Відзавтра військовий збір зросте в 3,5 раза: на скільки зростуть податки
Підвищення податків очікує на українців з 1 жовтня 2024 року в основному коштом військового збору. За умови, що зміни підтримає Верховна Рада у другому читанні та підпише президент.
Що пропонує законопроєкт №11416-д, наскільки зростуть податки і кому доведеться платити більше.
Законопроєкт про особливості оподаткування на період воєнного стану було прийнято за основу 17 вересня. Очікується, що до середини жовтня Рада проголосує його у другому читанні. Але незалежно від дати, згідно з текстом документа, нові податкові норми почнуть діяти з 1 жовтня, тобто запроваджуються “заднім числом”.
Військовий збір із заробітних плат. Як зміниться і хто заплатить
Як і зараз військовий збір сплачуватиметься із заробітних плат найманих працівників. Але з 1 жовтня вже за ставкою 5%, а не 1,5%. Підвищення більш ніж утричі.
Хоча за фактом військовий збір сплачує працедавець, і доведеться платити на 3,5% більше. Ймовірно, щоб зберегти поточний рівень виплат “на руки” за фінансової спроможності роботодавцю доведеться на ті ж 3,5% збільшувати зарплати.
Загалом податкові відрахування від зарплати становитимуть 23%, а не 19,5%. Величина податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) залишається незмінною на рівні 18%. Крім того, не змінюється розмір ЄСВ (22%), який сплачує роботодавець із фонду оплати праці.
Тому якщо зараз із кожної нарахованої 1 тисячі гривень заробітної плати найманого працівника у вигляді податків знімається 195 гривень (18% ПДФО + 1,5% військовий збір), то з наступного місяця сплачуватиметься 230 гривень (18% ПДФО + 5% військовий збір).
Читайте також: Зарплата вчителів знизиться: подробиці від нардепки
Від 1% до 5%: що чекає на фізосіб-підприємців
Військовий збір для ФОП І, II та IV груп планується на рівні 10% від однієї мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного року. Тобто у розмірі 710 гривень у 2024 році та 800 гривень у 2025 році (мінімальна зарплата у 8000 гривень діє з 1 квітня 2024-го та буде закріплена у бюджеті на 2025-й).
Згідно з проєктом бюджету-2025, фізособи-підприємці знову будуть зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22% мінімалки. Але якщо, наприклад, ФОП І групи вирішить заплатити ЄСВ у 2024 році, то загальне податкове навантаження за IV квартал виглядатиме так:
ЄСВ (1760х3) + єдиний податок (302,8х3) + військовий збір (710х3) = 8318,4 гривні
Наразі без військового збору ця сума становить 6188,4 гривні. Але за фактом може бути набагато менше, оскільки до кінця року ЄСВ платити необов’язково. Ставка єдиного податку 302,8 гривні на місяць для ФОП на 1 групі – це 10% від прожиткового мінімуму.
Для ФОП на III групі вводиться військовий збір 1% від суми доходу. Тобто з 1 жовтня з кожної одержаної 1000 гривень доведеться додатково заплатити 10 гривень. Наразі підприємці цієї групи сплачують єдиний податок 5% від доходу (або 50 гривень з кожної отриманої 1000 гривень).
Збільшиться ставка військового збору для фізосіб-підприємців на загальній системі оподаткування та самозайнятих осіб. Вони мають сплачувати 5% від чистого доходу, а не 1,5% як зараз.
Оскільки правила щодо військового збору для ФОП почнуть діяти з 1 жовтня, вперше I, II та IV групи мають сплатити авансовий внесок не пізніше 20 жовтня. III група – за результатами звітності за квартал (протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу). Суму сплаченого збору потрібно буде прописати в декларації щодо єдиного податку для відповідної групи. Про окрему звітність не йдеться.
Читайте також: Доведеться платити, навіть не використовуючи опалення: українців попередили про додаткові суми в платіжках
Військовий збір для юросіб на “спрощенці”
Військовий збір також запроваджується для юридичних осіб на спрощеній системі III групи. За новими правилами вони мають сплачувати збір, як податкові агенти за працівників та інших осіб, крім самозайнятих, яким виплачують доходи, а також окремо самим за себе.
Ставка військового збору – 1%. А нараховуватимуть його за правилами нарахування єдиного податку. При цьому з 1 січня 2025 року їх зобов’яжуть подавати щомісячну звітність щодо військового збору, ЄСВ та податку на доходи фізосіб (ПДФО). Перший звіт необхідно подати до 20 лютого 2025 року.
Вперше за себе юридичні особи на III групі сплачуватимуть військовий збір за підсумками звітності за IV квартал 2024 року (не пізніше 19 лютого 2025-го). Окремого звіту щодо цього збору за себе не буде – інформація має відображатися у декларації щодо єдиного податку.