Стрітення Господнє: історія свята та традиції

event 12:11 Понеділок 14 Лютого 2022 БЛОГ

Християни східного обряду відзначають 15 лютого одне із 12 найголовніших церковних свят року — Стрітення Господнє.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Історія свята Стрітення

Стрітення – архаїчне свято іудеїв. Зазвичай, на 40 день після народження дитини батьки приносили дитину в храм для благословення. Для цього вони приносили жертву – або ягня, або горлиць.

Так сталося і з Ісусом Христом. На сороковий день після Його народження Свята Сім’я принесла дитину в храм і взяла з собою жертву Богові у вигляді горлиць.

Біля Єрусалимського храму Богородицю з немовлям та праведного Йосипа зустрів старець на ім‘я Симеон. Він взяв дитину на руки і вимовив: “Нині отпущаєши раба Твого, Владико”. 

Після чого сказав два пророцтва, які стали фундаментальними для християнства.

Саме ця зустріч Симеона з Ісусом Христом – і є суть свята Стрітення. Після неї Симеона стали називати Симеон Богоприємець.

Перше пророцтво

Коли Симеон взяв немовля Христа на руки, він промовив пророцтво від Самого Господа: “Ось призначений Цей багатьом на падіння і на повстання багатьох в Ізраїлі, і на знак сперечання”.

Зміст пророцтва зрозуміли пізніше, коли Ісус Христос виконав свою місію – був розп’ятий і воскрес для того, щоб усі люди через Нього могли отримати Спасіння і Вічне життя.

Кожен праведник Старого Заповіту мріяв дочекатися Месію. У євреїв і досі є свято Йом Кіпур, на яке усі свої гріхи вони умовно перекладали на жертовного козла, якого відпускали у пустелю. Люди давно мріяли про те, щоб хтось звільнив їх від власних гріхів. 

Кожен мріяв побачити Месію, але Симеон став першим, хто здійснив цю мрію.

Саме Симеон Богоприємець відкрив таємницю Хреста Господня, зміст розп’яття та воскресіння Христового.

Друге пророцтво Симеона

Також святий старець Симеон звернувся до Богородиці з другим пророцтвом від Господа: “І Тобі Самій зброя пройде душу, – так відкриються думки багатьох сердець”.

Симеон пророкував Марії страшні випробування – побачити катування Її Сина на власні очі. Пророкував Богородиці пережити цей нестерпний біль заради спасіння всього людства.

Це пророцтво Симеона передає відома ікона Пресвятої Богородиці “Пом’якшення злих сердець” . 

Готування до Стрітення

Святий Симеон майже за 300 років до зустрічі з Христом отримав пророцтво – що не помре, поки не побачить на власні очі Христа.

За апокрифами був одним з 72 перекладачів Святого Письма з давньоєврейської на грецьку мову. Коли він дійшов у перекладі до книги пророка Ісаї, де йшлося про те, що непорочна Діва народить Сина, то не повірив і хотів перекласти слово “Діва” як “Жінка”. У ту ж хвилину перед ним з’явився Ангел, зупинив руку, і сповістив, щоб він нічого не змінював, і відтепер не помре, поки не побачить на власні очі правдивість пророцтв Ісаї.

Саме тому святий Симеон змушений був чекати, і прожив неймовірно велике життя – 360 років! Помер Симеон Богоприємець тільки після того, як зустрів біля єрусалимського храму Святу Сім’ю.

Читайте також: Народні прикмети на 15 лютого: що не можна робити в цей день

Побутові традиції

У дохристиянських звичаях цей час Стрітення (Стрічення) здавна сприймається, як зустріч зими з літом. Казали, що «в цей день зима літо зустрічає, заморозити його хоче, та сама лиходійка від свого хотіння тільки потіє».

Селяни спостерігали цього дня чимало хліборобських прикмет:

  • ясна і тиха погода віщує добрий урожай і роїння бджіл;
  • вітер — погана ознака;
  • відлига — чекай пізньої весни;
  • як на Стрітення півень нап’ється води з калюжі, то жди ще стужі (як нап’ється півень води, то набереться господар біди).

У цей день ворожили, виставляючи тарілку з зерном на ніч надвір (якщо ранком роса — врожай, нема роси — погана ознака).

У церквах цього дня святять воду і свічки. Такі свічки називають стрітенськими, або у інших звичаях «громичними», бо їх ставили перед образами під час грози, щоб захистити людей і худобу від блискавки.

Коли приходять із церкви в день Стрітення, запалюють «громичну» свічку — «щоб весняна повінь не пошкодила посіви і щоб мороз дерева не побив». Від «громичної» свічки і саме свято Стрітення називалось колись ще й «Громиця».

Освячену цього дня у церкві воду використовували проти «пристріту». Нею кропили тварин і людей у найвідповідальніші моменти життя.

Стати автором!
Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Час-Дій, напишіть нам: [email protected]

Автор:
Останні новини
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
20.04.2024, Субота
Читати більше новинarrow_forward