Хелловін: історія свята, символи, прикмети та традиції

event 11:12 Вівторок 31 Жовтня 2023 Важливі дати
hellowin

Хелловін, також відомий як Гелловін, відзначається в ніч на 1 листопада. У XIX столітті поширилася теорія про його язичницьке походження, зокрема з кельтського свята Саваня, але останні дослідження вказують на його католицькі корені.

Це свято найбільш активно відзначається в США, Канаді, Ірландії та Великій Британії. Хоча в цих країнах воно не є офіційним святом, воно є другим за популярністю після Різдва.

В Україні Хелловін став популярним після незалежності, внаслідок зростання американського впливу наприкінці XX століття.

Під час святкування Хелловіну діти вирушають від дому до дому і просять цукерки, відбуваються тематичні костюмовані вечірки, прикрашають будинки і вирубують ліхтарі з гарбузів, цукрують яблука, розпалюють вогнища, розповідають страшні історії та дивляться фільми жахів. Головним символом свята є ліхтар з гарбуза виготовлений у вигляді людської голови, так званий “Ліхтар Джека.”

Історія свята

Назва свята виникла з поєднання словосполучення “Вечір усіх святих” (All Hallows’ evening) і є його спрощеною формою.

Обряди Хелловіну мають свої корені в традиціях, що належать древнім кельтам, які жили на території Британії, Ірландії і Франції приблизно 2 тисячі років тому.

Кельти вважали, що в ніч з 31 жовтня на 1 листопада між світом живих і мертвих зникає межа, і душі повертаються на Землю. В ці дні вони святкували свято Самайн, під час якого відзначали події шляхом прогнозів, розпалювали величезні вогнища і влаштовували обряди вшанування богів. Під час таких церемоній вони часто вдягали костюми, виготовлені зі шкір та голів тварин.

У VIII столітті папа Григорій ІІІ встановив 1 листопада як День вшанування усіх святих. З часом він інтегрував деякі з традицій свята Самайн, і ірландці та британці привнесли ці звичаї на територію Сполучених Штатів Америки. З роками святкування Хелловіну набуло розважальний характер і стало одним із найвиразніших свят, що відзначаються за масштабами декорацій, костюмів та традицій.

Символи Хелловіну

Один із найвідоміших символів Хелловіну — гарбуз, який вирізають у формі черепа та використовують як світильник Джека, має своє коріння в давніх кельтських традиціях. Кельти виготовляли ліхтарі з ріпи, щоб відганяти злих духів. Однак, у Сполучених Штатах було важко знайти ріпу, тому її замінили гарбузами. Перші гарбузові світильники з’явились вже у 1837 році.

Ще одним класичним символом Хелловіну є образ відьми на тлі повного місяця, а також кажани та чорні коти, які завжди пов’язуються з чаклунками.

Зі зростанням популярності свята, всі, що має містичний або лякаючий зміст, почало асоціюватись з Хелловіном. Це включає в себе символи привидів, вампірів, опудал із вражаючими зубами та інші страшенно-містичні образи.

Ця атмосфера містики та загадковості Хелловіну спричинила виникнення безлічі прикмет, про які я розповім далі.

Прикмети та традиції

Популярне свято із язичницьким корінням не могло не зібрати навколо себе сотні забобонів. Ось основні застороги, які точно допоможуть захиститись від злих духів:

  1. Не можна впускати в будинок чорного кота — це може бути нечисть. 
  2. Не можна вбивати павуків. 
  3. Вікна й двері потрібно обов’язково зачиняти, щоб не впускати злих духів. 
  4. Не можна обертатись на кроки за спиною — це можуть бути мерці. 
  5. Не варто залишатись у будинку наодинці. 
  6. Головною традицією Хелловіну є одягання страшних костюмів. Люди щороку витрачають багато часу та коштів, аби з’явитися в найоригінальнішому образі.

Також важливим звичаєм є походи в гості за ласощами. Щороку на Хелловін діти одягають костюми та ходять від будинку та будинку, запитуючи Trick ot treat, що на українську перекладають як “Цукерки або смерть” чи “Гаманець або життя”. За це господарі дають їм солодощі. 

Цікавою традицією є гра у виловлювання ротом яблук, які плавають у мисці з водою. У Середні віки дівчата, яким вдавалось спіймати яблуко, клали його під подушку, щоб мати щасливий шлюб.

Теги: прикмети
Останні новини
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
Читати більше новинarrow_forward