На Рівненщині та ще в двох областях створять мандрівну карту для незрячих

event 20:32 Четвер 27 Червня 2024 ПОДІЇ

На Рівненщині та ще в двох областях створять мандрівну карту для незрячих. Її можна буде “прочитати” руками та почути, адже розробники подбають і про аудіосупровід.

Карта відтворюватиме знаменитий туристичний маршрут Via Regia, деталізовуючи її українську частину. На ній буде зображено найцікавіші історичні об’єкти – середньовічні фортеці, палаци, колишні маєтки вельмож, сучасні музеї. 

Це стане можливим завдяки проєкту Via Regia на дотик, яку втілюватиме ГО Регіональний центр розвитку Тріада“” за підтримки УКФ.

Загалом, Via Regia або Королівський шлях – це назва найстарішого та найдовшого сухопутного зв’язку між Східною і Західною Європою. Він існує вже понад 2000 років і поєднує 8 європейських держав, серед яких і Україна. У ширшому змісті це позначення певного типу доріг, які у середньовічній Європі підпорядковувалися безпосередньо королям та  були під їх особливим захистом. В сучасній формі шлях існує як Європейський транспортний коридор E40. Міжнародна мережа використовує потенціал Королівського шляху як символ об’єднання Європи. У 2005 році шлях був відзначений як «Великий культурний шлях Ради Європи».

Читайте також: Стало відомо, скільки звернень отримали на “гарячій лінії” Рівненського обласного ТЦК та СП

“Власне, у рамках проєкту, команда візуалізує Via Regia для незрячих і слабозорих. Для цього буде виготовлена тактильна карта. Вона супроводжуватиметься аудіогідом із тифлокоментарями: інформація про кожен об’єкт буде адаптована для сприйняття людей із вадами зору та озвучуватиметься. Крім того, інформативні розповіді про частину об’єктів доповнюватимуться колоритними легендами. Додатками до карти стануть тактильні атласи з деталізованим і збільшеним зображенням історичних об’єктів, щоб відвідувачі з порушенням зору могли краще «роздивитися» його. Такі карти будуть передані в музейні заклади Рівненської, Волинської та Житомирської областей:  Рівненському обласному краєзнавчому музею, Державному історико-культурному заповіднику міста Дубно, Державному історико-культурному заповіднику міста Острог, Замку-Музею Радомисль, Володимирському історичному музею імені Омеляна Дверницького”, – розповідає керівниця ГО “Регіональний центр розвитку “Тріада”” Тетяна Кушнірук.

Більшість цих музеїв знаходиться не в обласних центрах, де до таких закладів зазвичай більше уваги, а в менших громадах, щоб формувати у них  інклюзивний простір, доступний для людей із порушенням зору.

На сьогодні це актуально, переконує керівник відокремленого підрозділу ВГО людей з інвалідністю по зору Генерація успішної дії у Рівненській області Петро Поліщук.

Читайте також: Деяким українцям взагалі не відключатимуть світло: названо регіони

“На жаль, людей, які втратили зір, у зв’язку з воєнними діями, за статистичними прогнозами, більшатиме. І якщо зараз за офіційними даними, в Україні налічується 70 тисяч таких осіб, то найближчим часом їх кількість зросте до понад 100 тисяч. А психологія таких людей відрізняється від тих, хто має порушення зору з народження. Адже вони звикли до активного проведення часу. І дана потреба в них не зникне із набуттям інвалідності. І після періоду лікування та адаптації вони шукатимуть можливість цікавого дозвілля. Тому культурний простір потрібно адаптовувати”, – наголосив Петро Поліщук.

Ще однією важливою складовою проєкту стануть майстер-класи з читання тактильних карт для людей з порушенням зору. 

Читайте також: Має 110 нащадків: на Рівненщині жінка відзначила своє 95-річчя

“Незважаючи на те, що тактильні карти є цілком практичним продуктом, який має прикладну мету і допомагає орієнтуватися в просторі, їх в Україні настільки мало, що слабозорі і незрячі люди, в основному, не знають, як саме ними користуватися. Тому, в рамках проєкту, заплановано проведення  таких майстер-класів у Рівненській, Волинській та Житомирській областях. Їх учасниками стануть як люди з порушенням зору, так і музейні працівники із закладів-партнерів, де буде розміщена тактильна карта Via Regia”, – коментує Петро Поліщук.

Останні новини
24.07.2024, Середа
23.07.2024, Вівторок
22.07.2024, Понеділок
21.07.2024, Неділя
20.07.2024, Субота
19.07.2024, П’ятниця
18.07.2024, Четвер
Читати більше новинarrow_forward