Що потрібно робити на Великдень: прикмети, заборони та ритуали

event 12:22 Неділя 24 Квітня 2022 БЛОГ

Цього року Великдень 2022 випадає на 24 квітня. Світле торжество має не тільки свої традиції – випікання пасок і фарбування яєць – а й інші важливі народні повір’я та звичаї.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Що потрібно робити на Великдень – прикмети

У світле свято Великодня християнам потрібно вмитися водою з колодязя або джерела. Такий обряд гарантовано принесе здоров’я тому, хто його зробив. Якщо у вас є якесь бажання і ви хочете, щоб воно скоріше виповнилося, з’їжте з ранку в день Великодня освячене яблуко і подумайте про заповітну мету.

Також Святий Великдень має іншу важливу традицію – христосування. Це означає, що всі присутні за святковим столом повинні взяти в руку по крашанці і стукнутися один з одним. В кінці тлумачать результат:

 • яйце не розбилося і витримало всі “удари” – у людини буде щасливий рік;
 • якщо дівчина стукнеться з дитиною і скаже ” Христос Воскрес!”- наступний Великдень зустріне вагітною;
 • яйце випало з рук – готуйтеся до неприємностей, краще відмовитися від поїздок;
 • яйце розбилося до обіду – буде сварка в родині, після обіду – втратите гроші;
 • яйце скотилося зі столу – в оточенні є заздрісники.

Після того, як ритуал биття яйцями закінчено, дівчата дивляться, наскільки близько жовток знаходиться до білка. Чим він ближче – тим швидше дівчина вийде заміж, чим більш насиченим його колір – тим вдаліше буде шлюб.

Народні повір’я свідчать, що великодні паски і яєчну шкаралупу після святкового обіду не можна викидати. Із залишків випічки можна зробити сухарики або віддати їх домашній худобі, а шкаралупу спалити в багатті або закопати в землю (там, де не ходять люди).

Що не можна робити в Великдень – заборони

Крім традицій, в святковий день існують і певні заборони, ігноруючи які, ви можете розгнівати Бога. На Христову неділю забороняється:

 • занадто довго спати і лінуватися;
 • лихословити, лаятися, пліткувати;
 • працювати і займатися домашніми справами;
 • працювати на городі;
 • виносити сміття після заходу сонця;
 • підстригати або фарбувати волосся;
 • вінчатися і виходити заміж;
 • їздити на кладовищє і поминати померлих.

Також в день Великодня не можна пекти паски і фарбувати яйця – для цього був даний Страсний тиждень 2022, а саме чистий Четвер.

Великдень 2022 – ритуали та змови

З давніх-давен існував цікавий ритуал – люди ставили в своїх будинках поруч з іконами глечики з медом і запалювали свічки. Після того, як закінчиться свято і великодні служби, відносили цей глечик на могилу родичам разом з трьома крашанками.

Незважаючи на заборону відвідувати кладовища, деякі віруючі все одно виконують цей ритуал. Також багато слов’яни читають змови:

На любов

Вранці в день Великодня налийте в склянку святої води, розмішайте в ній ложку меду і скажіть:

Я красива, я пригожа, на берізку струнку схожа. Я як мед солодка, як свято приємна, душею чиста, тілом охайна. Я тобі одному обіцяна, разом бути нам небом заповідано

В кінці вмийтеся цією рідиною і дайте їй висохнути на шкірі самостійно.

На заміжжя

Візьміть дев’ять сирих яєць і вінчальні наклейки, пофарбуйте яйця в зелений, червоний і синій кольори по три штуки на кожен. Поки клеїте наклейки, скажіть слова:

Як люди люблять Святу Пасху, цінують і пам’ятають материнську ласку, так би і мене чоловіки і хлопці сильніше сильного любили, пущі більшого цінували. Табунами за Божою рабою (своє ім’я), ходили. Христос воскрес, a до Діви – женихи. Bo ім’я Трійці Великої. Амінь

Прикрашені яйця складіть на тарілку і зберігайте до Великодня. На свято візьміть найбільше яйце і з’їжте, іншими почастуйте друзів.

Для примирення в сім’ї

Щоб виконати цей ритуал, потрібно взяти пасхальне яйце, скотити його з гірки і, поки воно котиться, сказати:

Як це яєчко з гори скотилося, так і горе мене відпустило. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Нині і повсякчас і на віки віків. Амінь

Також можна вимовити молитву, яка подарує вашій родині мир і благополуччя:

Христос Воскрес, моїй родині здоров’я, Моєму дому багатства, моєму полю – урожай. Амінь

Звертатися до Господа з такими словами потрібно під час Великоднього дзвону.

Останні новини
24.05.2022, Вівторок
23.05.2022, Понеділок
22.05.2022, Неділя
21.05.2022, Субота
20.05.2022, П’ятниця
19.05.2022, Четвер
18.05.2022, Середа
Читати більше новинarrow_forward