Що робити, якщо після COVID-19 не повертається нюх: лікар дав відповідь

event 16:13 Четвер 21 Жовтня 2021 Здоров'я

Втрата здатності відчувати запахи (аносмія) була одним із перших симптомів коронавірусної інфекції й залишається у списку ознак зараження досі. 

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: Нюх може не повертатися довго, завдавати незручностей людині, а також нести певну загрозу, через що обов’язково потрібно звертатися до лікаря.

Про це розповів Максим Овсієнко – отоларинголог відділення отоларингології Київської міської клінічної лікарні №9 та аспірант кафедри отоларингології Нацуніверситету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика. 

Коментар:Не отримуючи інформацію про довкілля, зокрема про якість продуктів, можна отруїтися. Страждає і психоемоційна сфера: людина, якій складно оцінити неприємний запах власного тіла або відчути аромат квітів, може впасти в депресію. Уявіть собі життя, коли не можна насолодитися запахом улюблених парфумів, смачної їжі, свіжозвареної кави. Такі люди обов’язково повинні звертатися до лікаря“, – пояснив медик небезпеку аносмії.

Він зазначив, що нюх може не повертатися або відновлюватися поступово протягом місяців після одужання від COVID-19. А деякі люди страждають від такого симптому навіть по пів року.

У такому разі отоларинголог радить звертатися по медичну допомогу. Лікар спершу має опитати пацієнта, а потім за допомогою діагностичних приладів і тестів оцінити слизову оболонку носа.

Таке тестування (ольфактометрія), підкреслив Овсієнко, не складне: пацієнту дають нюхати різні запахи, і він повинен назвати речовини, яким вони належать.

Коментар: За допомогою тестів ми визначаємо сприйняття запахів – від нормального до його відсутності. З огляду на дані обстеження, оцінюємо стан слизової оболонки. Важливо, чи є набряки, перепони на шляху повітря до нюхової щілини й епітелію. Також іноді проводимо ще одне дослідження – визначаємо опір повітря в носовій порожнині й поширення повітряного потоку (риноманометрію)“, – пояснив отоларинголог.

За його словами, в лікуванні аносмії підхід індивідуальний у кожному конкретному випадку. Якщо причина в сильному набряку, який перегороджує доступ повітря із одорантами в нюховую щілину, людині може знадобитися операція. Якщо фіксують зворотні зміни слизової оболонки, призначають препарати – інтраназальні кортикостероїди.

Коментар: Також ефективні вправи для тренування нюху. Суть у тому, що нервові клітини, які входять до нюхового епітелію, можуть відновлюватися. Потрібно, нюхаючи різні речовини, встановлювати асоціативний зв’язок із головним мозком“, – пояснив лікар.

Читайте також: У МОЗ змінили правила вакцинації дітей

Джерело

Останні новини
17.05.2024, П’ятниця
16.05.2024, Четвер
15.05.2024, Середа
14.05.2024, Вівторок
13.05.2024, Понеділок
12.05.2024, Неділя
11.05.2024, Субота
10.05.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward