Роман Шухевич: біографія видатного діяча

event 06:00 П’ятниця 30 Червня 2023 Біографії
SHUKHEVYCH

Усе своє життя він присвятив боротьбі за незалежність та державність.

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS

Сьогодні виповнюється 116 років з дня народження Романа Шухевича – генерал-хорунжого та  Головного командира УПА.

Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року у Львові. Щоправда, дата і місце народження Шухевича досі є спірними. Старіші праці про Романа Шухевича вказують Краківець як місце народження, а як дату 17 липня 1907 року.

Ранні роки

Батьки — Осип-Зиновій Шухевич та Євгенія Шухевич (дівоче прізвище Стоцька). Шухевичі належали до тих галицьких священницьких родів, які протягом XIX століття сприяли українському національному відродженню. З роду Шухевичів вийшла когорта політичних, культурно-громадських та військових діячів, що формували модерну українську націю та боролися за її державність.

Дитинство Шухевича минуло у містечку Краківці на Львівщині, де його батько працював у повітовому суді. 1914 року його родина переїхала до Камінки-Струмілової (тепер місто Кам’янка-Бузька), де Осип Шухевич обіймав посаду судді. Тут Роман Шухевич закінчив

Переїзд до Львова

Продовжив навчання у Львові у філії Академічної гімназії. Завдяки творам народного мистецтва, які зібрав його дід Володимир, у будинку панував дух патріотизму. Оселившись у Львові, Роман став свідком подій, пов’язаних з утворенням 1 листопада 1918 року Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) та героїчною боротьбою Української галицької армії (УГА) з польськими військами. У цей час його батько обіймав посаду повітового політичного комісара ЗУНР в Кам’янці-Струмиловій, а його стрийко C. Шухевич став до лав вояків УГА.

Родинні військово-патріотичні традиції, прищеплені юнакові зміцнив полковник Євген Коновалець — командант УВО, який у 1921—1922 роках деякий час винаймав у Шухевичів кімнату. Гімназист Роман неодноразово розмовляв із полковником та прислухався до його розмов, які мали великий вплив на формування свідомості й характеру.

Закінчивши філію Академічної Гімназії, юнак восени 1925 р. вступив вільним слухачем на навчання до Львівської політехніки за курсом будівельної архітектури. Цього ж року Роман Шухевич став членом УВО.

Через рік, 14 вересня 1926 року його прийняли до Львівської Політехніки, яку Роман закінчив з успіхом у 1931 році. Паралельно з цим він пройшов спеціальні курси для військових старшин (офіцерів).

ОУН та ув’язнення

В 1929 році Роман Осипович вступив до ОУН. Шухевич був одним із перших її членів та займав там довгий час пост бойового референта Крайової Екзекутиви ОУН.

В 1930 році Роман Шухевич вирішує одружитись з дочкою священника Наталії Березинській, яка народила йому сина Юрія та дочку Марію.

В 1934 році через свою діяльність він потрапив до концтабору в Березі Картузькій, а з нього до польської тюрми.

Читайте також – 30 червня: яке сьогодні свято, традиції та заборони

Роки Другої світової

Вийшовши з ув’язнення, Роман Шухевич бере активну участь в організації «Карпатської Січі» та стає одним з її керівників. Починаючи з 1940 року він вів активну боротьбу із фашистськими військами, захищаючи Закарпатську Україну.

В 1939-1940 роках Роман Шухевич виконував роль референта зв’язку з українськими землями в СРСР.  В 1940-1941 роках Шухевич став Крайовим Провідником на Західних Окраїнах Українських Земель і членом Революційного Проводу ОУН.

За його сприяння в 1940 році було організовано Український Легіон, який він і очолив.

В червні 1941 року Львівським управлінням НКВД закатувало 5450 львів’ян, в тому числі і Юрія Шухевича, рідного брата Романа. Починаючи з 1943 року Роман Шухевич займав посаду Головного Командира УПА під псевдонімом Тарас Чупринка. Вже в травні того ж року за рішенням Проводу ОУН Роман Шухевич став Головою Бюро Проводу ОУН.

В липні 1944 року Роман Шухевич, відомий під псевдонімом Лозовський, став Головою Генерального Секретаріату УГВР. Коли з ув’язнення повернувся Степан Бандера на пост провідника ОУН, Шухевич під псевдонімом Тур обійняв пост Голови Проводу ОУН на Українських Землях.

Останні роки

В періоді 1943-1950 років Роман Шухевич керував національно-визвольною боротьбою багатотисячної УПА, широкого підпілля ОУН та мільйонних мас українського народу проти німецько-гітлерівських та московсько-більшовицьких окупантів.

5 березня 1950 року Роман Шухевич загинув у бою з московськими загарбниками в Білогорщі біля Львова.

Останні новини
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
Читати більше новинarrow_forward