Валерій Залужний: біографія Залізного генерала із людським обличчям

event 18:19 П’ятниця 28 Жовтня 2022 Біографії
zaluzhnyy

Валерій Залужний став легендарною постаттю в історії України та військовій історії в цілому. 

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ БАЙРАКТАР NEWS

З його приходом на посаду Головнокомандувача ЗСУ українська армія стала швидшою, мобільнішою та “зубастішою”. Говорячи про унікальні риси генерала Залужного колеги та ЗМІ (та й він сам) відзначають його людяне ставлення до військових, відсутність зв’язків із радянською армією, значний військовий досвід і талант командувача, який проявився у війні з російською федерацією. 

ДИТИНСТВО

Валерій Залужний народився 8 липня 1973 року у місті Новоград-Волинський на Житомирщині. 

Батьки Валерія були військовослужбовцями, тому й він з дитинства хотів стати військовим. 

ОСВІТА

1989 року закінчив міську школу № 9, вступив до Новоград-Волинського машинобудівного технікуму, який закінчив 1993 року з відзнакою.

Пізніше майбутній генерал Залужний також із відзнакою закінчив загальновійськовий факультет Одеського вищого командного училища у 1997 році. 

Залужний у юності

Після навчання він пройшов усі щаблі військової служби: 

 • Командир навчального взводу 
 • Командир бойового взводу 
 • Командир навчальної роти
 • Командир роти курсантів
 • Командир батальйону

Другу вищу освіту Залужний отримав у 2007 році в Національній академії оборони, а вже в 2014 році закінчив Національний університет ім. Івана Черняхівського.

У 2020 році закінчив Острозьку академію за спеціальністю “Міжнародні відносини”. 

РОДИНА

Валерій Залужний – одружений. Його дружина Олена підтримує свого чоловіка у всьому. У пари є дві доньки – старша служить в армії, однак розповідати про неї зараз не варто. Молодша ж донька навчається в Одесі на медика.  

Відомо, що пан Валерій у вільний час любить подорожувати з дружиною та гуляти українськими містами. 

“У мене ще з піонерських часів залишилася пристрасть до подорожей, як правило, піших: одягаю спортивний костюм і йду знайомитися з містом”, – розповідає головний командувач в одному зі своїх нечисленних інтерв’ю. 

ПУБЛІЧНІСТЬ 

Як висловлювалися у своїй статті журналісти Politico, Валерій Залужний не є зіркою, однак у соцмережах генерал присутній. Його сторінки є у Facebook, Instagram, а також канал у Telegram.

У жовтні він створив сторінку у Твіттері, де наголосив, що ми не маємо перекладати цю війну на наших дітей.

Залужний викладає фото зі своїми близькими, зі своїх прогулянок тощо.

Хоча Валерія Залужного й називають “не зірковим”, людиною, яка не грає на публіку, він і не закритий. Давав інтерв’ю Яніні Соколовій після свого призначення на посаду головнокомандувача ЗСУ, виданню “Радіо Свобода”

Після повномасштабного вторгнення Валерій Залужний не давав інтерв’ю аж до вересня. Був зайнятий знищенням російської армії під Києвом, на Харківщині та по всій решті лінії фронту. Однак пізніше з ним таки поспілкувалися “Укрінформ” та видання “The Times”. 

КАР’ЄРА

 • У 2007 році його призначили начальником штабу – першим заступником командира 24-ї окремої механізованої бригади у Яворові Львівської області, а через ще два роки – командиром 51-ї окремої механізованої бригади. 
 • У серпні 2017 року Залужний отримав звання генерал-майора. Окрім нього високим офіцерським званням нагородили ще 35 кращих українських офіцерів Збройних сил України. 
 • Тоді ж його призначили начальником штабу – першим заступником командувача військ оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних сил України.
 • У наступному році він став начальником Об’єднаного оперативного штабу ЗСУ та обійняв посаду першого заступника Командувача об’єднаних сил.
 • Ще через рік у грудні 2019 року Залужного призначили командувачем Оперативного командування “Північ”.
 • 27 липня 2021 Валерій Залужний став Головнокомандувачем ЗСУ за призначенням президента Зеленського. Про це пізніше. 
 • 24 серпня Залужний отримав звання генерал-лейтенанта. 
 • А 4 березня найвище військове звання – генерала. 

Зараз повернемося до початку російсько-української війни. 

Залужний у 2010 році. Фото “Звягель”.

ФРОНТ 

У 2014 році Валерія Залужного відправили воювати на Донбас. Там він отримав посаду заступника командира сектора “С”. Група базувалася в одній із найгарячіших точок тодішнього фронту в Дебальцевому. 

З того часу майже усі угрупування військ на цьому напрямку діяли під керівництвом Залужного. Після отримання звання генерала у 2017 році він відправився до штабу, а продовжив службу на фронті. 

Уже у 2018 році Залужний очолив штаб Операції Об’єднаних Сил на посаді заступника командувача ООС.. За час перебування його на цій посаді ЗСУ звільнили селище Південне біля окупованої Горлівки, зачистили від ворога кілька населених пунктів, також повернувши їх під контроль України та просунулися вперед поблизу Волновахи. 

“ЗАЛІЗНИЙ ГЕНЕРАЛ” 

27 липня 2021 року президент Зеленський призначив Валерія Залужного Головнокомандувачем Збройних Сил України. Він прийшов на зміну Руслану Хомчаку. 

Про Залужного вже до цього говорили, як про командувача, що є чуйним до своїх солдатів. Коли його призначили Головнокомандувачем, він взявся переводити ЗСУ до стандартів НАТО. Це включало озброєння, забезпечення, методи ведення війни тощо. 

Ключове тут — принципи. Зміни мають відбутися перш за все у світогляді і ставленні до людей. Я б хотів, щоб ви повернулися обличчям до людей, до своїх підлеглих. Моє ставлення до людей не змінювалося протягом всієї моєї служби, – заявляв Залужний.

Одним із перших і важливих кроків на новій посаді був дозвіл солдатам відкривати вогонь у відповідь на російські провокації й не узгоджувати це з вищим керівництвом. Відтоді українська армії сталася ефективніше воювати та позбулася зайвої бюрократії. 

Ще у 2010 році Валерій Залужний говорив про недоліки української армії будучи наймолодшим на той час комбригом в ЗСУ – підполковником, командиром 51-ої Волинської окремої механізованої бригади, начальник Володимир-Волинського військового гарнізону.

Армії зараз дуже нелегко, вона певною мірою покинута напризволяще: виживаємо шляхом того, що в когось щось просимо, з кимось домовляємося, одним словом — викручуємося, як можемо. А так, безперечно, бути не повинно. Попри дуже складні умови, в яких нині перебуває українська армія, ми не підіймаємо руки догори й не кажемо: “Вибачайте, в нас немає найнеобхіднішого, ми нічого робити не будемо…”. Несемо службу, працюємо на результат, адже успіху досягає той, хто здатний діяти за будь-яких умов, – розповідав він тоді ще на посаді підполковника.  

Уже пізніше для своєї магістерської роботи Залужний аналізував військову структуру США, а згодом на посаді головнокомандувача почав підводити українську армію до стандартів НАТО. 

ВТОРГНЕННЯ 2022 РОКУ 

Генерал Залужний почав готувати збройні сили до відбиття масштабного наступу РФ ще задовго до вторгнення. Так, у вересні 2021 року росія та білорусь почали спільні масштабні військові навчання на межі з Україною.

Тоді Головнокомандувач заявив, що Україна вже почала підготовку до широкомасштабного вторгнення:

«Я про це кажу з моменту мого вступу на цю посаду. Загроза повномасштабної агресії є, була й буде далі. Наше завдання як ЗСУ – не чекати „манни небесної“, ми маємо до цього готуватися. І ми для цього все робимо. У тому числі проводимо комплекс навчань, у тому числі залучаємо і наших західних партнерів, у тому числі і членів НАТО, а також партнерів по НАТО». 

Під час інтерв’ю виданню “Укрінформ” Залужний сказав, що покладає надії на допомогу дипломатів країн НАТО в уникненні війни. Попри це, він пояснив, що у разі нападу, воювати доведеться самотужки.

Саме на такий, політичний вплив Альянсу ми дійсно покладаємо надії. В решті – розраховуємо на свої сили.

У цьому ж інтерв’ю він пояснив, що перемога у війні настане тоді, коли “Останній окупант залишить нашу територію, коли буде відновлений державний кордон України, коли перестануть гинути мої солдати на своїй землі. Ось тоді настануть мир і Перемога”. 

Як відомо, росія напала зранку 24 лютого 2022 року. Уже ввечері генерал Залужинй заявив, що “бліцкригу в росіян не вийшло, миються власною кров’ю”. Уже 19 березня, за словами пана Валерія, росіяни зазнали неймовірний втрат, “яких раніше вони ніколи не бачили і не могли уявити”. 

Стратегію оборони Залужний приховував навіть від США. Лише пізніше розповів деякі деталі плану. Докладніше читайте за посиланням:

Залужний розповів, чому росіянам дали просунутися аж під Київ

У квітні 2022 року авторитетне видання “Politico” назвало Залужного “Залізним генералом” у матеріалі під заголовком:  

Український “залізний генерал” – герой, але він не зірка

Назва прижилася й серед українських ЗМІ. Крім цього, у статті назвали керівника ЗСУ “яксравим представником нового покоління українських військових, які змогли відірватися від авторитарного радянського минулого”.

Як ми вже писали, Валерій Залужний не служив і не навчався військовій справі у радянському союзі. Сам генерал вважає, що українська армія вже наповнена сучасними людьми. На його думку, вони змінять армію за наступні кілька років, оскільки “майже всі добре знають іноземну мову, чудово працюють з гаджетами, начитані. Нові сержанти. Це не цапи-відбувайли, як, до прикладу, у російській армії, а реальні помічники, які за певним функціоналом скоро підмінять офіцерів. 

На думку головного командувача, зміни уже неможливо відвернути, оскільки цього не дозволить суспільство. 

30 квітня Валерій Залужний провів розмову з Головою Об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі, де обговорили перспективу модель Збройних Сил України. Зокрема, про перехід на стандарти НАТО.

У вересні 2022 року видання The Time внесло Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного до списку Ста найвпливовіших людей планети: 

Обкладинка видання 26-го вересня

«Валерій Залужний один із багатьох українців, відповідальних за мужність та прогрес української армії, але він став другим «обличчям війни» після Президента Володимира Зеленського і може відіграти визначну роль в історії цієї війни», – The Time.

Ще через кілька тижнів у жовтні 2022 року Головнокомандувач ЗСУ увійшов до списку 25 найвпливовіших українських військових від НВ

Перебуваючи на посаді головнокомандувача, він проявив свою ефективність, зупинивши наступ росії. Її визнали світові військові експерти, пише The Time. Під командуванням генерала Залужного у вересні 2022 року ЗСУ звільнили величезну територію на сході України. Менш ніж за два тижні понад 6000 квадратних кілометрів.

Особисто Залужний вважає майбутню перемогу України лише передишкою перед ще одним зіткненням із росією. 

«Знаючи те, що я знаю про росіян не з чуток, наша перемога не буде фіналом. Наша перемога стане можливістю перевести подих і підготуватися до наступної війни», — сказав Головнокомандувач ЗСУ в інтерв’ю виданню The Time. 

Автор:
Останні новини
03.12.2023, Неділя
02.12.2023, Субота
01.12.2023, П’ятниця
30.11.2023, Четвер
29.11.2023, Середа
Читати більше новинarrow_forward