Військові б’ють на сполох: ТЦК почали доставляти безхатьків до навчальних центрів

Військові б’ють на сполох: ТЦК почали доставляти безхатьків до навчальних центрів

Представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) дедалі частіше доставляють до навчальних центрів людей без постійного місця проживання, так званих безхатьків. Це викликало тривогу серед військових командирів і вузьке суспільне обговорення через ризики та етичні питання, що постають під час підготовки особового складу. 

Заступник командира третього армійського корпусу Дмитро Кухарчук, відомий під позивним "Сліп", повідомив про це у відеозверненні на своєму YouTube-каналі.

Що саме повідомили військові

Заступник командира 3-го армійського корпусу Дмитро Кухарчук (позивний «Сліп») у відеозверненні заявив, що до навчальних центрів почали привозити не лише людей із вадами здоров’я чи відкритими формами туберкульозу, а й безхатьків. Він підкреслив, що така практика є тривожним сигналои, який потребує публічної дискусії й змін у підходах комплектування.

Чому це викликає занепокоєння

Військові звертають увагу на кілька ризиків:

  • підготовка та злагодженість підрозділів може постраждати, якщо до навчальних центрів потрапляють люди з неперевіреним станом здоров’я чи соціальними проблемами;

  • безхатьки навряд чи керуються мотивацією захищати державу в сучасному розумінні — це підриває мораль і ефективність підрозділів;

  • існують ризики для безпеки особового складу через можливі інфекційні захворювання або незадовільний медичний супровід. 

Що говорять в інших частинах командування

Паралельно з цим у ЗСУ обговорюють й інші зміни у підходах до комплектування. Командир розвідки ЗСУ Денис Ярославський пропонував уже зараз розглянути мобілізацію молоді 16–18 років як довгостроковий стратегічний крок, аби через кілька років мати підготовлених фахівців. Також повідомляється про плани знизити мобілізаційний вік до 23 років у 2026 році як реакцію на дефіцит піхотних кадрів. Ці ініціативи супроводжуються дискусіями про професійну підготовку й створення нових освітньо-військових структур. 

Можливі наслідки та відкриті питання

Поява безхатьків у навчальних центрах ставить питання про відповідальність ТЦК, прозорість відбору та медичний контроль. Потрібні чіткі алгоритми перевірки придатності, соціальна робота з уразливими групами та роз’яснення з боку Міноборони й МОЗ, аби мінімізувати ризики для особового складу та цивільних. Відсутність відкритої комунікації загострює недовіру та ускладнює оперативні рішення. 

Що радять робити військовим і владі

Експерти та військові пропонують:

  • опублікувати прозорі критерії відбору і медичного огляду перед відправленням у навчальні центри;

  • посилити співпрацю з соціальними службами для роботи з безхатьками поза контекстом мобілізації;

  • розглянути альтернативні шляхи залучення кадрів (освітні програми, добровольчі підрозділи, міжнародна допомога з підготовки), замість поспішного комплектування сумнівними категоріями населення.

Висновок

Повідомлення про те, що ТЦК нібито почали доставляти безхатьків до навчальних центрів, стало тривожним сигналом для військових і суспільства. Ситуація вимагає відкритої дискусії, чітких стандартів відбору й медичного контролю, а також комплексного підходу до кадрового питання в умовах затяжної війни. Лише прозорі процедури й координація між відомствами можуть зменшити ризики й підвищити ефективність підготовки особового складу.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ВАЖЛИВІ НОВИНИ

щоб бути в курсі подій :)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Стрічка новин

Хто-небудь знайдеться де-небудь. А ТОП – на
RateList
Реальний Рейтинг спеціалістів, компаній та закладів нашого міста

Головні новини