Рівне може бути на 150 років молодшим, ніж вважається: дослідження

event 11:28 Четвер 06 Травня 2021 РІВНЕ

5-го травня 1434-го року Рівне належало конюхам та конокорцям і було тоді двором. Такі дані відомі з грамоти, виданої литовським князем Свидригайлом Ольгердовичем для його слуги. Про це розповіла старша наукова співробітниця відділу давньої історії та археології краєзнавчого музею Ольга Морозова.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: Науковиця вважає саме цю згадку – істинно першою згадкою про Рівне. Її підтримує і ряд інших спеціалістів. Визнання цієї дати першою згадкою означає, що Рівне на 150 років молодше, ніж заведено вважати.

Старша наукова співробітниця відділу давньої історії та археології Рівненського обласного краєзнавчого музею Ольга Морозова розповіла, що на сьогодні в історії Рівного відбувається процес закладення нової історичної дати – першої писемної згадки про місто. Проте, вона не є нововідкритою.

Коментар:Це була грамота литовського князя Свидригайла Ольгердовича від 5-го травня 1434-го року про надання своєму слузі Йосифу Чусі права на володіння маєтком Басове, тобто Басів Кут. Дає нам можливість означити, що йдеться про нашу територію. Серед перелічених дворів в цій же ж грамоті значиться і двір Ровно, що належало княжим конюхам і конокорцям Дичка“, – розповіла історикиня.

Перша згадка про Рівне: історикиня розповіла чи належало місто конюхам

Вона уточнила, що конюхи й конокорці – це придворні звання того часу. Це люди з посадами, які мали власні маєтки на цих територіях, з яких годувалися та отримували гроші на свою діяльність.

Коментар:Вперше цей документ був надрукований у 1887-му році в книзі “Архів князів Любартовичів Сангушків у Славуті”. Це було велике п’ятитомне видання документів з дуже різних царин діяльності, які підтверджували різноманітні права ось цих Сангушків. А оскільки всі ці роди князівські були пов’язані дуже-дуже великими і глибокими родинними, то, відповідно, там зустрічається багато документів із середини 15, 16, 17-го й інших століть“, – зазначила Ольга Морозова.

Перша згадка про Рівне: історикиня розповіла чи належало місто конюхам

Вона додала, що саме в цьому архіві у книзі був надрукований документ про першу письмову згадку двору Ровно. Оригінал знаходится у Кракові. Науковиця пояснила, що більш відома дата 1461-го року, у якій згадується Рівне, це дата купчої грамоти Івашка Дичка, який продає Рівне князю Семену Несвицькому.

Коментар:На неї посилаються і дослідники, і краєзнавці 19-го століття. Ми її можемо зустріти і в Теодоровича, і в Сендульського, і в Стецького. Чому не звернули увагу на грамоту 1434-го року, зараз сказати тяжко, тому що ці дві грамоти надруковані в одному й тому архіві князів Любартовичів Сангушків у Славуті. Тобто між ними – 20 сторінок різниці“, – сказала науковиця.

Перша згадка про Рівне: історикиня розповіла чи належало місто конюхам

Ольга Морозова зазначила: в радянській історіографії шукали глибші витоки Рівного і знайшли дату 1283-го року, яка вперше з’явилася у довіднику “Старожитності Польщі”. Її вперше надрукували в Україні у 1852-му році.

Коментар:Дослідник Гурій Бухало дуже добре продивився старі документи і віднайшов її, цю дату. В 1852-му році вона “проскочила” і “пішла гуляти” уже в 80-х роках як офіційна дата першої письмової згадки нашого міста. Ось ця дата 1283-го року була прив’язана до битви князя Лєшка Чорного під Ровно. Однак, навіть на сьогодні польські історики не можуть точно встановити, де ця битва була – чи це на Волині, чи на території Польщі“, – повідомила наукова співробітниця музею.

Стверджувати, що у 1283-му говорили саме про Рівне – не можна, – каже Ольга Морозова. Навіть попри лист з академії наук України за підписом відомого серед науковців того часу історика Котляра.

Коментар:Вже й тоді вона (дата-ред.) викликала певні сумніви, а на сьогодні, коли ми отримали дуже багато нових історичних досліджень, зокрема, й поляків, які досліджують цю битву Лєшка Чорного, та наших краєзнавців. Сьогодні історія нашого міста викликає зацікавлення і такі дати поступово ставляться під сумнів“, – сказала історикиня.

І додала, що вважає доцільним розпочати роботу щодо зміни першої письмової згадки та підготувати історичну довідку щодо згадки Рівного саме 5 травня 1434-го року. Така згадка, на думку Ольги Морозової, повинна бути підтверджена відповідним документом, що у ній йдеться саме про Рівне – обласний центр на заході України.

Таку довідку, пояснила жінка, повинні перевірити та підписати науковці, які спеціалізуються на дослідженні періоду 15-го століття. Після цього з нею можна буде звертатися до міської ради про внесення зміни щодо першої писемної згадки, згідно з якою у Рівного день народження буде п’ятого травня.

Джерело: сайт Суспільне

Читайте також: Вихідні в червні 2021 року: скільки будуть відпочивати в Україні

Останні новини
14.06.2021, Понеділок
13.06.2021, Неділя
12.06.2021, Субота
11.06.2021, П’ятниця
10.06.2021, Четвер
09.06.2021, Середа
08.06.2021, Вівторок
07.06.2021, Понеділок
Читати більше новинarrow_forward