Що робити якщо станеться аварія на Запорізькій АЕС? (ПОВНА ІНСТРУКЦІЯ)

event 14:09 Четвер 11 Серпня 2022 Здоров'я
ZAES

Окупанти, які захопили Запорізьку АЕС відкрито погрожують тяжкими наслідками для станції, якщо ЗСУ спробують деокупувати територію. 8 серпня командир окупаційного гарнізону на ЗАЕС Валерій Васильєв відкрито заявив про замінування електростанції та наміри її підірвати.

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS

“Тут буде або російська вільна земля, або випалена земля. Ви, солдати російської армії, повинні бути готові виконати важливий наказ. Ми замінували всі важливі об’єкти ЗАЕС, і ми не приховуємо цього від ворога. Ворог знає, що станція буде або російською, або нічиєю. Ви повинні розуміти, що іншого шляху у нас немає. Якщо буде найжорсткіший наказ – ми повинні виконати його з честю”, – заявив Васильєв.  

Через це, ми вирішили написати детальний матеріал, в якому зберемо всю інформацію, яка може вам знадобитись при найгіршому сценарії.

Ситуація на ЗАЕС: рф перейшла до нового сценарію – ядерна катастрофа  загрожує всій Європі

Які наслідки може спричинити катастрофа?

Запорізька АЕС – найбільша в Європі та шоста у світі за розміром. Знаходиться неподалік від міста Енергодар. На станції знаходиться 6 енергоблоків. 

Радниця Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Лана Тарапакіна, розповіла про основні прогнозовані наслідки катастрофи на Запорізькій АЕС. 

  • Площа потенційної зони відчуження складе – до 30 000 км2 (як 10 Чорнобильських зон відчуження).
  • Запорізька область фактично буде втрачена для проживання та господарства.
  • Площа потенційної забрудненої території – до 2 000 000 км2 (площа трьох Україн).
  • Від вітру залежить ступінь зараження інших територій України та Європи, росії та білорусі.
  • Кількість ліквідаторів – від 1 млн осіб.
  • Загиблих – десятки тисяч, в залежності від поточної кількості осіб на території Запорізької області.
  • Кількість евакуйованих/відселених осіб – від 2 млн осіб.
  • Забруднений на неосяжну кількість років Дніпро.
  • Викид радіоактивного цезію-137 у кількостях, небезпечних для здоров’я людей, ґрунтів, водойм. На Україну припаде основна частина викидів.

Приблизна зона відчуження, яку ми спробували зобразити.
Приблизна зона забруднення.

Як може пошириться цезій?

Важливо розуміти, що викид цезію буде одноразовим і зона його поширення сильно залежатиме від метеорологічних умов. Цю проблему детальніше дослідив Завідувач відділенням в Інституті проблем математичних машин і систем НАН України Іван Ковалець.

За його словами у найбільшій групі ризику території півдня України, Крим, також Румунія, Болгарія і все Чорне море.

“Цей сценарій передбачає грамотні дії персоналу під час аварії для мінімізації наслідків. Тобто це не “апокаліптичний” сценарій,  але це дуже важка аварія максимальної категорії 7 за шкалою INES. Коли оцінки обсягів викидів зроблено, все залежить від метеорологічних умов, і ми моделюємо атмосферне розповсюдження.  Метеорологічні умови щодня змінюються. 

У такому випадку підібрані такі метеорологічні умови (27.06.2022 р), коли окрім суходолу відбувається забруднення Чорного моря, оскільки над ЧМ в цей час проходить циклон, а ЗАЕС знаходиться у його північно-східній частині. Відповідно на великій території відбувається вимивання хмари опадами, що приводить до значного забруднення поверхні Землі”.

На першому зображенні бачимо сумарну ефективну дозу, отриману за усіма шляхами (окрім водних), однорічними дітьми протягом 1 року після аварії. Усе, що починається з блідо-зеленого і далі – жовте, помаранчеве, червоне –  це вже дози понад 1 мЗв (дуже поганий показник).

В Україні переважає західне перенесення, тому більша імовірність забруднення існує для східних регіонів. Звісно, якщо напрямок вітру зміниться, тоді й зона ураження теж, але на прикладі зображень нижче, же можна побачити масштаби ураження. 

Тобто на відстані 350 км від точки викиду, рівень випадінь цезію-137 може досягти значень 100 кБк/м2, це як на околицях Чорнобильської зони відчуження.

Який вплив катастрофа матиме на наше здоров’я?

Внаслідок аварії на Запорізькій АЕС, в навколишнє середовище можуть потрапити дуже небезпечні сполуки цезію, йоду і стронцію. Про це для видання “hromsdske” розповіла старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Оленою Паренюк.

Цезій є аналогом калію, який в основному міститься у м’язах. Він дуже легко його заміняє, внаслідок чого опромінює організм й підвищує ризик виникнення онкології. Осідає сполука в екосистемі надовго, а вилучити його звідти дуже важко.

Йод розчиняється в атмосфері за 8-9 діб. Його небезпека в тому, що в наших організмах дефіцит цього компонента, тому він осідає на щитовидній залозі. Його радіоактивний розпад призводить до опромінення цього органу та збільшує ймовірність онкологічних захворювань щитовидки.

Стронцій, теж є аналогом калію, тому діє так само як і цинк.

Найнебезпечнішим є вплив радіації. Іонізуюче опромінення може викликати різноманітні захворювання: інфекції (знижується імунітет), порушення обміну речовин, онкозахворювання, безпліддя, катаракту і багато іншого. Особливо гостро радіація впливає на організм, що росте, тому вона дуже небезпечна для дітей і підлітків. 

При прямому ураженню радіацією виникає променева хвороба. При опроміненні у 400-600 рад розвивається особливо важка форма, внаслідок якої людина помирає. 

Також, іонізуюче опромінення вражає клітини організму, викликаючи їх мутацію, яка передається спадково. Це може призвести до народження дітей з різними генетичними захворюваннями (наприклад, із синдромом Дауна), епілепсією, порушенням розумового і фізичного розвитку.

Онко Сheck-Up диагностика для женщин в Киеве — Клиника Perfecto-Room в Киеве

Що робити при радіаційній аварії?

Ми сподіваємося, що вам не знадобляться наступні поради, але все ж проінформуємо, що потрібно робити, якщо на ЗАЕС трапиться радіаційна аварія. Детальну інструкцію надало Міністерство охорони здоров’я.

В першу чергу, варто якнайшвидше зайти до приміщення, тому що вулиця – епіцентр загрози. Обов’язково тримайтесь подалі від стін і вікон, тому що радіоактивний матеріал осідає на зовнішніх стінах будинків. 

Не забудьте забрати в укриття своїх тварин!

  • Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні.
  • Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.
  • Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварин.
  • Помийтесь. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха.
  • Одягніть чистий одяг.
  • Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вищеперераховані пункти.  За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.
Чим заклеїти вікна на зиму: 5 способів для дерев'яних і пластикових  конструкцій | Для дому

Як вчинити з їжею?

Найбезпечнішим варіантом є їжа з контейнерів (консерви, банки, пляшки тощо).

Також безпечною є їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері. Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину покладіть у поліетиленовий пакет і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Безпека корму для домашніх тварин

Так само як і їжа людей, корм для домашніх тварин у герметичних контейнерах  (консерви, банки, пляшки, коробки тощо) буде безпечним для їжі. Витріть миски та килимки для домашніх тварин вологою тканиною або рушником. Використану тканину покладіть у поліетиленовий пакет і залиште у недоступному місці.

Безпека питної води від радіації

Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Пакунок захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.

Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин! Радимо запастися водою завчасно на всякий випадок.

Вода в інших місткостях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин.

Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та пакунків їжі та води.

Читайте також: На Одещині спіймали жінку, яка вивозила чоловіків закордон, під виглядом опікунів її сина

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

Останні новини
18.03.2024, Понеділок
17.03.2024, Неділя
16.03.2024, Субота
15.03.2024, П’ятниця
14.03.2024, Четвер
13.03.2024, Середа
12.03.2024, Вівторок
Читати більше новинarrow_forward