Китайський Новий рік 22 січня 2023 року – історія, традиції, прикмети

event 15:38 Субота 21 Січня 2023 БЛОГ

Мешканці Східної Азії не святкують Новий Рік за звичною для нас датою – у 2023 році святкування проводитимуть 22 січня. Китайський новий рік (Чунь Цзе)  не має фіксованої дати. Його вираховують за спеціальним календарем, що вказує на різні фази місяця. Символом Нового року у 2023 році стане водяний чорний кролик.

Чому в Азії святкують Новий рік по іншому?

Новий рік за місячним календарем у Китаї ще називають “нянь”, що в перекладі з китайської означає “рік”. Свято існує близько 4 000 років та підкріплене стародавніми легендами.

 Вважається, що у давнину в Китаї мешкало чудовисько під назвою Нянь (новорічний звір). Протягом року воно знаходилося на морських глибинах, а напередодні нового року прямував до людських поселень, пожирав худобу, запаси їжі, вбивав мешканців сіл та міст. Люди у страхові залишали свої домівки та ховалися в горах.

Одного разу до поселення прийшов невідомий дідусь, який пообіцяв його мешканцям знищити невгамовне чудовисько. Він пофарбував двері будинку у червоний колір, а всередині запалив вогонь. Так виявилось, що звір боїться вогню та усього, що має червоний колір. 

Також страхітливе чудовисько не переносить гучного шуму. З того часу напередодні китайського нового року у Східній Азії існує традиція – наклеювати на вхідних дверях червоні таблички з написами, запалювати свічки та святкувати якомога гучніше, не вкладаючись спати аж до ранку.

Проте, святкування Нового року в Китаї пов’язане не тільки з боротьбою зі злими силами. 

Свято часто символізує настання весни, тому його ще називають Чуньцзе, що в перекладі звучить як “Свято весни”. І це не дивно. Святкування нового року триває 2 тижні та закінчується в середині або кінці останнього місяця зими. В цей час земля оживає, сповнюється нової енергії. В народі існує повір’я: чим раніше відбудеться Свято весни, тим теплішим та врожайним буде наступний рік.

Як святкують Китайський Новий рік?

Готуватися до святкування китайського нового року необхідно починати задовго до початку свята. На 23-й день останнього місяця починається загальне очищення: люди прибирають у своїх домівках та намагаються звільнитися від поганих думок та спогадів, які назбиралися за останній рік.

Святкування китайського нового року тісно переплітається з релігією. Є думка, що перед новим роком сімейне божество Цзяован звітує перед небесним Імператором про стан сім’ї. Тому релігійні люди намагаються задобрити це божество, щоб воно передавало до неба тільки хороші відомості. Для цього перед статуеткою Цзяована викладають різноманітні ласощі.

В день перед святковим вечором китайці відвідують могили близьких та родичів, щоб вшанувати їхню пам’ять.

На вікнах розвішують яскраві гірлянди, прикрашають їх візерунками, фігурками. Вранці у день свята китайці відвідують богослужіння, де просять щастя для себе та своїх рідних на цілий рік.

Новорічний стіл

У вечір святкування люди сідають за стіл до новорічної вечері. Зазвичай ця подія відбувається у вузькому сімейному колі. Святковий стіл “ломиться” від різноманітних страв. Головними з них є пельмені цзяоцзи, різноманітні солодощі та рибні страви.

Як правильно святкувати Китайський Новий рік 2023 року?

Традиційно свято Нового року відмічається 15 днів, де кожному дню відводиться певна роль у святкуванні. Так, в перший день люди збираються за святковою вечерею. На вулицях влаштовуються гучні гуляння з феєрверками та різноманітними розвагами. Цікавою є традиція палити бамбукові палички, яка символізує удачу та щастя на цілий рік.

Другий день – день молитов. Люди відвідують монастирі, моляться за своїх родичів та за процвітання родини. Найщасливіші у цей день діти – вони отримають в дарунок червоні конверти з кишеньковими грошима.

На третій та четвертий дні заведено ходити в гості, відвідувати близьких. В ці дні потихеньку починає повертатися до життя бізнес, зокрема великі компанії розпочинають свою роботу.

Два наступні дні свято потрохи затихає, всі виходять на роботу. Однак вранці необхідно поласувати національними пельменями, а вечірні вулиці продовжують наповнюватися яскравими салютами.

Сьомий день – день молитов та рибного салату під назвою юшенг. Люди вважають, що таким чином вони приваблюють достаток та добробут в майбутньому році.

До 10 дня святкування влаштовуються святкові вечори для сім’ї. На стіл подають юаньсяо – випічку у вигляді колобка. Наступний день вважається днем зятя, коли тесть влаштовує гучне свято для свого зятя.

12, 13 та 14 дні відбувається очищення організму від надмірно спожитої їжі. А останній день Новорічних гулянь називають святом ліхтарів. В цей день на вулицях можна побачити безліч червоних ліхтарів.

На 15 день заведено носити мандаринові намиста та споживати в їжу солодкі рисові кульки, які є символом щасливого майбутнього. Цей день особливо багатий на розваги, влаштовуються величезні концерти, пускаються численні феєрверки.

Прикмети

За кілька днів до свята, а також безпосередньо 22 січня заборонено давати в борг або самим просити у когось грошей. Це може призвести до ситуації, коли весь майбутній рік доведеться ледве зводити кінці з кінцями. А ось допомагати безоплатно, займатися благодійністю — до багатства.

У Китайський Новий рік потрібно стежити за своїми думками, не дозволяти собі сумувати, тривожитися — все це може залучити нещастя. Енергетика дати настільки сильна, що всі наші мислеформи, як хороші, так і погані, мають шанс втілитися в реальність. Тому потрібно усвідомлювати відповідальність не тільки за вчинки, а й за те, що ми таїмо всередині.

Провести день на самоті, нудьгуючи біля вікна — до розставання з коханими. Тому потрібно обов’язково знайти компанію для святкування, проявити турботу про навколишніх.

Хороша прикмета — подарувати гроші в червоному конверті на свято, і неважливо, що свій Новий рік ми вже відсвяткували.

На стіл краще поставити більше різноманітних страв, щоб життя в новому році було насиченим, цікавим, пропонувало нам багато можливостей.

Останні новини
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
20.04.2024, Субота
19.04.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward