Найбільш небезпечні фінансові ризики для компанії

event 15:39 Вівторок 28 Листопадаа 2023 Гроші

Фінансові ризики є неодмінною частиною діяльності будь-якої компанії. Але їх виявлення та грамотне управління ними можуть забезпечити стабільність та розвиток бізнесу. Проте існують конкретні аспекти, які можуть завдавати удару по фінансовому здоров’ю фірми. Варто детальніше розглянути небезпечні потенційні проблеми та стратегії їх попередження.

Валютний та відсотковий ризики

Звісно, що такі зміни не залежать від власника бізнесу, і він не може на це вплинути – так само як гравець казино від 5 грн не має можливості змінити результати ігор. Валютний ризик здатен впливати на вартість активів, зобов’язань та прибутків компанії. Особливо це актуально для фірм, які ведуть міжнародну торгівлю або мають філії в різних країнах. Спроможність ефективно управляти цим ризиком полягає в застосуванні фінансових методів. Наприклад, форвардних контрактів, які захищають валютні позиції та дозволяють уникнути неочікуваних втрат через коливання обмінного курсу.

Компанії, що мають позики або власний капітал, стикаються із відсотковим ризиком. Зміни в рівні відсоткових ставок впливають на витрати по позиках та облікову вартість фінансових інструментів. Ефективне управління таким ризиком здійснюється за допомогою:

 • вивчення ринкових тенденцій:
 • вчасного використання захисних інструментів;
 • ретельного аналізу ситуації.

Із вищевказаним ризиком пов’язаний кредитний. Він виникає при неплатоспроможності або невиконанні фінансових зобов’язань партнерів і клієнтів. Зрозуміло, що це призведе до певних втрат, а також негативно вплине на ліквідність компанії. Зменшення кредитного ризику можливе завдяки:

 • систематичному аналізу фінансового стану контрагентів;
 • використанню механізмів страхування кредиту.

На щастя, останніх достатньо багато, отже ігнорувати таким методом не можна.

Забезпечення стійкості бізнес-процесів

Операційний ризик пов’язаний із недоліками комерційної діяльності: збоями технологічних систем, людським фактором та іншими нюансами внутрішнього управління компанією. Це здатне призвести до зниження продуктивності та, як наслідок, збитків. Іноді навіть втрати репутації. Управління таким ризиком включає в себе:

 • розвиток ефективних внутрішніх процедур;
 • використання систем контролю;
 • страхування від збоїв.

Кожна фірма повинна мати кваліфікованого програміста та менеджера, адже без таких професіоналів працювати ефективно неможливо.

Гарантії доступності фінансів

Ризик ліквідності виникає, коли компанія не може вчасно забезпечити достатньо грошей для покриття своїх фінансових зобов’язань. Така ситуація виникає внаслідок поганої стратегії управління оборотним капіталом, змін у ринкових умовах або несподіваних фінансових труднощів. Щоб справитися з таким ризиком, потрібно:

 • ретельно аналізувати грошові потоки;
 • правильного планувати бюджет;
 • належно управляти оборотним капіталом.

Фірми мають розвивати збалансовані стратегії управління переліченими та іншими ризиками. Звісно, що тут слід враховувати специфіку діяльності та ринкового середовища. Але розуміння того, як грамотно попереджати проблеми, вміння виявляти їх навіть до виникнення – запорука успіху будь-якого бізнесу.

Автор:
Теги: фінанси
Останні новини
28.02.2024, Середа
27.02.2024, Вівторок
26.02.2024, Понеділок
25.02.2024, Неділя
24.02.2024, Субота
23.02.2024, П’ятниця
22.02.2024, Четвер
Читати більше новинarrow_forward