Вальпургієва ніч: історія, обряди та традиції

event 07:30 Субота 29 Квітня 2023 Привітання
valpurgievanich

Вальпургієва ніч — це свято, яке відзначається в країнах Західної та Центральної Європи в ніч з 30 квітня на 1 травня. Це свято має своє коріння в язичницьких традиціях і пов’язане зі святкуванням приходу весни та літа.

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS

Що це за свято?

В кельтських країнах приблизно в цей час святкували Белтайн, а на деяких німецьких територіях, серед англійців, чехів, словаків і литовців, зазвичай проводили хоровод навколо Майського дерева в перший день травня. У традиції скандинавських міфів, Вальпургієва ніч символізує час, коли Один помер, щоб розкрити значення рун.

Походження назви

Назва цього свята виникла від імені християнської святої Вальпурги, чий день народження святкується 1 травня. Свята Вальпурга була сестрою святого Віллібальда, англійської проповідниці християнства, яка жила в Франкській імперії. З огляду на те, що на початку християнства зазвичай перетворювали язичницькі свята на християнські, ці два свята злилися в одне.

Читайте також — Оригінальна подяка за привітання з днем народження у віршах, прозі та картинках

Традиції

У народів, що спілкуються німецькою мовою (німці, австрійці, скандинави), поширені повір’я про безладні дії недоброго духа в ніч перед 1 травня. У гірських районах Шотландії це свято відзначалося як давнє кельтське свято Бельтана, пов’язане з культом сонця. Сьогодні відлуння традицій давніх кельтів зберігаються у ритуалах, таких як розпалювання величезних багать на вершинах пагорбів та молитви до сонця. На рівнинній Шотландії святкування набуло загальноєвропейських рис, таких як ставлення травневого дерева, вибір травневої королеви та прикрашання зеленню.

Мешканці сіл проводили магічну церемонію вигнання відьом під час Вальпургієвої ночі, яка включала розпалювання багаття, спалювання солом’яного опудала відьми на ньому, обхід будинку зі смолоскипами та дзвінки в церковні дзвони тощо. Ця ніч також вважалася особливо потужною для збирання трав, які мали надзвичайну силу.

Що роблять відьми у цей час?

Легенда повідомляє, що вночі з 30 квітня на 1 травня відьми мають звичку намазувати своє тіло чарівною маззю, після чого, прошептавши закляття, сідають на мітлу і миттєво летять на шабаш.

На святкуванні Вальпургієвої ночі деякі люди можуть використовувати несподівані та дивні інструменти для музикування. Такі як кінські черепи замість скрипок, або смички з котячих хвостів. Існує також звичай спалювати тварин, такі як чорний козел, чорний бик, або чорна корова. Після цього святкувальники можуть втішатися тілесними втіхами. Остаточно, відьми повертаються додому і виконують свої ролі у суспільстві до чергового святкування Вальпургієвої ночі рік пізніше.

Читайте також — Чистий четвер 2023: листівки та красиві привітання

Обряди європейських народів

У давній Італії, на честь богині Майї, яка була покровителькою родючості та землі, проводилися святкування у перший день травня. Місяць травень отримав свою назву на честь цієї богині. Сучасні італійці також відзначають це свято, і в останній вечір квітня або в перший день травня, сільські юнаки йдуть від дому до будинку з зеленою гілкою, прикрашеною кольоровими стрічками та квітами. Вони співають пісню про прихід весни та просять дарів. Хлопці залишають зелену гілку біля входу в будинок дівчини, як прохання вийти за нього заміж. Якщо дівчина згодна, то бере гілку, а якщо ні, то вона віддає її назад хлопцю або викидає на дорогу. На Сицилії в перший день травня люди йдуть на луки, де збирають жовті ромашки та роблять з них букети, вінки та гірлянди. Потім вони йдуть до каплиць, де висловлюють свої бажання та сподівання. Жителі Сицилії вважають, що ці ромашки принесуть їм щастя та здоров’я.

Перед першим травня у словаків та чехів юнаки встановлюють травневі стовпи — високі хвойні дерева (ялини або ялиці), очищені від кори з кроною на вершині, яку прикрашають різнокольоровими стрічками, хустками та калачиками. Відзначення цього свята проводиться у кожному селі, де встановлюється кілька таких дерев, найвищий з яких — на головній сільській площі. Крім цього, кожен юнак встановлює деревце (зазвичай берізку) перед будинком своєї дівчини. На головній площі також проводиться перша молодіжна музична вечірка просто неба, під час якої хлопці з травневими стовпами відвідують домогосподарства та запрошують дівчат на танці, за що очікують на подарунки від них.

Читайте також — День захисників та захисниць України – традиції, історія та привітання

Місцеві жителі деяких регіонів Хорватії та Словенії влаштовували ритуальні ходи дітей та молоді напередодні 1 травня. Спеціально вбрані групи дітей та дівчат відвідували будинки, де висловлювали свої побажання та отримували подарунки як винагороду за це.

У Франції 1 травня відзначається свято конвалій, під час якого люди дарують одне одному ці квіти. Конвалії потрібно висушити та зберігати їх протягом цілого року до наступного свята. Також, у знак дружби та любові, французи дарують гілочки глоду, дуба та тополі одне одному. Як символ поганих манер та негативного характеру, дівчатам можуть подарувати гостролист, а ледаркам — гілку бузини.

Як відьомська Вальпургієва ніч 30 квітня стала Першотравнем?

1 травня є великим народним святом весни, яке відзначається яскраво та весело у багатьох країнах Європи. Це свято було настільки популярним, що не вдалося ввести його до календаря церкви, хоча було зроблено спроби. У Північній півкулі травневе свято перетворилося з весняного фестивалю на святкування з танцями, співами та частуваннями. Проте наприкінці 19 століття Міжнародний день праці був обраний соціалістами та комуністами як згадка про події на ринку сіна в Чикаго. Хоча це святкування також можна назвати “травневим днем”, воно відрізняється від традиційного травневого свята.

Теги: традиції
Останні новини
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
20.04.2024, Субота
Читати більше новинarrow_forward