Василь Стефаник: біографія видатного українського письменника

event 21:09 Четвер 06 Квітня 2023 Біографії

Василь Стефаник був видатним українським письменником, який народився 14 січня 1871 року в селі Новосілки Галицького повіту, що на території Івано-Франківської області.

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS

Основні періоди життя

Він був шостим із одинадцяти дітей у бідній селянській родині. В 1881 році Василь здобув початкову освіту в сільській школі, а пізніше він навчався в Городенківській гімназії.

У 1891 році Стефаник вступив до Львівського університету на філософський факультет, але пізніше перевівся на правничий факультет, який успішно закінчив у 1896 році. Протягом своїх студентських років, він активно діяв у студентському русі і був членом студентських гуртків.

Після закінчення університету Стефаник почав працювати в різних газетах і журналах, а також займався адвокатською діяльністю. Він також писав прозу, зокрема оповідання та повісті, які були відзначені критиками за свою глибину і майстерність.

У 1900 році Стефаник переїхав до Коломиї, де він продовжував працювати в газетах та журналах, а також активно діяв у громадському житті. Тут він написав свою найвідомішу повість “Камінний хрест”, яка стала однією з найбільш значущих творів української літератури.

Читайте також: Олександр Олесь: біографія відомого поета та драматурга

Протягом свого життя Стефаник був активним учасником українського національного руху і діяв у різних організаціях. У 1914 році в 1914 році Стефаник був змушений втекти з Коломиї до Львова через початок Першої світової війни та загрозу арешту з боку австрійських властей. Тут він продовжував свою письменницьку та громадську діяльність, пишучи нові оповідання та повісті, а також активно підтримував український національний рух.

stefаnik

Після закінчення війни Стефаник повернувся до Коломиї, де був обраний до Державної Ради Західноукраїнської Народної Республіки. Він також займався організаційною роботою, допомагаючи при створенні національних українських установ та організацій.

У 1920 році Стефаник був змушений залишити Україну через загрозу арешту з боку польських властей. Він переїхав до Прази, де продовжував свою письменницьку діяльність та діяв у громадському житті. Тут він також займався організацією та фінансуванням українських видавництв та газет.

У 1936 році Стефаник помер в Празі від серцевого нападу. Його тіло було перевезене до України та поховане на Личаківському цвинтарі у Львові. Він залишив після себе значний літературний доробок, який має велике значення для української культури та літератури. Стефаник також є символом української національної боротьби та незалежності.

Читайте також: Національний лідер: біографія Степана Бандери

Важливою складовою творчого доробку Василя Стефаника є його проза, зокрема збірка оповідань “Зібрані твори” та повість “Стіна”. У своїх творах він зображував життя простих людей, їхні проблеми та боротьбу за своє місце під сонцем. Стефаник був визнаний як один з найбільших майстрів української прози XX століття.

Окрім літературної творчості, Василь Стефаник активно займався громадською діяльністю. Він був одним з організаторів української національної організації “Сокіл”, яка сприяла фізичному та культурному розвитку молоді. Він також допомагав організації та фінансуванню українських видавництв та газет, що сприяло розвитку української культури та літератури.

stefаnik

За свою творчість та громадську діяльність Василь Стефаник отримав численні нагороди та визнання, в тому числі почесні звання “Заслужений діяч науки і мистецтва Української РСР” та “Герой України”. Він став не лише одним з найбільших майстрів української літератури, а й символом боротьби за національну свободу та незалежність.

Творчість Василя Стефаника

Творчість Василя Стефаника є однією з найвизначніших українських літературних спадщин XX століття. Його твори, зокрема романи, оповідання та новели, відображають життя простих людей Галичини, їхні проблеми та боротьбу за своє місце під сонцем.

Одним з найвідоміших творів Стефаника є роман “Камінний хрест”, що відображає життя селянської громади в умовах гноблення та соціальної нерівності. У романі він досліджує тему взаємин людей з природою та небезпеку перетворення її на засіб збагачення.

Ще одним відомим твором Стефаника є повість “Стіна”, де він зображує трагічну історію молодої дівчини, яка змушена вибирати між сімейними обов’язками та своїми особистими мріями. Цей твір розкриває тему гендерної нерівності та боротьби за рівність жінок у суспільстві.

Читайте також: “Серед лиха співати пісні”: біографія Лесі Українки

Окрім цього, Стефаник є автором багатьох відомих оповідань, таких як “Стара школа”, “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” та “Камінний господар”, які також зображують життя простих людей та проблеми українського суспільства.

В цілому, творчість Василя Стефаника є неперевершеним зразком української прози, яка дотримується принципів реалізму та гуманізму, що дозволяє читачеві глибоко відчути його твори та зрозуміти суть зображуваних проблем.

Внесок Василя Стефаника у розвиток української літератури

Василь Стефаник – це видатний український письменник, який мав великий внесок у розвиток української літератури. Він народився 14 липня 1871 року в селі Новий Світ на Закарпатті, яке тоді належало до Австро-Угорської імперії. Його творчість відображала соціальні та етичні проблеми українського народу, його культуру та історію.

Один з найвідоміших романів Стефаника – “Камінний хрест”, опублікований в 1900 році, заслужив визнання як української, так і світової літератури. У своїх творах Стефаник зображував життя звичайних людей, їхні проблеми та радощі, а також небезпеки, що загрожують їхньому існуванню.

Він також був засновником літературного журналу “Рада”, який відіграв важливу роль у розвитку української літератури та культури в цілому. Стефаник був визнаний не тільки в Україні, але й за її межами. Він брав участь у багатьох міжнародних літературних заходах та конференціях, де представляв українську літературу.

Читайте також: Ліна Костенко: біографія відомої письменниці

Загалом, Василь Стефаник був одним з найбільш талановитих письменників свого часу і його творчість досі залишається важливою складовою української літератури та культури в цілому.

Василь Стефаник прожив багато років у селі Плужне на Закарпатті, де він досліджував культуру та історію місцевого народу. Ці знання він використовував у своїй творчості, зображаючи реалії життя у своїх романах, оповіданнях та нарисах.

Його творчість стала символом української літератури першої половини ХХ століття. До його найвідоміших творів належать романи “Стадіон”, “Смерть актора”, “Зустрічі на роздоріжжі”, збірки оповідань “На крилах пісень”, “Легенди”, “Коло народу”.

stefаnik

Василь Стефаник не тільки писав про життя народу, а й відчував його біль. Він був активним учасником української національно-визвольної боротьби, проти здирниць та злочинів, що вчинялись над українським народом. Він допомагав селянам в захисті їхніх прав і боротьбі за справедливість.

Василь Стефаник помер у 1936 році, проте його творчість продовжує жити досі. Він став символом української літератури, показав світу глибину та багатство української культури та народу. Його твори читаються істориками, літературознавцями, а також людьми, які люблять і цінують кращі зразки світової літератури.

Останні новини
23.09.2023, Субота
22.09.2023, П’ятниця
21.09.2023, Четвер
20.09.2023, Середа
19.09.2023, Вівторок
Читати більше новинarrow_forward