23 серпня – День Державного прапора України: історія, значення кольорів, привітання

event 12:10 Вівторок 22 Серпня 2023 Важливі дати
den prapora

День українського прапора – це національне свято, яке відзначається в Україні щорічно 23 серпня. Воно засноване указом Леоніда Кучми у 2004 році з метою виховання поваги.

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS

Історія українського прапора

В період існування Київської Русі, прапори були переважно червоного кольору. Цей колір був обраний з міркувань зручності передачі сигналів під час бойових дій. Прапори цього періоду мали форму трикутних клинів і на них були зображені герби князів. Відомостей про них мало, проте точно відомо, що князь Володимир Великий мав власний герб – золотий тризуб на синьому фоні. Можливо, саме це слугувало концепцією майбутнього національного прапора.

У 13-му столітті золотий лев на синьому тлі з’явився на гербі сина Данила Галицького – Лева, що вплинуло на вигляд герба Львова. Потім синьо-жовті кольори майнули в Грюнвальдській битві 1410 року, де поруч з литовцями та смоленцями у складі польської армії билися галичани. В 15-16 століттях ці кольори використовувалися в гербах українських міст, особливо тих, які отримали Магдебурзьке право.

Прапор Королівства Руського

У козацьку добу характерними були прапори прямокутної або скошеної форми. Традиційними мотивами козацьких знамен були блакитні полотнища з жовтими або золотими зображеннями гербів, небесних світил, зброї, святих тощо. Лицьова сторона полкових і сотенних корогв містила зображення козака на блакитному полотнищі, а зворотна – полкову або сотенну емблему відповідного кольору.

Прапор Гетьманщини

Під час Весни народів у 1848 році в Австрійській імперії, герб Руського королівства з зображенням золотого лева на синьому фоні був використаний українським національно-визвольним рухом. 

Протягом 1918-1920 років в Українській Народній Республіці (УНР) відбулися дві зміни у національному прапорі. По-перше, це було викликано діями Михайла Грушевського, голови Центральної Ради та першого президента України. Як історик, він вивчив матеріали щодо прапорів, які існували на території України, і прийшов до висновку, що відповідно до традицій предків прапор має мати блакитний фон з золотим малюнком на ньому. Ця ідея була реалізована у першому варіанті державного прапора, запропонованому Грушевським – блакитний прапор з жовто-золотими зірками. Кількість зірок відповідала числу українських земель, що об’єдналися в одну державу. Таким чином, Грушевський підтримував ідею, що жовтий колір мав розташовуватися зверху, відповідно до геральдичних правил.

Жовто-блакитний прапор на плакаті УНР (1917 рік)

У часи гетьмана Скоропадського український прапор мав вигляд з блакитною смугою вгорі та жовтою смугою внизу. Справжні мотиви за таким вибором залишалися невідомими. Однією з можливих версій є те, що Скоропадський міг бути членом масонської ложі “Молода Україна”, і символіка “вільних каменярів” відображає “знак води”.

Проєкт прапора Української Держави з гербом (1918)

В період радянської України синьо-жовті кольори прапора були замінені яскраво червоним. Це рішення не сподобалось більшості українців, оскільки разом із забороною національної символіки, вони стикалися з репресіями з боку центральної влади, що призводило до придушення української культури.

Внаслідок тривалого періоду підпілля український прапор відновив свою присутність 14 березня 1990 року в Стрию та пізніше в інших містах. Ця хвиля патріотизму прокотилась Тернополем, Львовом, Івано-Франківськом та Житомиром. Поступово ця синьо-жовта хвиля досягла столиці, де в липні 1990 року над Київрадою було піднято український прапор.

Український прапор, унесений у сесійний зал Верховної Ради 24.08.1991. Музей ВРУ

23 серпня 1991 року група народних депутатів принесла синьо-жовтий український прапор до сесійного залу Верховної Ради. Ця подія зумовила видання Указу Президента України Леоніда Кучми № 987/2004 “Про День Державного Прапора України”. Нині цей прапор, як священний артефакт, зберігається під склом в музеї Верховної Ради України.

Візуалізація Укрінформ

Читайте також: День Конституції України: історія свята, привітання та листівки

Значення кольорів

Прапор складаться з двох рівновеликих горизонтальних смуг – синього вгорі та жовтого знизу, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3. Немає офіційної відповіді, чому прапор України синьо-жовтий. Найпопулярніше “народне” тлумачення говорить, що синя смуга означає ясне небо, а жовта – золоте пшеничне поле під ним.

Також існує версія, що кольори прапора здавна символізують головні стихії природи – вогонь та воду. В релігійному трактуванні жовтий колір уособлює Бога і духовність, а синій – все земне.

Читайте також: З Днем фермера 2023: історія свята, привітання та листівки

Привітання з Днем Державного прапора України у віршах

***

День Державного прапора відзначаємо,
Пишається Україна прапором, це всі ми знаємо.
Ми вітаємо дорогу Батьківщину нашу,
Квітни, співай і тільки кращай!
Ми бажаємо українцям удачі й перемог,
Щоб не було проблем і незгод.
Бажаємо Україні милій процвітати,
Та щастя-радості пізнати.

***

З Днем прапора України
Поспішаю привітати усіх,
Бажаю здоров’я,
Радості й сміху.
Хай підуть нещастя
Подалі з країни,
Адже бурі й негоди
Нам геть не потрібні!

***

Блакитне небо України
І стигла пшениця під ним,
Це поєднання – святе,
В серці ми збережемо навіки.
Якщо ти будеш в країні далекій,
І побачиш український прапор,
Згадай Дніпро – могутній і широкий,
І хліба розкіш в полях.
Нехай майорить прапор в країні вільній,
Буде мир і Божа благодать,
Влада стане справді народною,
Україна буде процвітати!

Читайте також: День піхоти ЗСУ – 6 травня! Красиві привітання для воїнів!

Привітання з Днем Державного прапора України у прозі

***

З днем прапора України! Нехай в цей день прокинеться дух українського народу. Бажаю здоров’я сталевого і патріотизму, успіхів у здійсненні добрих справ і щастя, постійної любові та поваги, добробуту та оптимістичного настрою.

***

Прапор нашої країни несе в собі її історію. Настільки багато всього у двох кольорових смугах. Це і вірність, і мужність наших громадян. Їх відвертість та чесність. Готовність до самопожертви та віра в нашу державу. З Днем Прапора України!

***

Свій прапор – свій символ, свій особливий маяк серед безлічі держав. Нехай його двоколірні переливи ніколи не зникнуть. Нехай він гордо майорить в височині, ловлячи тільки попутний вітер великих і райдужних змін. Зі святом, дорогі краяни! З Днем прапора!

***

Вітаю з Днем українського прапора! Бажаю мирного неба і світлої надії, бажаю віри та вірності собі, своїм близьким і своїй Батьківщині, бажаю міцних сил і доброї пам’яті про пролиту кров за Батьківщину. Нехай гордо розвивається прапор України на вітрі, нехай і тобі по життю щастить.

***

Вітаю з Днем Державного прапора України. Бажаю, щоб небо над головою було завжди ясним і блакитним, а урожай щедрим і багатим. Нехай стяг України наповнює душу патріотизмом і прагненням до світлого майбутнього.

***

Вітаю вас з Днем Державного Прапора, символу духу і свободи нашої країни. Це символ всіх головних етапів і звершень, які сталися протягом 31 року незалежності. Бажаю вашій родині щастя, здоров’я і віри у краще майбутнє нашої держави.

***

З щирого серця вітаю вас з Днем Прапора! Синьо-жовтий стяг – це наша незалежність, наш дух, честь і наша слава. З ним ми добилися незалежності й відновили власну державу. Це свято встановлено на честь багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України. Закликаю вас берегти стяг як важливу національну святиню!

Читайте також: День пожежника 4 травня! Привітання у картинках і віршах

Привітання з Днем Державного прапора України у картинках

Теги:
Останні новини
03.05.2024, П’ятниця
02.05.2024, Четвер
01.05.2024, Середа
30.04.2024, Вівторок
29.04.2024, Понеділок
28.04.2024, Неділя
27.04.2024, Субота
26.04.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward