Cкільки витрачають українці на продукти харчування – дані Держстату

event 14:37 Четвер 10 Червня 2021 ПОДІЇ

Останні роки у споживчій поведінці середньостатистичного українця мало що змінюється, і перше місце в структурі витрат посідає їжа. 

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

У січні-вересні 2020 року (остання доступна статистика) майже половина грошей з українських гаманців (48,4%) пішла на продукти. Такі результати показало вибіркове обстеження умов життя українських домогосподарств, проведене Держстатом.

Зростання цін на продукти, що відбувається з початку року, зазвичай, найсильніше відчувають на собі найбільш бідні люди. Адже вони не можуть у відповідь на зростання цін скоротити споживання або переключитися на більш дешеві продукти: вони і так споживають усе найдешевше і по мінімуму. 

Тому для тих, хто живе від зарплати до зарплати, продуктова інфляція обертається скороченням споживання інших товарів, які теж до надмірностей не відносилися, і, відповідно, різким погіршенням якості життя.

По-друге, як правило, при високій інфляції зростання цін не однакове: швидше і найзначніше дорожчають найдешевші продукти. Для малозабезпечених сімей подорожчання хліба, картоплі і макаронів може стати критичним, а забезпечені про це зростання навіть не дізнаються просто тому, що не купують продукти з “соціального набору”. Не кажучи про те, що навіть якщо б і купували, це склало б мізерну частку їхніх витрат.

Економісти стверджують, що судити про добробут суспільства можна по продуктових витратах: чим менша питома вага витрат на харчування в загальній структурі витрат, тим вище рівень добробуту громадян даної країни. Тут можна було б заперечити, що зростання доходів мало що змінює, адже чим більше люди заробляють, тим дорожчі і якісніші продукти купують. Але економісти кажуть, що це не так. У міру збільшення доходу, витрати на харчування справді ростуть, але в загальному обсязі витрат частка продовольчих товарів зменшується.

Для порівняння: якщо в Україні на їжу йде майже половина всіх витрат, то в розвинених країнах – не більше 15%.

Джерело: сайт Курс

Читайте також: Сьогодні в Україні скасували паперові трудові книжки: деталі

Автор:
Останні новини
03.05.2024, П’ятниця
02.05.2024, Четвер
01.05.2024, Середа
30.04.2024, Вівторок
29.04.2024, Понеділок
28.04.2024, Неділя
27.04.2024, Субота
26.04.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward