Відпочинок на Чорному морі: Грибівка, Затока чи Залізний порт

event 15:31 Середа 27 Липня 2022 БЛОГ

На чорноморському узбережжі материкової частини України існує багато курортів, від надзвичайно бюджетних до несправедливо дорогих. Спробуємо порівняти три з них, розташовані в Одеській та Херсонській областях. Грибівка, Затока та Залізний порт однаково популярні серед різних категорій відпочиваючих – молоді, сімей з дітьми, пенсіонерів. Кожен з цих курортів має досить широкий вибір житла, різних варіантів дозвілля на пляжі та багато іншого. І все-таки між ними є помітні відмінності, які схиляють чашу терезів при виборі місця відпочинку на користь одного з трьох. Про це пише Rest.UA. Повідомляє Перший Запорізький.

Ми розуміємо, що Залізний Порт статусом на липень 2022 року окупований російськими фашистами, але ми віримо в ЗСУ та сезон 2023 року на деокупованій території! Тому порівняння курортів виконано без прийняття військових дій до уваги.

Особливості моря, пляжів та екології

Курорти Чорного моря в Україні Грибівка, Затока та Залізний порт розташовані приблизно на однаковій паралелі – трохи вище 46° на північ, мають однакові кліматичні умови та подібні пляжі – дуже широкі, до 100 та в Затоці місцями до 200 метрів, з чистим дрібним піском та зручним входом у воду.

У Грибівці довжина пляжу становить приблизно 5 км, він рівний, на відміну від сусідньої Санжейки на Сході, і Кароліно-Бугаз на заході, тут немає обривів, за винятком околиць курортної зони села.

У Затоці берегова лінія не лише найширша серед трьох локацій, але й найдовша – понад 17 км. У тих місцях, де смуга піску звужується, зустрічаються кам’янисті та бетонні конструкції.

У Залізному Порту пляж приблизно такої ж довжини і ширини, як і в Грибівці, але узбережжя по всій довжині зміцнене хвилерізами. Останні захищають берег від розмиття, але не перешкоджають накопиченню водоростей та медуз. Прибиті до берега камки та медузи (а останніми роками їх особливо багато майже на всіх вітчизняних курортах), дуже заважають відпочиваючим насолоджуватися морськими купаннями. Крім того, розпад органічних речовин на сонці супроводжується специфічним, не дуже приємним запахом. Це мінус для відпочиваючих з маленькими дітьми, адже мілководдя біля берега – це їхня зона комфортного купання. Варто зазначити, що і в Грибівці є проблема з камкою, а от в Затоці її дуже мало. Натомість у Грибівці практично немає апвелінгу, що є великим плюсом для відпочиваючих. Що не можна сказати про Затоку та Залізний Порт, де різка поява холодної течії в спекотний день є звичайним явищем, притаманним більшості курортів Чорного моря.

З точки зору екології всі три місця хороші. Найближче велике місто — обласний центр Одеси – розташований в 40 км від Грибівки та в 60 км від Затоки. Залізний Порт знаходиться в ще комфортнішому середовищі – степи, сільськогосподарські землі, озера, заповідники. Найближче велике місто з промисловими підприємствами Херсона віддалено більш ніж на 70 км. Тож, якщо їхати за здоров’ям, то можна обирати будь-який із трьох курортів.

Інфраструктура

Минули ті часи, коли туристи тягли із собою на відпочинок речі, продукти, медикаменти. Наразі рішення рвонути до моря може бути спонтанним та непідготовленим. І в цьому немає нічого страшного, адже на будь-якому курорті можна купити практично все – від пляжних аксесуарів до продуктів, засобів особистої гігієни та ліків. У магазинах, на ринках та в пансіонатах можна розплатитися як готівкою, так і карткою через термінал або переказом на карту.

Найрозвиненіша туристична інфраструктура, звичайно ж, у Затоці. Це селище міського типу має кілька ринків, магазини, включаючи мережеві супермаркети, аптеки та амбулаторію, відділення “Нової Пошти” та “Укрпошти”, банкомати. На деяких базах працюють салони краси, кінотеатри, спортивні зали. У сезон відкриваються кафе, ресторани, їдальні та точки швидкого харчування.

Залізний Порт також у сезон наповнюється різноманітними закладами громадського харчування – від кіосків з фаст-фудом до ресторану з авторською кухнею та пристойною винною картою. Невелике село приймає величезну кількість гостей, і кожен обов’язково знайде відповідний для себе варіант. А якщо туристи вважають за краще готувати самостійно, то проблем купити продукти в Залізному Порту немає — ринок, магазини, продуктові крамниці буквально на кожному кроці. Так само працюють аптеки, амбулаторія, є медпункти при базах відпочинку. У селі представлені поштові сервіси “Укрпошта” та “Нова Пошта”. Зняти гроші можна в терміналах — їх на курорті кілька, але все — від Приватбанку. Зустрічаються заклади, де можна заплатити карткою, є продавці, які приймають оплату з картки на картку, але найпоширеніший спосіб розрахунку – це готівка. Однак, щоб зняти готівку, потрібно часом вистояти довгу чергу до банкоматів, і це проблема не тільки Залізного Порту, а й практично всіх українських курортів.

Грибівка влітку так само перетворюється з маленького тихого села на великий людський мурашник. Курорт складається з двох частин – саме село, розташоване на деякій відстані від моря (приблизно 2 км) і курортна зона безпосередньо на березі. У селі є амбулаторія та кілька аптек, вся туристична інфраструктура розташована у курортній частині та функціонує лише у літній період. Кількість та асортимент товару в магазинах та кіосках з речами та продуктами з лишком покриває потреби відпочиваючих. У сезон працює безліч кафе та ресторанів, частина з них знаходиться на території баз відпочинку. З незручностей варто відзначити відсутність банкоматів – найближчі знаходяться в Кароліно-Бугазі. Також у Грибівці немає поштового відділення; за посилками вам доведеться їхати до сусідніх Дальника або того самого Кароліно-Бугаза.

Розваги

Усі три курорти знайдуть, що запропонувати своїм гостям. Вдень на пляжі це будуть стандартні для українського моря “банани” та “плюшки”, парасейлінг, водні мотоцикли, катамарани. Для дітей встановлюють надувні гірки зі спуском до басейну. Увечері розпочинаються розважальні програми у кафе та ресторанах: караоке, пінні вечірки та дискотеки.

Залізний Порт упродовж багатьох років вважається молодіжним тусівним курортом. З настанням вечірньої прохолоди набережна заповнюється туристами, які прагнуть розваг. І Залізний Порт готовий їх надати — від вогнів нічних клубів, барів, кальянів та караоке світло, як удень. На кожному кроці настільні ігри на кшталт аерохокею, всілякі стрілялки-стукалки, атракціони з окулярами віртуальної реальності та багато іншого. Традицією курорту вважається зустріч неймовірної краси морських світанків.

Але не варто думати, що з дітьми в Залізному Порту нічого робити. Стаціонарний аквапарк мережі «Акваленд» пропонує спуск із 10 гірок різної висоти та складності; на території комплексу є кілька басейнів, дитяча зона, кафе, бари та ресторан. Окрім того, на березі працює старий аквапарк. У ньому сім гірок, вони трохи нижчі, але дух захоплює від спуску анітрохи не менше. Для найменших на пляжі є «Ухтишка» — надувний комплекс із гірок із басейном.

Ще два види розваг, що набирають популярності на українських курортах, представлені у Залізному Порту. Перший – це плавучі острови. Розташовані вони, як зрозуміло з назви, у відкритому морі. Охочі на надувному “банані” перебираються на острів і там спускаються з гірок, збираються на піраміди, стрибають на батуті і плавають у басейні з морською водою. Все це відбувається з дотриманням заходів безпеки: відпочиваючі надягають надувні жилети, а на острові за порядком стежать рятувальники. І друге — прогулянка дном моря у спеціальному шоломі.

Затока не поступається Залізному Порту за «молодіжністю» та «тусовочністю». Таке ж гучне, яскраве та веселе нічне життя, клуби, дискотеки, жива музика, атракціони, працює кінотеатр. Крім того, у Затоці є школи кайтсерфінгу та яхт-клуб. Дітям теж нудьгувати не доведеться — на них чекає луна-парк, парк динозаврів і звичайно ж, аквапарк «Затоки», з гірками різної висоти та рівня складності (їх 10 штук), кількома басейнами, фудкортом та дитячою зоною для малюків.

Грибівку можна назвати курортом, який стрімко розвивається. Насамперед, тут комфортно відпочивати з дітьми. Для них працює парк дитячих атракціонів, мотузкове містечко та луна-парк, на багатьох відпочинкових базах власники встановлюють дитячі майданчики.

Аквапарку в Грибівці немає, але менш ніж за 10 км знаходиться «Затока», про яку написано вище. До неї веде автошлях, яким регулярно курсують автобуси. Також можна скористатися послугами таксі.

Незважаючи на свою скромнішу, ніж у двох інших локацій, розважальну програму, Грибівці є чим похвалитися: іноді вона стає фестивальним курортом. Як майданчик для заходів це місце обирали “Summer Sound Festival”, музична “Maevka” та КВН.

Визначні пам’ятки

У Грибівці та Затоці немає якихось цікавих історичних місць. У кожному селі є свій незвичайний міст — у Затоці це вертикально-підйомний розвідний через Дністровсько-Цареградське гирло, а в Грибівці пішохідний через річку Барабой. Туристи зазначають, що міст гарний у будь-який час доби, але особливо вночі, коли він підсвічується вогнями. Також у Грибівці є старий цвинтар, де збереглися кам’яні хрести — пам’ять про козацьке минуле хутора Парабой (Перебійна), засноване 1791 року. Традиційно туристи фотографуються на фоні пам’ятника вітрилу; якщо пощастить, у кадр потраплять лебеді, що плавають у гирлі річки. Тим же, хто любить поєднувати відпочинок на пляжі з екскурсіями, доведеться витратити приблизно годину часу на дорогу, щоб відвідати:

  • Центр культури вина в Шабо з екскурсією та дегустацією;
  • Білгород-Дністровську (Аккерманську) фортецю;
  • Святе джерело святого великомученика Іоанна Нового Сочавського;
  •  обласний та культурний центр півдня України Одесу. Стара історична частина вразить туристів красою архітектури будівель та пам’ятниками, а потім можна вирушити до дельфінарію «Немо» — одного з найбільших у Європі.
  • Вилкове — унікальне місто на воді, порізане каналами, якими місцеві жителі пересуваються на човнах, вирощують виноград і полуницю, а також ловлять рибу. Але варто врахувати, що екскурсія може зайняти весь день, бо їхати з Грибівки та Затоки до Вилкового не менше 2,5-3 години в один бік.

У Залізному Порту пам’яток немає. Подейкують, що десь під водою зберігся старовинний металевий пірс, через який село отримало свою назву. Але це, швидше за все, місцева легенда — ніхто досі не знайшов їй підтвердження.

Однак відносно недалеко від Залізного Порту розташовані дуже цікаві місця, куди варто поїхати:

  • склеп родини Фальц-Фейнів та залишки парку у Новочорномор’ї;
  • католицька церква біля Круглоозерки;
  • знаменитий йодо-бромистий гейзер в Облоях;
  • Тендрівська коса та Тендрівська затока;
  • острів Джарилгач та Джарилгацька затока.

Приблизно за годину їзди розташовані «Зелені хутори Таврії», НВП «Олешківські піски» та понад дві години займе дорога до заповідника «Асканія-Нова».

Як дістатися

До всіх трьох курортів можна доїхати автошляхами. Яким способом це зробити, кожен визначає самостійно:

  • на власному автомобілі;
  • маршруткою чи рейсовим автобусом;
  • прямим рейсом сезонних перевізників;
  • BlaBlaCar або таксі.

Певну перевагу маєть Затока та Грибівка завдяки залізничній гілці, якою ходять приміські електрички з Одеси до Білгород-Дністровського чи Ізмаїла. Єдиною незручністю для туристів, що прямують електричкою до Грибівки, служить те, що станція Путейська знаходиться приблизно за 2 кілометри від курортної зони села. Але практично завжди можна домовитися з стороною, що приймає, про трансфер зі станції до місця відпочинку.

Вибір житла

Сучасні українські курорти – це гримуча суміш старих радянських баз відпочинку з мінімумом комфорту, сучасних готелів з повним набором зручностей та послуг і розташованих десь посередині невеликих приватних готелів та гостьових будинків, які надають цілком пристойні умови проживання.

Так само відрізняються і ціни на відпочинок — від 80-100 грн за спальне місце у номері без зручностей або хостелі до кількох тисяч грн за комфортабельний номер.

Також для любителів дикого відпочинку та подорожі автомобілем у всіх трьох локаціях знайдеться місце в кемпінгу за дуже невеликі гроші.

Деякі рекомендації щодо вибору місця, де зупинитися для тих, хто відпочиває з дітьми:

  • у Залізному Порту вибирайте житло подалі від набережної. На другій лінії від моря та на околицях села буде відчутно тихіше, а море чистіше. Також рекомендовано селитися ближче до Тендровської коси — там меньша кількість відпочиваючих;
  • у Затоці шукайте пансіонат у Сонячному та Лиманському районах. Тут можна орендувати житло з будь-яким бюджетом, але, на відміну від галасливого Центрального району, є шанс виспатися;
  • у Грибівці в цілому відносно тихо скрізь. У селі туристам пропонується житло переважно у приватному секторі, але є кілька міні-готелів. Варто пам’ятати, що від приватного сектора до моря на цьому курорті потрібно йти не менше двох кілометрів, проте плюсом буде вартість житла, що пропонується, — вона значно нижча, ніж на узбережжі. Основна курортна зона Грибівки розтягнулася вздовж моря, і саме тут розташована левова частка готелів та баз відпочинку Грибівки. Відстань від найдальшої точки до пляжу не перевищує 200-300 метрів. У цій частині курорту переважно нові або відреставровані бази відпочинку із зручностями, повним або частковим видом на море та упорядкованою зеленою територією. Деякі готелі стоять буквально на пляжі.

    Підсумки

Кожен із трьох розглянутих вище курортів має свої особливості, недоліки та переваги. Але на всіх добре відпочивати з дітьми – море чисте, вхід пологий і біля берега є кілька метрів комфортної для малюків глибини.

Проблеми з камкою та медузами присутні, і передбачити їхню появу неможливо. Туристи зазначають, що у Затоці цих неприємностей найменше. Величезним плюсом Грибівки є практично повна відсутність холодних течій, що буде приємним бонусом для відпочиваючих із дітьми.

Всі три курорти мають чудову екологію та підходять для оздоровлення. У Залізному Порту можна підлікуватися на гарячому джерелі, що додає плюс цьому курорту.

Якщо є бажання веселитися добу безперервно, то тут поза конкуренцією Затока та Залізний Порт. Для тихого сімейного відпочинку варто вибрати Грибівку.

Хто хоче не тільки пляжувати, а й відвідати цікаві місця, може їхати на будь-який курорт – скрізь на екскурсії доведеться виїжджати за його межі.

Автор:
Теги: реклама
Останні новини
19.04.2024, П’ятниця
18.04.2024, Четвер
17.04.2024, Середа
16.04.2024, Вівторок
15.04.2024, Понеділок
14.04.2024, Неділя
13.04.2024, Субота
12.04.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward