Чи можна використовувати людські фекалії як добриво?

event 17:25 Четвер 08 Червня 2023 Дім-Сад

Впевнені, хоч раз в житті городники-садівники замислювалися про те, чи можна удобрювати город і сад людськими фекаліями, пише уніан

• УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS.

Логічно, якщо можна удобрювати курячим послідом, коров’ячим і кінським гноєм, то, можливо, і людські відходи підійдуть? У такому випадку можна відразу вбити двох зайців: вирішити питання з їхньою утилізацією і підвищити врожайність. Але, виявляється, все не так просто. 

Чи можна використовувати людські відходи як добриво

Ідея використовувати відходи життєдіяльності людини як добриво не нова. Історія розповідає про подібне застосування стічних вод в Стародавній Аттиці, а також використання фекалій для добрив у Японії в IX столітті. Виявляється, японці їх навіть продавали, і фекалії багатих людей коштували дорожче – у них харчування було краще. Але після Другої світової війни і з появою хімічних відходів використання добрив з фекалій стало практикуватися набагато рідше і зараз становить менше 1%.

Тож висновок такий: людські фекалії можна використовувати як добриво. А чи можна вміст вигрібної ями виливати в город? Ні, не можна. Використовувати чисті фекалії – вкрай ризиковано, так як вони можуть містити хвороботворні патогени і яйця гельмінтів. Отже, вивернувши таке “золото” в грунт, нічого хорошого з цього не вийде.

Що можна зробити з людських фекалій

З фекалій людини можна робити компост. Власне, саме так вони і використовувалися як добриво.

Компостування людських фекалій допомагає позбутися від хвороботворних бактерій і стає більш зручним у використанні. Запах зникає, і такі фекальні добрива стають гігієнічно безпечними.

Щоб фекальний матеріал продезінфікувався, йому потрібна температура 50°С. Такої температури досягти неможливо в чистій масі, тому відходи життєдіяльності людини компостують разом з харчовими.  

Для цього беруть спеціальний водонепроникний і добре вентильований контейнер, викладають нижній шар з торфу – мінімум 10 см, а потім заповнюють на 2/3 відходами з вигрібної ями, заповнюючи контейнер на 2/3. Щоб зменшити відсоток вологи, людські відходи змішують з більш сухими матеріалами, а також додають багаті вуглецем компоненти – скошену траву, подрібнені гілки, солому. Зверху також закривають шаром землі або торфу, щоб не привертати мух та інших комах. Щоб захистити від щурів, зверху натягують сітку. У перший тиждень компост кілька разів перемішують.

Читайте також: Щоб стали солодшими: секрети підживлення буряків сіллю

Скільки розкладається людський кал

Компостна маса з фекалій повинна знезаражуватися як мінімум рік. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує витримати 1,5-2 роки, щоб фекальні добрива можна було безпечно використовувати.

Чи можна в компост виливати з туалету? Не можна. Якщо фекалії вже поставлені на зберігання і знезараження, то додавати свіжу “порцію” не слід, бо це порушує технологію приготування добрив і компост не вийде.

Підживлення саду фекаліями і використання на городі

Компост з фекалій багатий фосфором і калієм. Фекальні добрива можна використовувати при посадці дерев, на клумбах. Дуже важливо при цьому не вносити надмірну кількість компосту.

Для городніх культур, які ми вживаємо в свіжому вигляді – наприклад, салат або моркву – збирати урожай після внесення такого компосту можна тільки через два роки. Наприклад, якщо внесли добрива восени 2023 року, то садити можна в 2025 році. Картоплю, зернові та ягоди можна збирати через сезон.

Для квітів та інших рослин, які не вживають в їжу, потрібен більш короткий термін витримки.

Останні новини
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
Читати більше новинarrow_forward