Без сліз та істерик: як допомогти дитині вивчити таблицю множення

event 13:30 Четвер 25 Серпня 2022 Суспільство

У багатьох дорослих згадка таблиця множення викликає неприємні спогади з дитинства, коли його змушували зубрити ненависні стовпчики з цифрами. 

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Адже примушуючи дитину заучувати таблицю множення, дорослі часто не пояснюють логіки та подальшої користі від цих знань. Якщо ви хочете, аби ваша дитина запам’ятала та полюбила таблицю множення, вдайтеся до  навчання в ігровій формі. Повірте, такий підхід не відіб’є бажання вашої дитини до математики, і значно допоможе у подальшому навчанні.

Вивчення таблиці множення: з чого почати?

Якщо ви тільки починаєте навчати свого малюка навичкам множення, то можна порекомендувати вам спробувати наступні прийоми.

Відразу поясніть дитині найпростіші та тривіальні приклади з таблиці множення, які вона зможе вирішити без будь-яких проблем. Дитина може злякатися самого вигляду таблиці множення.

Ви відразу повинні дати їй відчути, що не все так складно. І вже частину таблиці він може вирішити самостійно:

Множення на 1 завжди дає те ж саме число, яке ми множили на 1.

Наприклад, 1 * 1 = 1, 2 * 1 = 2, 3 * 1 = 3, і навіть мільйон на 1 дорівнює мільйон.

Множення на 10, це те ж саме, що просто приписати нулик до числа.

Скільки буде 2 * 10? Правильно, 2 з нуликом, тобто 20.

Вивчивши таблицю множення на 1 і на 10, дитина повинна зрозуміти, що вона тепер знає повністю крайні стовпці та рядки таблиці множення.

Таблиця множення на 2 зазвичай дається дітям досить легко.

Множення на 2 рівнозначно простому додаванню двох однакових чисел. Якщо ви вчите свою дитину таблиці множення, то, швидше за все, вона вже вміє складати невеликі числа і з множенням на два впорається без проблем.

Зміна множників

Іншим важливим правилом множення, яке зазвичай зрозумілий дорослому, але не завжди зрозумілий дитині є переставний закон множення. Простіше кажучи: від перестановки множників добуток не змінюється. Іншими словами, вивчити таблицю множення легше, знаючи що: 2 * 3 – це те ж саме, що 3 * 2.

Погодьтеся, виглядає вже непогано. Дайте зрозуміти вашій дитині, що таблиця множення не така вже й складна і велика.

Цілеспрямоване запам’ятовування

Після того, як ваша дитина освоїла найпростіші значення таблиці множення, можна приступати до більш складних множників. Тут важливо використовувати і елементи гри, і багато інших корисних прийомів запам’ятовування: асоціації, повторення, ділення на частини, завдання для перевірки, застосування на практиці.

Краще йти по порядку, і не намагатися вивчити все відразу.

Почати краще з квадратів і множення на 3 і 4, поступово переходячи до решти чисел.

Квадрати чисел

Квадратом числа називається множення цього числа на самого себе. У таблиці множення є всього 10 квадратів, які потрібно запам’ятати. Квадрати до прикладу “шість на шість – тридцять шість” зазвичай запам’ятовуються на ура, і наступні 3 квадрати зазвичай теж не викликають особливих труднощів. А 10 на 10 – буде сто.

Таблиця множення на 3

Саме на цьому етапі можуть виникнути перші складності. Якщо так сталося, що дитина не може запам’ятати якісь значення, то саме час почати використовувати картки. А якщо це не допомагає, і ви знаєте, що у вашої дитини гуманітарний склад розуму, то можете спробувати спеціальні вірші для запам’ятовування таблиці множення.

Таблиця множення на 4

Тут також можете використовувати картки і вірші. Крім того, дайте дитині зрозуміти, що множення на чотири – це те ж саме, що і множення на 2 і ще раз на 2.

Таблиця множення на 5

Множення на п’ять зазвичай дається просто. Інтуїтивно дитині стає зрозуміло, що всі значення цього множення розташовані через 5 один від одного і закінчуються або на 5, або на 0. Всі парні числа, помножені на 5, завжди закінчуються на нуль, а непарні – закінчуються на 5.

Таблиця множення на 6, 7, 8 і 9

Є певна особливість вивчення складних прикладів з таблиці множення. Якщо дитина вивчила квадрати, а також таблицю множення до 5, то насправді їй залишилося вивчити зовсім небагато, тому що інші приклади вона вже знає. Це добре видно на цій таблиці множення, де кольорами виділені комірки, вже освоєні дитиною до даного моменту.

Складні приклади таблиці множення

У підсумку, залишилися всього шість прикладів, які і є найскладнішими та на які варто звернути пильну увагу.

6×7 = 42

6×8 = 48

6×9 = 54

7×8 = 56

7×9 = 63

8×9 = 72

Для запам’ятовування цих виразів таблиці множення краще використовувати гру в картки, щоб довести відповіді до автоматизму. Найефективніше використовувати 12 карток (зі зміною місць множників). Як показує практика, у школярів, а часто й у дорослих, саме з цими шістьма множниками часто бувають деякі проблеми.

Також добре буде роздрукувати табличку множення і дозволяти дитині підглядати в неї, виконуючи приклади. Адже пам’ять у різних дітей різна – в когось більше розвинута зорова, а хтось краще сприймає на слух.

Комусь із дітей може сподобатись ось така табличка. Наприклад, в кого краще розвивається просторова уява й абстрактне мислення.

Автор:
Теги:
Останні новини
19.04.2024, П’ятниця
18.04.2024, Четвер
17.04.2024, Середа
16.04.2024, Вівторок
15.04.2024, Понеділок
14.04.2024, Неділя
13.04.2024, Субота
Читати більше новинarrow_forward