В Україні перевірили всі ВЛК: українцям навіть уявити складно, що спливло
Нещодавно в Україні розпочалася перевірка всіх військово-лікувальних комісій (ВЛК) на законність винесення висновків щодо непридатності осіб призовного віку.
Омбудсмен України Дмитро Лубінець у Telegram-каналі заявив про завершення перевірок і поділився, які порушення виявили, пише Фокус.
За словами омбудсмена, до інституту регулярно зверталися заявники, які відзначили понад десяток обурливих порушених прав, пов’язаних із роботою ВЛК. Примітно, що з початку 2023 року вже надійшло 1093 звернення.
Також співробітники Офісу омбудсмена наголосили на недостатньому організаційному рівні, значних порушеннях прав під час проходження комісій, що впливають на морально-психологічний стан воїнів та військовозобов’язаних.
Лубінець поділився, що співробітники його Офісу провели 833 виїзні та безвиїзні (документальні) моніторинги, що становить 100%. Здійснено моніторинг роботи 445 ВЛК ТЦК, 388 госпітальних, гарнізонних, у цивільних лікувальних закладах.
Роботу з перевірки ВЛК проводили навіть у прифронтових областях. Омбудсмен зазначив, що після здійснених візитів та оброблених звернень виявили та підтвердили низку проблем, що стосуються дотримання прав людини:
- Відсутність єдиного реєстру військовозобов’язаних із відповідним наповненням з історії хвороби;
- Формальність у проходженні ВЛК (“Скарги є? Ні? Придатний!”);
- Корупційна складова;
- Недотримання електронної черги;
- Невиконання вимоги ухвали уряду від 18.04.2023 №343 про залучення до здійснення медоглядів цивільних закладів охорони здоров’я та інше.
Крім того за словами чиновника, було виявлено багато випадків, коли громадянам було видано довідки про непридатність через корупційні схеми, у той час, як ці люди не мали проблем зі здоров’ям. Водночас громадянам із реальними захворюваннями було видано довідки обмеженої придатності. Це потребує негайного розв’язання проблеми.
Читайте також: Всім чоловікам приготуватися: стало відомо, де ТЦК посилено роздаватимуть повістки
Адвокат з медичного права Алла Цимановська також вказує на порушення з боку ВЛК, пов’язані з неправильною діагностикою та неправильно встановленими діагнозами. За її словами, є безліч випадків, коли здорові люди визнавалися непридатними та змушені були шукати можливості за кордоном, тоді як люди з реальними захворюваннями були визнані придатними чи обмежено придатними.
Вона наголошує, що лікарі ВЛК мають можливість маніпулювати поняттями “придатний”, “непридатний” і “обмежено придатний”, не лише підробляючи медичну документацію та історії хвороби, а й за допомогою трактування самих захворювань. Наголошується, що ступінь прояву захворювання відіграє важливу роль при встановленні діагнозу та визначенні придатності людини для військової служби.
Коментар: “На практиці вже відомо багато випадків, які призвели до певних кримінальних правопорушень з боку лікарів ВЛК, а також до порушень прав деяких громадян. Проблеми дві та обидві потрібно вирішувати – вживати превентивних заходів для не повторення цих помилок у майбутньому“, – каже адвокат.
За словами правозахисниці, існують дві абсолютно різні історії. В одній із них здорові люди були визнані “непридатними” і змушені виїхати за кордон для побудови нового життя. В іншій історії дійсно хворі люди, яким потрібне регулярне лікування, були визнані “придатними” або “обмежено придатними” для проходження військової служби.
Важливим моментом є підтвердження секретарем Ради національної безпеки та оборони, що терміни “придатний”, “непридатний” та “обмежено придатний” іноді мають різні інтерпретації. Тому Раді було дано доручення роз’яснити документ, який визначає рівень придатності чоловіків для військової служби”.