Спека у вересні і тропічні ночі: кліматолог розповіла про зміну погоди в Україні

event 22:45 Четвер 08 Лютого 2024 Погода

Підвищення глобальної температури згубно впливає і на територію України. У нас в країні вже збільшилася тривалість теплого і літнього періодів і в той же час зменшилася тривалість холодного і зимового періодів. 

Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповіла кандидат географічних наук, завідувач відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАН України Віра Балабух.

Коментар: В Україні за останні 60 років підвищення середньої температури відбувалося майже в 2,5 рази швидше глобальної. Як наслідок, з 1981 року відзначається збільшення тривалості теплого періоду і періоду активної вегетації на 7-8 днів кожні 10 років“, – говорить фахівець.

За її даними, збільшується кількість літніх днів із середньою на добу температурою повітря вище 15 градусів в середньому на 8 днів кожні 10 років. Такі зміни зумовили суттєве зростання літнього періоду в Україні.

Коментар: Минулого року ми спостерігали у вересні температуру повітря, характерну для червня-липня. Крім того, літній період стає більш спекотним. Зростає кількість спекотних днів, збільшується кількість тропічних ночей. А це збільшує теплове навантаження на людей“, – пояснила Балабух.

За її словами, тривалість холодного періоду в Україні зменшується, зима стає не тільки коротшою, але і менш суворою. Підвищення температури зумовило і зміна структури опадів.

Читайте також: “То холодно, то тепло”: синоптик розповів, якою буде погода найближчим часом

Коментар: На значній території країни випадає взимку дощ, а не сніг. Все частіше взимку не утворюється сніговий покрив і лижі і санки стають для наших дітей екзотикою. Зростає кількість днів з ожеледицею, що стало особливо помітно цієї зими“, – говорить кліматолог.

Ще одним проявом зміни клімату, каже Віра Балабух, є збільшення повторюваності та інтенсивності небезпечних і стихійних явищ погоди. В Україні – це збільшення інтенсивності дощів, злив і снігопадів. Це призводить до збільшення паводків.

Коментар: Все частіше і інтенсивніше стають грози, шквали, град, посухи, хвилі тепла. Проте, швидкість вітру в останні десятиліття в помірних широтах, і в Україні зменшувалася. Це призводило до зменшення повторюваності явищ, пов’язаних з вітром – хуртовин, пилових бур“, – говорить фахівець.

Читайте також: Яка погода буде в Україні у лютому: прогноз синоптика

Вона розповіла, що темпи зміни клімату у нас вищі, ніж у Європі. Так, швидкість зростання середньої за рік температури в Україні в 1961-2023 рр.становила 0,41 градуса за десять років, а в Європі – 0,34 градуса. Через це Україна потрапила в регіони планети, за винятком полярних широт, де в останнє десятиліття зростання температури відбувалося найшвидше.

Останні новини
01.05.2024, Середа
30.04.2024, Вівторок
29.04.2024, Понеділок
28.04.2024, Неділя
27.04.2024, Субота
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
Читати більше новинarrow_forward