповідання є хазяїн хутора Вакула, який намагається здійснити свою мрію і подорожувати на чарівній бабці.

Іншим відомим твором раннього періоду є повість “Тарас Бульба”. У цій повісті Гоголь розповідає про подвиги козацького отамана Тараса Бульби, який бореться проти поляків. Цей твір відзначається яскравим описом військових баталій, а також психологічною глибиною головних персонажів.

Також у ранніх творах Гоголя можна відзначити оповідання “Страшна помста” та “Миргород”. У них автор відображає різні аспекти життя українського народу, такі як вірування, взаємини між людьми, релігійні та національні традиції.

Загалом, рання творчість Миколи Гоголя відзначається яскравими образами, багатим стилем та оригінальними ідеями, що допомогли йому стати одним з найвизначніших письменників України та світу.

Читайте також — Іван Франко: біографія вічного революціонера України

Вечори на хуторі біля Диканьки

Перший том “Мертвих душ”

Твір “Мертві душі” Миколи Гоголя став одним з найвизначніших та найбільш відомих у його творчості. Перша частина була опублікована в 1842 році, а друга — у 1845 році. Протягом написання роману Гоголь переживав багато труднощів, але все ж зумів зробити твір непересічним та незабутнім.

Історія написання “Мертвих душ” почалася в 1835 році, коли Гоголь отримав від його давнього друга та мецената, Миколи Васильовича Гоголя, надзвичайно цікавий сюжет. Ідея полягала в тому, що головний герой роману, Чичиков, має намір купити у поміщиків списи мертвих душ, що містять назви кріпаків, які померли, але ще не були зняті з обліку. За цим списком Чичиков може отримати гроші та вищий статус у суспільстві. Гоголь був так захоплений цією ідеєю, що він почав працювати над твором негайно.

У 1836 році Гоголь написав першу частину роману, але згодом знищив її, бо не був задоволений результатом. Після цього він знову почав працювати над твором, зазнавши декількох творчих криз. Крім того, у Гоголя було багато особистих проблем, які впливали на його творчість.

Попри ці труднощі, Гоголь закінчив роботу над “Мертвими душами” і подав рукопис до друку. Перша частина була опублікована в 1842 році, і твір викликав великий інтерес серед читачів та критиків.

Читайте також — Чим відомий Григорій Сковорода: біографія філософа

Другий том “Мертвих душ”

Протягом написання другої частини “Мертвих душ”, Гоголь знову зазнавав творчих криз та особистих проблем. На той час він уже був знаменитим письменником, але він все ж зазнавав критики від деяких літературних колег та журналістів.

Крім того, Гоголь змінив свій підхід до написання другої частини роману. У першій частині він описував поміщиків та їхні мертві душі, але в другій частині він перейшов до більш психологічної характеристики головного героя – Чичикова. Він став описувати внутрішній світ Чичикова, його думки та почуття, що було новим для того часу.

Попри всі труднощі, друга частина “Мертвих душ” була завершена і опублікована в 1845 році. Твір знову отримав успіх серед читачів та критиків. Він став символом російської літератури ХІХ століття та викликав великий інтерес як в тодішній Росії, так і за її межами.

У 1852 році Гоголь зазнав серйозної депресії та духовної кризи. Він знищив багато своїх творів, в тому числі і продовження “Мертвих душ”. Це стало для нього великою трагедією, але твір залишився в історії як один з найвідоміших та найцінніших в його творчості.

Мертві душі

Смерть письменника

Микола Гоголь помер 21 лютого 1852 року в Москві від серцевого нападу. Йому було 42 роки.

Після смерті Гоголя його тіло було перевезено до Петербурга, де відбувся величний похорон. Тисячі людей прийшли попрощатися з великим письменником, серед них були його колеги по літературі, представники влади та звичайні люди. Багато з них плакали та виражали своє глибокий сум.

Смерть Миколи Гоголя

Читайте також — Майк Йогансен: біографія. Поет «розстріляного відродження»

Творчий внесок Миколи Гоголя

У сучасному світі Микола Гоголь залишається одним з найбільш популярних письменників в Росії та Україні. Його твори вивчають у школах та університетах, вони перекладені багатьма мовами та знайомі читачам по всьому світу. Творчість Миколи Гоголя не тільки стала частиною світової культури, але й продовжує надихати нові покоління на подальшу творчість.

У творчості Гоголя можна помітити дві сторони – реалістичну та фантастичну. Він майстерно відтворював реальність, порушуючи складні теми, такі як бідність, корупція та насильство, а також створював у своїх творах незвичайні, містичні образи та сюжети.

Творчість Миколи Гоголя стала поштовхом для розвитку української та світової літератури. Він робив величезний внесок у розвиток реалізму та фантастики, а його твори стали важливими для формування української літературної традиції.

Сьогодні Микола Гоголь вважається одним з найбільш значущих письменників світової літератури, а його твори продовжують захоплювати читачів по всьому світу, понад два століття після його смерті.

Останні новини
23.09.2023, Субота
22.09.2023, П’ятниця
21.09.2023, Четвер
20.09.2023, Середа
19.09.2023, Вівторок
Читати більше новинarrow_forward