Переведення годинника 2023: коли Україна перейде на зимовий час

event 17:53 Четвер 12 Жовтня 2023 Суспільство

Традиційно щоосені Україна переходить на зимовий час. Кожен такий перехід – з літнього на зимовий час, а потім назад – сприймається нами болісно, пише уніан.

Коли переводять годинник на зимовий час

Перехід на зимовий час проводять щорічно в останню неділю жовтня. У 2023 році це 29 жовтня о 4:00. Стрілки переводять традиційно в неділю, щоб у людей, які працюють, була можливість хоч трохи адаптуватися до нового часу. 

Куди переводити годинник на зимовий час

Зазвичай перехід на зимовий час – це переведення стрілок годинника на 1 годину назад. Тобто, якщо на годину 4:00, то їх слід поставити на 3:00. Таким чином, вранці 29 жовтня ми спатимемо на 1 годину довше. 

Комп’ютери, планшети, смартфони та розумні годинники переходять на новий час автоматично, їх переводити не потрібно. Але старі мобільні телефони та механічні годинники потрібно буде налаштувати самим.

Читайте також: Коли Великдень 2024 в Україні: точна дата і головні заборони свята

Перехід на зимовий час і літній час – за і проти

Уперше переведення стрілок годинника на 1 годину вперед влітку і на 1 годину назад взимку провели у Великій Британії 1908 року. Зроблено це було з метою економії енергоресурсів. Сама ж ідея такої економії належить Бенджаміну Франкліну – американському державному діячеві, одному з авторів Декларації незалежності США. У Сполучених Штатах перехід на літній і зимовий час застосовується з 1918 року. Сезонне переведення годинників також практикують у Канаді, країнах ЄС, Ізраїлі, Ірані, Австралії, Великій Британії.

В Україні до переведення стрілок годинника ставляться по-різному. Прихильники впевнені, що такий перехід економить електроенергію та енергоносії. Противники вважають, що це призводить до порушення біоритмів людини і погіршення здоров’я.  

На думку вчених, наявна система обчислення часу справді порушує ритм “неспання – сон”, у зв’язку з чим погіршується самопочуття і працездатність. Людині потрібно заново звикати прокидатися і засинати в новий час.

Крім цього, переведення годинників небезпечне тому, що:

  • підвищується захворюваність організму;
  • зростає ризик інфарктів, гіпертонічних кризів; збільшується кількість викликів швидкої до сердечників;
  • збільшується кількість ДТП;
  • зростає кількість спроб суїцидів.

Позначається переведення стрілок і на дітях та школярах. Хоча, звісно, перехід на зимовий час, який вважається правильним, менш болючий, ніж на літній.

Коли не будуть переводити годинник в Україні

Питання відмови від переходу на літній час і, відповідно, назад уже порушувалося Верховною Радою України, але поки що залишається відкритим. В Україні досить велика відстань між східними і західними областями, що унеможливлює життя в одному часовому поясі всією країною цілий рік. Наприклад, за постійного зимового часу в східних областях сонце сходитиме посеред ночі – близько 3:00, а темніти буде занадто рано (в районі 20:00). Якщо залишити літній час назавжди і не переходити на зимовий, то на заході країни схід сонця буде, коли на годиннику буде 9:00, тобто, йти на роботу або до школи доведеться в темряві.

На думку фахівців, не переводити стрілки годинника все ж можна, але, щоб грамотно розв’язати цю проблему, потрібно розділити територію на два часові пояси.

Останні новини
09.09.2024, Понеділок
08.09.2024, Неділя
07.09.2024, Субота
06.09.2024, П’ятниця
05.09.2024, Четвер
04.09.2024, Середа
03.09.2024, Вівторок
Читати більше новинarrow_forward