З 1 жовтня 2025 року в Україні набуває чинності закон № 4536-IX, який суттєво змінює умови для підприємців, що мають ліцензії на продаж алкоголю та тютюну.
Згідно з новими вимогами:
-
у містах та великих населених пунктах середня офіційна зарплата працівників у таких закладах має бути не менше двох мінімальних зарплат — приблизно 16 тис. грн;
-
у невеликих містах та селах планка нижча — не менше ніж 1,5 мінімалки.
Якщо заклад протягом трьох місяців поспіль не дотримуватиметься цих норм, ліцензію можуть анулювати.
Чому галузь б’є на сполох
Ресторанний і роздрібний алкогольний бізнес працює за особливою моделлю: значна частина доходу працівників — це чайові або бонуси, які не завжди відображаються в офіційній зарплаті.
Через це формальне підвищення зарплат до встановленого рівня може стати критичним ударом для малого та середнього бізнесу.
За оцінками експертів:
-
до 20% ресторанів у Києві можуть закритися до кінця року;
-
підприємці вже зараз ледве покривають витрати, адже клієнти економлять, а середній чек падає;
-
щоб відповідати новим вимогам, власникам доведеться або скорочувати персонал, або піднімати ціни для відвідувачів.
Що буде далі
Ймовірні наслідки впровадження закону:
-
дорожче меню, але гірший сервіс через нестачу персоналу;
-
закриття закладів у регіонах, де навіть знижені вимоги залишаються непідйомними;
-
частина бізнесу може піти «в тінь», що означає менші податки для держави.

.jpg)
.jpg)
6666666(1).jpg)
.jpg)

.jpg)
