Як вижити, коли настане блекаут: 15 порад від експерта 

event 20:46 Понеділок 21 Листопадаа 2022 Суспільство
blackout-1

Дещо можливий блекаут лякає українців. Однак варто бути готовим до нього заздалегідь. На щастя, існує низка лафгаків, які можуть покращити цей важкий період. 

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ БАЙРАКТАР NEWS

Про них розповів експерт Гліб Скоробогатов.

Як утеплитися

  1. Купіть термовідбиваючий матеріал (сріблястий з одного боку) і прикріпіть його за батареєю. Він дасть додаткове тепло. 
  2. Утепліть вхідні двері та вікна. Це основні джерела тепловтрати. Якщо у вас лише одні вхідні двері, варто зробити тамбур, повісивши паралельно до дверей дві ковдри, що не пропускатимуть холод через вхідні двері, коли ви їх відкриватимете.
  3. Якщо ліжко розташоване поруч зі стіною, варто аби стіна теж була утеплена. Причина в тому, що найважливіше не замерзати самому. Стіну можна утеплити килимом, або тим самим тепловідбиваючим матеріалом. Коли ліжко розташоване у кутку, утеплювати потрібно дві стіни. Під ліжко також покладіть або килим, або якийсь настил, аби він не пропускав холод. На ліжку під простирадлом можна розстелити каремат, який має одну сріблясту сторону, і вона відбиватиме ваше тепло. 
  4. Будьте обережні зі свічками – їх можна зробити безпечнішими, поставити у банку та налити кілька сантиметрів води знизу. Вода загасить вогонь, якщо свічка перекинеться. Безпечний варіант для обігріву – нагрітий на газу металевий предмет. Це може бути гиря, кувалда чи казан у відрі з піском. Тепло така «батарея» віддаватиме 2-3 години.
  5. Службу грілки також можна подовжити. Додайте у воду кілька ложок солі – солона вода тримає тепло краще. А якщо додати попередньо прогріту стару олію, грілка не вистигатиме ще довше.

Вода та їжа

  1. Якщо у вас недостатньо баклажок, аби запасати воду, купіть технічний рукав: він сягає кількох метрів у довжину, а його місткість – 180-200 літрів. З одного кінця його потрібно міцно зав’язати на вузли, інший лишатиметься горловиною – з неї можна буде зціджувати воду.
  2. Дощова вода та талий сніг пити небезпечно, оскільки це технічний дистилят. Вона лише забиратиме речовини з організму, зокрема солі. Тому її потрібно “підживити”:

1 л. дощової води чи талого снігу;

¼ чайної ложки соди;

¼ чайної ложки солі;

1 столова ложка цукру.

  1. Коли створюєте запас їжі – подбайте не лише про хлібці та консерви. Потрібно забезпечити себе харчами зі значним вмістом глюкози – моносахариду, що є основним джерелом енергії для організму. Її багато в меді та цибулі. Остання зберігається довго, а мед – не псується взагалі. Також на глюкозу багаті фрукти й солодкі овочі, на кшталт моркви. 

Що робити з туалетом 

  1. Неробоча каналізація є однією з основних незручностей життя у квартирі. Для такого випадку можна зробити власний біотуалет. Для цього треба якнайміцніший сміттєвий пакет і закріпити його у наволочці. Це покласти в унітаз і закріпити краї скотчем чи ізолентою. Усередину налийте води з содою, що допоможе нейтралізувати запах. Саморобний туалет можна потім винести на смітник. 

Освітлення 

  1. Для освітлення квартири можна використовувати кілька світлодіодних ліхтарів. Освітлювати кімнату потрібно, наставивши джерело світла на стелю. Якщо поставити міні-світильник біля дзеркала, ви отримаєте ще більше світла. Для освітлення добре підійдуть гірлянди на батарейках, пляшка з водою поруч допоможе краще розсіяти світло. 

Підготовка

  1. Репетицію блекауту потрібно провести вже. На це варто виділити принаймні одну добу, а краще дві. Не вмикайте світло, електроприлади та воду. Проведіть добу у такій автономії і ви відразу зрозумієте, чого ще не вистачає і що потрібно покращити. Ви обов’язково повинні знати вже зараз, у чому не надто сильні, щоби виправити цей нюанс і бути готовим. Мислення «коли буде блекаут – тоді й подивимося» – хибне.
  2. Треба мати кілька комплектів необхідних для виживання в умовах блекауту речей. Краще за все формувати їх у два списки: 

«Комплект №1» – те, що на вас завжди, так званий «вихідний» одяг для роботи й вулиці, сюди ж можна додати одяг запасний. 

«Комплект №2» – одяг, який дозволяє вам перебувати поза межами міста упродовж кількох днів (відповідно до погоди, сезону тощо). 

До нього потрібно додати і тривожну валізку, розраховану на 72 години, щоби ви потім не турбувалися, де спатимете, що їстимете, де братимете воду і джерела світла.

Зв’язок

  1. В умовах повної відсутності інтернету і телефонного зв’язку дуже добре мати радіоприймач. Принаймні, ви дізнаватиметеся новини і отримуватимете сповіщення про небезпеку. Якщо телефонний зв’язок буде, але дуже слабкий, через перевантаження мережі, зайдіть у налаштування у телефоні і переведіть його з формату «4G» на «2G». Сигнал буде кращий через перехід на простіший режим.

Протигаз 

  1. Якщо під рукою немає протигаза, а вам треба пройти через задимлення чи якісь ядучі випаровування, ви можете використати фільтр для кави. Якщо прикласти його до рота, можна вільно дихати через фільтр. Секрет – у щільності кавового фільтру, оскільки навіть тканина футболки пропускає частинки пилу. Очі від їдучого диму можна захистити окулярами для плавання. Ніс можна захистити фільтрами від невикористаних сигарет, їх потрібно розпушити до об’ємного стану і вставити по два таких фільтри в обидві ніздрі.
  2. Обов’язково подумайте про те, що робитимете під час блекауту. На що витратите цей час. Не можна просто сидіти та нічого не робити, оскільки мозок завжди перебільшує реальні страждання. Подумайте, чим ви не могли зайнятися, оскільки вас відволікали гаджети. Можливо – це ваш сад, прибирання вдома чи книжка. Пошукайте настільні ігри з домашніми – розваги дуже важливі під час виживання. Потрібно створити для себе максимальний комфорт. 

Джерело: Главком. 

Нагадаємо, що в Офісі президента закликали українців не виїжджати з країни у зв’язку з можливістю повного відключення світла. Цього, швидше за все, не буде.

Автор:
Останні новини
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
20.04.2024, Субота
19.04.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward