Які оператори мобільного зв’язку в Україні не готові до блекаутів: дані

event 12:32 Вівторок 10 Жовтня 2023 Суспільство

21 вересня Росія вперше за пів року обстріляла українські об’єкти енергетики. Чим нагадала минулорічний період, коли українці по кілька годин, або й по кілька діб, сиділи без світла, інтернету та мобільного зв’язку, пише БізнесЦензор.

За час минулого опалювального сезону Росія здійснила 33 масовані ракетні атаки по енергетичній інфраструктурі України, було зафіксовано близько 270 влучань. У результаті обстрілів постраждали 24 об’єкти генерації – теплові електростанції, теплоелектроцентралі, гідро- та гідроакумулюючі станції. І через це енергосистема втратила майже половину потужностей.

Немає жодної причини сподіватися, що Росія цьогоріч не стане вдаватися до подібного терору.

Які кроки були зроблені для запобігання повторення минулого року й на що чекати українцям?

У листопаді 2022 року Рада національної безпеки й оборони України прийняла рішення “Про забезпечення електронними комунікаційними послугами в умовах воєнного стану”, введене в дію указом президента від 26 листопада 2022 року №802. Яким було зобов’язано усіх постачальників електронних комунікацій та мереж забезпечити свою автономність та безперервність надання послуг абонентам протягом трьох діб.

Чи виконали мобільні оператори указ про безперебійність надання послуг протягом трьох діб на випадок блекаутів восени та взимку 2023 року?

У вересні Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (НКЕК), повідомила про результати перевірок мобільних операторів.

НКЕК визначила такі критерії готовності до блекаутів:

  • кількість електрогенераторів для забезпечення зв’язком критично необхідних об’єктів по кожній із областей;
  • рівень забезпечення пально-мастильними матеріалами для джерел резервного електроживлення;
  • кількість автономних джерел живлення та резервування їх роботи по об’єктах у кожній із областей;
  • готовність операторів оперативно реагувати на втрати резервів та замінювати генератори, що вийшли з ладу, на інші.
  • НКЕК цьогоріч провела вісім перевірок готовності до відключень світла трьох мобільних операторів в Київській, Львівській, Одеській та Рівненській областях. І жоден із них не був готовий на 100%.

Так, у всіх випадках було виявлено незабезпечення базових станцій джерелами безперебійного живлення.

Як результат – Комісія виписала приписи всім компаніям: lifecell отримав три приписи, “Київстар” та Vodafone – по два.

У травні в “Київстар” НКЕК виявила проблеми у 212 базових станцій на Київщині. У червні таких було виявлено ще шість у Львівський області та одна – в Одеській.

У Vodafone у квітні виявлено неготовність 123 точок у Київські області, а в черні у оператора не були готовими до блекаутів 22 адреси у Львівській та 46 – у Одеській області.

У lifecell комісія виявила 347 проблемних точки в квітні на Київщині. У липні в оператора не були готові до роботи в режимі відключень 30 точок в Одеській області та шість – у Львівській.

Водночас наприкінці серпня в Рівненській області у lifecell не готовими до роботи під час блекаутів було 239 адрес.

“Проведена НКЕК крайня перевірка готовності мережі до тридобового блекауту в мережі ТОВ “лайфсел” у Рівненській області показала готовність до забезпечення зв’язком для менш ніж 50% критично важливих об’єктів із необхідного мінімуму по даній області”, – йшлося в повідомленні НКЕК.

У разі невиконання вимог припису Комісія може накласти штраф від 0,1% до 0,3% річного доходу оператора.

Чи готові до блекаутів оператори?

“Київстар”

В компанія “Київстар” повідомили, що за час повномасштабної війни інвестувала в енергонезалежність своєї мережі 988 млн грн, із яких для автономної роботи мобільного зв’язку – більше 688 млн грн, а для “Домашнього інтернету” – понад 300 млн грн.

Тут варто нагадати, що 23 листопада минулого року внаслідок російського обстрілу “Київстар” досяг сумнівного рекорду – на піку не працювало понад 60% мережі. А загалом упродовж того місяця через віялові відключення електроживлення не функціонувало в середньому 10-20% мережі.

На сьогодні, через рік після настільки масштабних збоїв, “Київстар” використовує 2,2 тис. стаціонарних і мобільних дизель-генераторів, тоді як у 2021 році їх було 686, тобто майже в чотири рази менше. При цьому 850 генераторів було підключено до базових станцій оператора іншими комерційними компаніями та підприємствами.

“Завдяки цьому всі ключові базові станції, комутатори та критично важливе телеком-обладнання має резервне живлення. На базових станціях встановлено нові акумуляторні батареї тривалої дії, які можуть працювати без зовнішнього електроживлення протягом 4-6 годин. Протягом 2023 року “Київстар” встановив на базових станціях 80 тис. нових акумуляторів, а до кінця року компанія планує встановити ще 30 тис. таких акумуляторів”, – розповіли БізнесЦензор в пресслужбі мобільного оператора.

lifecell

Оператор lifecell також заявляє про набагато більшу готовність до можливих відключень світла, ніж минулого року, проте все одно не може гарантувати безперебійної роботи всієї мережі під час довготривалих блекаутів.

Не додає оптимізму й те, що на початку вересня цього року Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, заявила, що може оштрафувати lifecell за неготовність мереж у Рівненській області. Тоді перевірка показала готовність до забезпечення зв’язком менш ніж 50% критично важливих об’єктів із необхідного мінімуму в умовах тридобового блекауту.

Позаяк, повідомили БізнесЦензор в lifecell, протягом останнього року компанія встановила тисячі літієвих батарей на своїх технологічних майданчиках, завдяки чому базова станція може працювати протягом 2-4 годин за відсутності стаціонарного живлення. Окрім того, за весну-літо було підключено більше 800 стаціонарних, мобільних та партнерських генераторів, що допоможе підтримувати роботу обладнання після того, як виснажаться батареї.

“Це означає, що більшість абонентів будуть мати доступ до зв’язку під час відключень. […] Проте масштаб проблеми значно більший, ніж ресурси окремо взятого оператора”, – зазначили в пресслужбі компанії.

Читайте також: Стало відомо, який мобільний оператор не готовий до блекаутів на Рівненщині

“Vodafone Україна”

Компанія Vodafone заявила, що інвестиції в мережу в порівнянні з минулорічними збільшилися на 75%. Як і інші оператори, Vodafone закупив нові акумуляторні батареї, котрі пристосовані до важких умов експлуатації, менш чутливі до перепадів напруги в мережі та частих відключень електроенергії, а також мають у 2,5-3 рази вищу швидкість зарядки порівняно з тими, що експлуатувалися раніше.

На середину вересня 2023 року новими батареями переобладнано понад 9 тис. базових станцій.

“Для забезпечення аварійного живлення компанія додатково обладнала 1124 вузлові технічні об’єкти резервним живленням за допомогою стаціонарних генераторних установок. Додатково підготовлено 522 мобільні генератори. У компанії створено достатній резерв дизельного палива та бензину для роботи генераторів та налагоджені резервні логістичні канали постачання палива”, – розповіли в пресслужбі Vodafone.

Окрім того, на ряді об’єктів уже використовуються альтернативні джерела енергії, такі як сонячні електростанції та мікротурбінні генератори, а разом із мобільними генераторами використовуються й автономні пересувні базові станції, які стали в нагоді при відновленні роботи мережі на деокупованих територіях. Зараз у Vodafone є 27 повністю укомплектованих мобільних базових станцій, готових для забезпечення зв’язку в екстрених ситуаціях.

Останні новини
03.05.2024, П’ятниця
02.05.2024, Четвер
01.05.2024, Середа
30.04.2024, Вівторок
29.04.2024, Понеділок
28.04.2024, Неділя
27.04.2024, Субота
26.04.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward