“Блокують соцмережі й крадуть гроші”: в Україні з’явилася нова схема шахрайства

event 12:34 Вівторок 22 Вересня 2020 ПОДІЇ

В Україні шахраї поширюють QR-коди, прочитавши які, можна позбутися доступу до соціальних мереж і навіть втратити кошти з банківських карт. Відразу після відкриття коду жертві пропонують завантажити шкідливий додаток.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: Така схема працює вже не перший рік у сусідніх країнах, а в Україні з’явилася нещодавно. 

Коментар: “Мені дали такий аркушик із QR-кодом просто біля метро. Я відкрила його, з’явився запит на встановлення якогось додатку, я відмовила. Потім, вже коли прийшла додому, придивилася докладніше і погуглила – дуже зраділа, що не встановила. Це вірусний додаток”, – розповіла киянка Марина.

Перейшовши за зашифрованим у коді посиланням, можна потрапити на ресурс, де відразу ж запропонують завантажити шкідливу програму.

Залишати папірці з кодом можуть будь-де: в ресторанах і кафе під виглядом меню, на стовпах і навіть просто у метро.

Як розповіла експертка з кібербезпеки Маргарита Січкар, така програма здатна вкрасти паролі від соціальних мереж, дозволить шахраям потрапити в банківський додаток або навіть заблокує телефон.

Коментар: “Зараз у багатьох місцях громадського харчування використовують QR-код як меню. Цей спосіб шахрайства вже давно працює в інших країнах, там масово поширюють коди просто на стовпах”, – розповідає Січкар.

З початком карантину ризик завантажити шкідливий додаток збільшився. У місцях громадського харчування замість традиційного паперового меню почали використовувати електронні, які можна зчитувати за допомогою QR-коду. Але при цьому, якщо офіціанти втратять пильність, шахраї можуть легко замінити справжній код на шкідливий, тоді замість меню жертва встановить собі на телефон заражений вірусом додаток.

Як уберегти себе

  • зчитувати QR-код тільки в тому разі, якщо ви знаєте, хто його розмістив;
  • перевіряти перед зчитуванням, чи не наклеїли на QR код нову наклейку;
  • не завантажувати файли з будь-яких сайтів за кодом.

Коментар: “Якщо ви використовуєте код у кафе і ресторанах, попросіть, переконайтеся, що це код, який залишили саме працівники ресторану. Зчитувати коди зі стовпів, у метро тощо взагалі не можна в жодному разі”, – розповідає Січкар.

Юрист Олександр Плахотник пояснив, що знайти шахрая, який за допомогою шкідливої програми зламав телефон і отримав доступ до даних, вкрай складно.

Якщо ви вже завантажили шкідливий додаток, негайно заблокуйте банківські карти й облікові записи в банківських додатках. Також варто відразу поміняти паролі в усі соціальні мережі й віддалено вимкнути телефон.

Коментар: “Відразу вимикайте телефон, блокуйте карти й міняйте всі паролі. Потім телефон краще віднести в майстерню і попросити перевстановити все програмне забезпечення. Я б також радив звернутися до адміністрації тієї установи, де ви зчитали цей код, із проханням переглянути на камерах, якщо вони є, хто залишив аркуш паперу. Якщо на відео потрапило обличчя зловмисника, є сенс викликати поліцію і писати заяву”, – розповів юрист.

Після початку пандемії коронавірусу кількість кіберзлочинів приголомшливо зросла. За оцінками Січкар, зростання в Україні може скласти близько 30%, у порівнянні з аналогічним сезоном минулого року.

Така тенденція легко пояснюється: українці почали активно купувати онлайн та рідше відвідувати торговельні центри. А там, де є можливість вкрасти, завжди з’явиться хтось, хто спробує такою можливістю скористатися.

В Instagram, у групах у Facebook і на майданчиках з оголошеннями свої повідомлення розміщують також і шахраї. Відрізнити їх від справжніх продавців практично неможливо: вони просять завдаток або оплату за товар, а потім зникають.

Джерело: сайт Obozrevatel

Читайте також: “Попередьте батьків”: шахраї масово використовують нову схему для обкрадання людей

Теги: шахраї
Останні новини
19.07.2024, П’ятниця
18.07.2024, Четвер
17.07.2024, Середа
16.07.2024, Вівторок
15.07.2024, Понеділок
14.07.2024, Неділя
Читати більше новинarrow_forward