Субсидії з вересня: що треба знати українцям та кому потрібно буде подати заяву
У вересні 2024 року українці продовжать отримувати субсидії на житлово-комунальні послуги, більшість з яких призначать автоматично. Однак деяким категоріям громадян, зокрема орендарям та внутрішньо переміщеним особам, потрібно буде подати заяву особисто.
OBOZ.UA з’ясував кому субсидії призначать автоматично та як їх розрахувати. У вересні 2024 року більшість українців продовжуватимуть отримувати субсидії у звичному порядку, хоча це останній місяць неопалювального сезону.
Субсидія на житлово-комунальні послуги у вересні охоплює витрати на природний газ, електроенергію, опалення, гарячу воду, централізоване водопостачання та водовідведення. Крім того, у цей період можна також отримати субсидію на оплату за поводження з побутовими відходами, абонентське обслуговування, а також придбання скрапленого газу і палива. Процес розрахунку субсидії включає декілька кроків:
- визначення середньомісячного доходу: потрібно підрахувати сукупний дохід всіх членів домогосподарства за місяць;
- розрахунок доходу на одну особу: отриману суму слід розділити на кількість членів родини, щоб визначити середньомісячний дохід на одну особу;
- співвідношення до прожиткового мінімуму: середній дохід однієї особи необхідно поділити на прожитковий мінімум, який станом на 2024 рік становить 2 920 гривень;
- формула розрахунку: результат розділіть на два, а потім помножте на 15%. Це буде відсоток сукупного доходу, який використовується для розрахунку субсидії.
Читайте також: В яких країнах українці мають найбільші заробітки та краще соцзабезпечення
Кому потрібно звернутися особисто
Більшість отримувачів у вересні отримають субсидію автоматично, якщо їхній майновий стан або склад домогосподарства не змінився. Проте існують категорії громадян, які повинні подати заяву та декларацію про доходи:
- орендарі житла: люди, які орендують житлові приміщення і сплачують за них комунальні послуги;
- внутрішньо переміщені особи: якщо у домогосподарстві є ВПО;
- невідповідність фактичної кількості проживаючих осіб: якщо кількість фактично проживаючих осіб у домогосподарстві менша, ніж зареєстрованих;
- придбання скрапленого газу або палива: для субсидії на придбання палива необхідно звернутися особисто;
- субсидія у 0 гривень: якщо в опалювальний сезон субсидію було призначено у розмірі 0 грн.
Читайте також: Штампи в паспортах при перетині кордону не ставитимуть: ЄС запустить нову систему з листопада
Кабінет Міністрів спростив процес отримання субсидій, прибравши зайву бюрократію між Пенсійним фондом та ОСББ. Також Міністерство соціальної політики працює над програмою підтримки переселенців, яка передбачає субсидії на оренду житла для тих, чиї витрати на оренду перевищують 30% сукупного доходу домогосподарства.
Подати заявку на субсидію можна буде онлайн через кабінет Пенсійного фонду, коли програма буде затверджена урядом. Фонд автоматично оброблятиме більшість заявок завдяки обміну даними з іншими державними органами.