Вчені розкрили секрети, як легко прокидатися

event 05:27 Четвер 21 Січня 2021 ПОДІЇ

З’ясувалося, що за спонтанного пробудження більшість нейронів зменшують активність, їм потрібно декілька хвилин, щоб знову працювати нормально.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: Після пробудження людина погано рухається, повільно міркує. Вчені називають це інерцією сну. Зазвичай все проходить через декілька хвилин, але трапляються ситуації, коли потрібно прокинутися миттєво. Опитування показують, що суб’єктивно загальмованість після пробудження відчувають багато людей незалежно від статі та віку. Триває це в середньому півгодини, максимум — чотири години.

А ось глибока тривала інерція сну може супроводжувати такі захворювання, як ідіопатична гіперсомнія, синдром пізнього засинання, парасомнія без швидких рухів очей, порушення настрою. З інерцією сну провели багато експериментів. Один із них описаний ще в 2006 р. у журналі Американської медичної асоціації.

Дев’ять здорових добровольців спали по вісім годин протягом трьох тижнів вдома, а на четвертій — вже у лабораторії. Відразу після пробудження їх декілька разів просили виконати математичний тест. В останній день, прокинувшись, вони відразу почали вирішувати завдання та робили це періодично протягом 26 годин. 

Результат здивував: учасники досліду більше страждали від інерції сну, ніж від недосипу. З’ясувалося, що за спонтанного пробудження більшість нейронів зменшують активність, їм потрібно декілька хвилин, щоб знову працювати нормально. У цей короткий період ще тривають патерни сну, які піддаються вимірюванню. Так що відчуття “не цілком прокинувся” — досить об’єктивне.

У більшості людей ранкова загальмованість проходить легко та швидко. Але вона може бути небезпечною для співробітників екстрених служб, наприклад, медичних бригад, пожежних. Якщо надійшов виклик, у них немає і хвилини на розкачку, потрібно відразу діяти, приймати рішення.

Вважається, що по-справжньому прокинутися допомагає шум: скажімо, булькання киплячої води, музика. Узагальнивши результати експериментів, вчені з Мельбурнського королівського технологічного інституту (Австралія) підтвердили: це справді так, але із застереженнями.

Дорослим краще допомагає високочастотний імпульсний будильник, рожевий шум. На дітей добре діють низькочастотний T-3-сигнал і голосові повідомлення. Музика корисна для пробудження всім, крім тих, хто прокидається на екстрений виклик. Інша група вчених з Австралії вказує: від інерції сну рятують фізичні вправи.

Про це свідчить і викид адреналіну у пожежних, розбуджених за тривогою. В експерименті добровольці поспали в лабораторії дві години, їх розбудили серед ночі, частину відразу посадили за велотренажер на дві хвилини, потім пішов 30-секундний спринт.

Група контролю займалася звичайними справами. У всіх брали кров на аналіз, щоб з’ясувати рівень норадреналіну. Хоча його ефект швидко зникає, учасники забігу суб’єктивно були менш сонними, ніж ті, що прокидалися у спокої.

Джерело: сайт Green Post

Читайте також: Трамп думає над створенням нової політичної партії — ЗМІ

Останні новини
07.03.2021, Неділя
06.03.2021, Субота
05.03.2021, П’ятниця
04.03.2021, Четвер
03.03.2021, Середа
02.03.2021, Вівторок
01.03.2021, Понеділок
28.02.2021, Неділя
27.02.2021, Субота
Читати більше новинarrow_forward