Що може увійти до 12-го пакету санкцій ЄС проти рф

event 17:30 Неділя 22 Жовтня 2023 ПОЛІТИКА
sanctions

Російські алмази мають стати “головною зіркою” в 12-му раунді санкцій ЄС проти Росії на тлі занепокоєння, що війна в Секторі Гази не повинна відволікати увагу від агресії РФ проти України.

Про це пише EUobserver, передає Дзеркало тижня.

Західні союзники з “Великої сімки” (G7) готові оголосити про заборону на російські алмази “найближчими днями”, заявив європейський дипломат в Брюсселі в п’ятницю, 20 жовтня.

“Система готова вже кілька тижнів, і тепер ми чекаємо на остаточну декларацію G7, яка закріпить її і підтвердить волю G7 працювати з цією системою”, – додав він.

Заборона G7 і протоколи відстеження були розроблені спільно з Бельгією, де в Антверпені знаходиться найбільший у світі центр торгівлі діамантами, і Єврокомісією.

На Канаду, Францію, Німеччину, Італію, Японію, Велику Британію і США (G7) припадає 70 відсотків світового попиту на алмази з боку кінцевих споживачів.

І Бельгія повністю підтримує поширення заборони G7 на ЄС у межах наступного раунду санкцій проти Росії, заявив європейський дипломат. Це усуває головну перешкоду для цього кроку, якого інші держави ЄС і Україна вимагають вже більше року.

Єврокомісія має розпочати консультації за зачиненими дверима з послами ЄС цими вихідними або на початку наступного тижня щодо 12-го пакету обмежень.

Які пропозиції подали країни блоку

Литва та Польща подали детальні пропозиції. Естонія також конкретизувала свої ідеї, але цей процес може зайняти ще кілька тижнів.

ЄС повинен заборонити нові угоди з російською ядерною компанією “Росатом”. Припинити купувати російський уран, скраплений газ і сталь, йдеться в пропозиції Литви.

Він також повинен заблокувати надання ІТ-послуг російським фірмам і зупинити експорт лазерних технологій, на додаток до будь-якої торгівлі алмазами, заявив Вільнюс.

“Росатом”, ІТ-послуги, скраплений газ і алмази у центрі пропозиції від Польщі. В той час як Естонія прагне запровадити повне торгове ембарго проти Росії, щоб зупинити обхід санкцій.

Митники в “транзитних” країнах ЄС, що межують з Росією, більше не можуть впоратися з тягарем контролю за експортом заборонених і незаборонених товарів, стверджує Таллінн.

Міністри закордонних справ ЄС, які зустрінуться в понеділок, 23 жовтня, у Люксембурзі, також обговорять фонди ЄС для України. І використання заморожених російських активів для оплати збитків, завданих війною. Крім цього, буде обговорюватися ситуація в Секторі Гази.

“Ми повинні усвідомлювати, що Росія дуже зацікавлена в тому, щоб ця криза [в Україні] залишилася в тіні”, – заявив у п’ятницю в Брюсселі другий дипломат ЄС.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наклав вето на фінансову допомогу ЄС Україні. Оскільки Київ вніс провідний банк країни до чорного списку через ділові зв’язки з Росією. Але, як і у випадку з діамантами, дипломати очікували неминучого прориву після того, як Київ погодився виключити банк зі списку.

“Угорщина заявляє, що деякі люди, пов’язані з санкціями, все ще перебувають у списку [України], і вимагає гарантій, що це не повториться, багато чого відбувається за лаштунками”, – сказав дипломат ЄС.

Робочі групи

Тим часом “робочі групи” ЄС прискорили роботу над використанням заморожених російських активів, додали дипломати.

Бельгія також знаходиться в центрі зусиль ЄС на цьому фронті після того, як вона заморозила 125 мільярдів євро російських грошей під управлінням брюссельської фірми Euroclear.

Вона запропонувала підхід ЄС, заснований на бельгійському законодавстві, який дозволяє перераховувати Києву бельгійські податкові надходження від відсотків на заморожені російські гроші. Сума податків у розмірі понад 2,3 млрд євро у 2023 і 2024 роках лише в Бельгії.

Зі свого боку, Орбан також збентежив ЄС, потиснувши руку президенту Росії Владіміру Путіну на форумі в Китаї. У минулому Орбан блокував санкції ЄС проти російської ядерної та енергетичної промисловості, а також високопосадовців.

У будь-якому випадку, ситуація в Секторі Гази займе більшу частину часу на зустрічі в Люксембурзі в понеділок. Оскільки країни ЄС також прагнуть надіслати єдиний сигнал щодо Близького Сходу, спрогнозував дипломат.

Але для інших, міністри ЄС повинні говорити про війну РФ проти України і ситуацію в Секторі Гази як про дві частини одного великого конфлікту, а не як про дві паралельні кризи.

“Очевидно, що Росія та Іран разом розпалили ситуацію на Близькому Сході, і це тільки початок”, – сказав третій дипломат ЄС, маючи на увазі фінансову та політичну підтримку Росією та Іраном палестинського угруповання ХАМАС, яке напало на Ізраїль 7 жовтня.

“Якби ми пов’язали одне з іншим, то наступні санкції, які спіткають Росію, були б значно потужнішими, але ЄС вважає за краще вірити в казки – що його чинний режим санкцій завдає Росії шкоди”, – зазначив він.

Недоліки чинного режиму санкцій

Експорт алмазів приносить Кремлю 4 млрд євро на рік і має символічне значення як образ розкоші.

Під санкції ЄС потрапили російська нафта і трубопровідний газ, банки та інша торгівля на суму понад 130 мільярдів євро на рік, також до чорного списку внесено близько 1800 високопоставлених осіб і організацій під час попередніх 11 раундів обмежень.

Але навіть якщо заборона на російські діаманти є центром 12-го раунду, пропозиція Литви щодо санкцій, за спостереженнями EUobserver, виявила інші недоліки режиму.

“Все ще існує 77 критично важливих компонентів [які використовуються російськими військовими], до яких Росія має вільний доступ, оскільки ці товари і технології не підпадають під санкції ЄС. Останні звіти експертів свідчать про те, що як іранські, так і російські БПЛА (а саме Mohajer-6, Shahed-136 і “Орлан”) виробляються з широкого спектру компонентів, виготовлених у західних країнах”, – йдеться в документі.

Росія має “необмежений доступ до технологій хмарних обчислень, що надаються компаніями, розташованими в юрисдикціях ЄС і його союзників”.

А це означає, що “європейська обчислювальна інфраструктура використовується Росією для атак на тисячі хмарних сховищ з життєво важливою інформацією про допомогу, притулок і процедури евакуації [в Україні]” за допомогою DDOS-кібератак.

Надмірно виключення щодо імпорту сталі також “значно викривляють ринок сталі в ЄС на користь бельгійських та італійських компаній”, заявила Литва.

Рекомендації Вільнюса щодо “послаблення російських промислових потужностей” розтягнулися на десятки сторінок дрібних деталей.

Читайте також: “Рамштайн” збереться у листопаді: що на порядку денному

12-й раунд санкцій також має включати заборону на експорт з ЄС радіаторів для центрального опалення та їхніх частин, заявила Литва. За словами Вільнюса, слід заборонити навіть продаж цвяхів, шпильок, канцелярських кнопок, голок, а також спиць для в’язання.

Останні новини
01.05.2024, Середа
30.04.2024, Вівторок
29.04.2024, Понеділок
28.04.2024, Неділя
27.04.2024, Субота
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
Читати більше новинarrow_forward