На які товари найбільше зростуть ціни у 2023 році?

event 10:39 Четвер 22 Грудня 2022 Суспільство

У зв’язку з руйнівною війною та нестабільною ситуацією в економіці ціни на товари і послуги суттєво зросли. 

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS.

На жаль, експерти говорять, що ця тенденція продовжиться і у 2023 році. Уніан розповів, на які товари найбільше зростуть ціни у прийдешньому році.

Продовження повномасштабної руйнівної війни негативно вплинула як на загальні цьогорічні економічні показники країни, так і на платоспроможність кожного окремого громадянина.

В першу чергу, мова йде про значне зменшення купівельної спроможності громадян через інфляцію та девальвацію гривні. З початку року курс гривні подешевшав відносно долара на майже 50 відсотків – до 40 гривень, а споживча інфляція вже перевищила 26 відсотків.

При цьому ціни на продовольчу групу товарів підскочили ще більше, що дуже боляче б’є по гаманцям українців, які щомісячно витрачають майже половину своїх доходів саме на їжу.

Зокрема, ціни на хліб і макарони зросли на 32 і 30 відсотків відповідно. Ціни на вершкове масло зросли на 29 відсотків, на рибу – 45 відсотків, на м’ясо – на 25 відсотків, на молоко – на 20 відсотків. Водночас фрукти подорожчали на 70 відсотків, а овочі стали дорожчими на понад 65 відсотків.

Також значно, на понад 50 відсотків, подорожчали крупи, зокрема гречка, рис, пшоно.  До цього ще треба додати бензин та дизельне паливо, ціни на які в умовах дефіциту зросли з початку війни мінімум на 20-25 гривень на один літр. Тепер дешевше, ніж за 50 гривень знайти пальне навіть найнижчої категорії неможливо.

На жаль, за оцінками як представників влади, так і експертів, подорожчання товарів та послуг буде продовжуватися і у новому 2023 році і може скласти близько 30 відсотків через ряд об’єктивних причин. Уряд при розрахунках державного бюджету заклав прогноз інфляції на 2023 рік на рівні 28 відсотків.

Коментар: “Інфляційні процеси вдалося загальмувати. Рівень інфляції, бачимо, зростає, але він поступово сповільнюється. Ми можемо вийти на кінець 2022 року з показником індексу споживчих цін 30 відсотків. Такий рівень інфляції, нижчий, ніж, наприклад,  в сусідній Молдові, де інфляція складає 34,5 відсотки”, – зазначив голова центробанку.

Основною причиною зростання цін в Україні наступного року буде подальше пристосування національної економіки до війни та тих негативних процесів, до яких вона призводить. Мова йде про ризики безпеки, ускладнення логістики та загострення дефіциту електроенергії через обстріли агресора по енергоінфраструктурі країни.

Українцям варто готуватися до того, що вартість життя наступного року продовжить зростати, у тому числі, мова йде як про імпортні дороговартісні технологічні товари, так і продовольство.

Коментар: “Ціни продовжать зростати не лише на імпортні товари але і на продукти харчування, вироблені в Україні, а саме м’ясо, молоко, крупи тощо. Це об’єктивна реальність. Наступного року офіційна інфляція може перевищити 28-30 відсотків. Тому продовольча має всі шанси сягнути і 40-45 відсотків”, – підкреслив Костянтинов.

Водночас наступного року варто очікувати більш-менш стабільні ціни на овочі не лише завдяки гарному врожаю, але й тому, що вартість їх і так цього року дуже помітно зросла (на 50-200 відсотків) через значне перевищення попиту над пропозицією у зв’язку з тимчасовою окупацією частини південних регіонів агресором.

Іншими словами, українцям варто очікувати, що вартість продуктової корзини в цілому продовжить зростати, однак за умови відносно стабільної ситуації на фронті можна сподіватися на більш повільне зростання цін на українську аграрну продукцію на внутрішньому ринку, але жодної гарантій, що це дійсно буде так, ніхто дати не зможе. Що стосується цін на пальне, то все буде залежати в 2023 році від ситуації на світовому ринку нафти та темпах девальвації гривні. В усякому разі українські та іноземні експерти не прогнозують значних потрясінь.

Автор:
Останні новини
30.04.2024, Вівторок
29.04.2024, Понеділок
28.04.2024, Неділя
27.04.2024, Субота
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
Читати більше новинarrow_forward