Стійкість у деталях: як війна вплинула на компанію, що постачає запчастини для агротехніки

event 18:08 Четвер 22 Серпня 2024 Суспільство

Приватне підприємство “Фірма “Агро-Центр” продає запчастини до сільськогосподарської техніки, переважно іноземного виробництва. Має центральний офіс і великий склад у Рівному, дещо менший — у Хмельницькому, а також склади у Києві та Черкасах. В усіх цих містах є магазини компанії, продажі відбуваються також через інтернет, пише Liga.net.

Здавалося б, окупація сільськогосподарських територій півдня та сходу та ускладнення експорту агропродукції мали б суттєво позначитися і на бізнесі приватного підприємства. 

Однак фірма зробила ставку на власне виробництво, щоб пропонувати фермерам якісні запчастини за доступною ціною. Це також дозволило забезпечувати своєчасні поставки, що особливо важливо в умовах ускладненої логістики та зростання транспортних витрат.

Адаптація до нових умов: ставка на власне виробництво та гнучкість

Компанія має близько 1300 постійних клієнтів — агропідприємств та фермерів. Імпортує запчастини від 20 закордонних постачальників — з Польщі, Чехії, США, Німеччини та Італії. А також забезпечує стабільною роботою близько 80 людей на постійній основі та на умовах аутсорсингу.

Стабільність компанії в умовах повномасштабного вторгнення та спричинених ним потрясінь можна назвати успіхом. Він, однак, аж ніяк не стихійний — є на те й об’єктивні причини, й результативні дії менеджменту.

Фермери мають сіяти, обробляти землю. В них замкнений цикл, і зупинятися не можна, — каже Оксана Удодік, директорка “Фірми “Агро-Центр”. — Це як виробництво сталі чи чавуну — якщо зупиняється, відновити його потім складно. Аграрії можуть заощаджувати на речах, які не є вкрай важливими для технологічного процесу. Але на запчастинах до сільськогосподарської техніки не економлять, бо вона мусить працювати“.

Хоча до повномасштабного вторгнення підприємство продавало свою продукцію через інтернет по всій Україні, все ж клієнти були переважно у регіонах фізичної присутності компанії.

Коли перед початком сезону або в його розпал запчастини треба на завтра або ще “на вчора”, то фермери намагаються купити у фізичних магазинах, які близько до них, не чекаючи на доставку за 3-4 дні. Через це ми активно почали розвивати присутність запчастин нашого виробництва в інших торгових мережах агронапрямку, щоб фермер міг швидко придбати необхідний товар“, — пояснює директорка.

До російського вторгнення продажі для фермерів сходу та півдня країни становили 15% від загального обсягу. Після 24 лютого 2022 року компанія впровадила продажі з відтермінуванням та системою знижок, щоб агропідприємства цих регіонів мали можливість обслуговувати техніку в цей складний час.

Фінансова стабільність та співпраця з банками

Стабільності додає й співпраця з банками — це важливо, адже для закупівлі станків та дорогих іноземних запчастин компанія потребує обігових коштів. У цьому випадку надійним партнером компанії ще до повномасштабного вторгнення був і зараз залишається “Укрексімбанк”. У 2023 році завдяки співпраці компанія отримала кредит на привабливих умовах.

Читайте також: Нідерланди закуплять для України мобільні радари для виявлення безпілотників

Цей кредит було надано в межах спільної програми “Укрексімбанку” та Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) з підтримки Поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі між ЄС та Україною, яка була запущена за кілька років до повномасштабного вторгнення. ЄІБ надав “Укрексімбанку” 260 млн євро довгострокового фінансування для кредитування українських малих і середніх приватних підприємств.

“Фірма “Агро-Центр” за цією програмою отримала 12 млн грн кредиту. Водночас “Укрексімбанк” запропонував структурувати угоду таким чином, щоб поєднати умови двох програм з підтримки бізнесу — згаданої вище від ЄІБ та державної “Доступні кредити 5-7-9%”.

Завдяки цим коштам ми на початку сезону закупили більше товарів на склади, оновили обладнання. Якби не повномасштабне вторгнення, то з такою підтримкою наше підприємство розвивалося б ще швидше. Однак навіть в таких умовах ми вдосконалюємось та стаємо більш конкурентоспроможними“, — додає Оксана Удодік.

ЄІБ ― банк ЄС

Європейський інвестиційний банк — це фінансова установа Європейського Союзу. Кредитна підтримка малого й середнього бізнесу є одним з основних напрямів діяльності банку в Україні, яка триває вже понад 15 років.

Доступ до фінансування може бути серйозним викликом для українського бізнесу, особливо для малих та середніх підприємств. І це питання набуло особливої актуальності через війну. Ми усвідомлюємо це і працюємо над тим, щоб зробити умови кредитування більш сприятливими та доступними. Це має вирішальне значення не лише для подальшого зростання цих компаній, але й для створення нових робочих місць та загальної підтримки української економіки в ці складні часи”, — зазначає віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська, відповідальна за діяльність банку в Україні.

“Завдяки такій підтримці ми маємо можливість розвивати власне виробництво. Ми переконані, що незалежність України, зокрема, полягає у можливості виготовляти та купувати українське”, — каже Оксана Удодік.

Власне виробництво та амбітні плани на майбутнє

Українські аналоги дешевші, плюс це робочі місця, податки та власний продукт. Компанія нарощує власне виробництво під брендом Heavy Parts Original.

“Виготовляємо пальці, вали, зірочки, ступиці та інше, переважно до комбайнів CLAAS, John Deere, New Holland, Case та інших, до грунтообробної техніки, плугів, культиваторів, сівалок. На сьогодні це десь 640 найменувань”.

Читайте також: На Житомирщині 4-річна дівчинка випала з балкона будинку

Плануємо до кінця року досягти цифри більше 1000 найменувань продукції власного виробництва для техніки іноземних брендів“, — каже Оксана Удодік.

Нині до Рівного прямує нове сучасне іноземне обладнання для металообробки. Протягом останніх років підприємство активно працює над налагодженням відносин із постачальниками сировини, бренд демонструє якість.

В планах “Фірми “Агро-Центр” — стати лідером з виробництва запчастин до сільгосптехніки.

Український аграрний сектор є важливим як для економіки України, так і для глобальної продовольчої безпеки. Ця галузь щодня страждає від російської агресії. ЄС підтримує фермерів та агробізнес для забезпечення стабільності, адаптації та розширення їхньої діяльності, наприклад, у межах спільної програми з кредитною установою ЄС — Європейським інвестиційним банком. Він, зокрема, працює над покращенням доступу до фінансування для українських стейкголдерів”, — зазначає Жослен Корне, керівник відділу з питань відбудови, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва ЄС в Україні.

Останні новини
13.09.2024, П’ятниця
12.09.2024, Четвер
11.09.2024, Середа
10.09.2024, Вівторок
09.09.2024, Понеділок
08.09.2024, Неділя
07.09.2024, Субота
06.09.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward