У Закарпатській області суд вперше визнав керівника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) винним у перешкоджанні діяльності представника омбудсмена.
Як повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, Ужгородський міськрайонний суд надав юридичну оцінку діям очільника Ужгородського РТЦК, який намагався заблокувати проведення моніторингового візиту.
Вирок для керівника ТЦК: у чому саме визнали винним воєнкома
Суть справи полягає у систематичному недопуску представників Офісу омбудсмена до приміщень ТЦК та відмові у наданні необхідної інформації. Суд встановив, що такі дії є прямим порушенням законодавства про парламентський контроль за дотриманням прав людини.
Омбудсмен наголосив, що спроби обмежити доступ до об'єктів або приховати документи від моніторингових груп є протиправними. Це рішення суду стало чітким сигналом для всієї системи: жодна державна чи військова структура не може бути закритою для незалежної перевірки, якщо йдеться про захист прав громадян.
Кайданки та незаконне утримання: що намагалися приховати
За словами Дмитра Лубінця, блокування візиту представників Офісу омбудсмена на Закарпатті мало на меті приховати факти грубих порушень. Під час моніторингу були зафіксовані обставини, які можуть свідчити про нелюдське поводження з людьми.
Серед виявлених фактів:
- Можливе незаконне утримання: перебування осіб у приміщеннях ТЦК без належних на те правових підстав.
- Застосування спецзасобів: факти використання кайданок до затриманих осіб.
- Ознаки нелюдського поводження: дії, що принижують честь і гідність людини.
«Ми не лише зафіксували ці факти, а й довели, що спроби приховати інформацію є злочинними», — підкреслив Лубінець. Наразі матеріали щодо виявлених катувань та незаконних обмежень волі вже перебувають у роботі правоохоронних органів.
«Системна проблема»: перешкоджання перевіркам у регіонах
Подія в Ужгороді висвітлила ширшу проблему, яка спостерігається по всій країні. Дмитро Лубінець заявив про наявність системного спротиву моніторинговим візитам у різних областях. Представникам омбудсмена часто відмовляють у доступі, намагаються блокувати вхід або ігнорують офіційні запити.
Такі дії безпосередньо впливають на можливість оперативного реагування на скарги громадян. Коли військовий комісаріат зачиняє двері перед перевіркою, це автоматично ускладнює виконання мандату уповноваженого з прав людини, залишаючи конкретну людину без належного захисту.
Наслідки прецеденту для військових структур
Рішення Ужгородського суду створює нову реальність для керівного складу ТЦК та СП. Відтепер будь-які спроби перешкоджати парламентському контролю матимуть реальні правові наслідки. Офіс омбудсмена планує продовжувати практику моніторингових візитів, аби забезпечити прозорість мобілізаційних процесів та запобігти зловживанням владою на місцях.
Цей випадок доводить, що навіть в умовах воєнного стану дотримання прав людини залишається пріоритетом, а спроби прикрити порушення службовим становищем отримуватимуть належну оцінку з боку судової системи.

.jpg)
.jpg)
6666666(1).jpg)
.jpg)

.jpg)
