Коли буде Великдень 2024: точна дата, звичаї та головні заборони

event 14:00 Неділя 07 Квітня 2024 Важливі дати

Щовесни християни з нетерпінням чекають на Воскресіння Христового — найрадіснішого і найсвітлішого свята в церковному календарі. Великдень 2024 року буде досить пізнім у православних, пише Уніан.

Дата цієї урочистості розраховується за складною формулою, але традиції Великодня добре відомі всім українцям і не змінюються віками. Це свято люблять і дорослі, і діти.

Що відзначають у Великдень

Великдень — це найрадісніше свято в церковному календарі, присвячене чудесному воскресінню Ісуса Христа через 3 дні після страти на хресті. Свято не має фіксованої дати, але завжди відзначається у неділю — саме цього дня тижня, згідно з Біблією, воскрес Христос.

Читайте також: Здорове харчування без зусиль: 5 корисних закусок, які допоможуть вам впоратися з голодом

Коли Великдень у 2024 році в Україні

Дата Великодня розраховується за місячним календарем. Метод розрахунку дати свята має назву пасхалія. У православних та католиків він відрізняється.

Дату Великодня розраховують так: беруть день весняного рівнодення (21 березня) і дивляться, коли настане найближчий до нього повний місяць. У першу неділю після цієї повні святкують Великдень. Також у православних Великдень не може співпадати з єврейським святом Песах (у католиків такої вимоги немає).

У православних Великдень завжди настає пізніше, ніж у католиків. 5 травня – ось якого числа Великдень у 2024 році у православних. Це доволі пізня дата для свята. Цікавий факт: за давніми народними прикметами якщо Великдень виходить пізнім, то і весна пізно настане.

Католицький Великдень 2024 відзначається 31 березня.

Іноді католики та православні відзначають свято в один день. Так буде наступного року. Великдень 2025 у православних і католиків співпаде і відзначатиметься 20 квітня. У 2026 році католики відзначать Великдень 5 квітня, православні – 12 квітня.

Чому відрізняється дата Великодня у католиків і православних

З 1 вересня 2023 року Православна Церква України перейшла на новоюліанський церковний календар. Він майже повністю збігається з григоріанським, який використовують католики. Тепер православні віруючі відзначатимуть майже всі церковні свята одночасно з католиками.

Однак Великдень і пов’язані з ним свята православні все ще відзначатимуть окремо від католиків. Пов’язано це з тим, що католики і православні по-різному розраховують дату Великодня. Православні віруючі для розрахунків приймають за дату дня весняного рівнодення 21 березня за юліанським календарем, що за григоріанським календарем відповідає 3 квітня. Тому православна Пасха не може настати раніше 4 квітня.

На православний Великдень сходить Благодатний вогонь в Єрусалимському храмі, який православні вважають чудотворним.

Коли Великий піст 2024

Перед Великоднем православні відзначають 50-денний піст, названий Великим. Він потрібний для тілесного та духовного очищення, щоб зустріти світле свято в очищеному тілі та з чистими помислами.

Великий піст 2024 триватиме з 18 березня по 4 травня. Протягом усього посту заборонено їсти м’ясо, молочні продукти та яйця, а останній тиждень посту (29 квітня – 4 травня) називається Страсною Седмицею і є найсуворішим.

Традиції та заборони на Великдень

Українці завжди любили Великдень, а великодні традиції існують багато століть. Протягом усіх великодніх свят (тобто від Великодня до Трійці) православні українці вітають одне одного спеціальним великоднім вітанням: “Христос Воскрес!” – “Воістину Воскрес!”.

Підготовка до Великодня починається заздалегідь. В останній тиждень перед святом українці проводять генеральне прибирання в домі, варять і фарбують курячі яйця, ріжуть худобу на м’ясо та готують м’ясні страви. До свята випікають традиційну випічку – паски. У сам день Воскресіння Христового у храмі освячують кошик із продуктами, які будуть на святковій вечері.

За столом на Великдень збираються усією родиною. На свято готують холодець, ковбаси та інші м’ясні страви, варені яйця (кришанки та писанки), а на десерт – паски.

Читайте також: Коли Вербна неділя 2024: дата, традиції та заборони

Заборони на Великдень такі ж, як і на будь-яке інше велике церковне свято. У Воскресіння Христове не можна:

  • займатися важкою фізичною працею;
  • лаятися, ображати інших людей, заздрити і бажати зла;
  • засуджувати людей за спиною і розкривати їхні таємниці;
  • займатися ворожінням, ритуалами і обрядами;
  • викидати освячені продукти у відро для сміття;
  • відмовляти в допомозі.

Також в перший тиждень після Великодня священнослужителі не рекомендують одружуватися і вінчатися.

Останні новини
22.05.2024, Середа
21.05.2024, Вівторок
20.05.2024, Понеділок
19.05.2024, Неділя
18.05.2024, Субота
17.05.2024, П’ятниця
16.05.2024, Четвер
15.05.2024, Середа
Читати більше новинarrow_forward