Вчені розповіли, чому запахи так сильно пов’язані зі спогадами

event 15:14 Понеділок 27 Грудня 2021 Здоров'я

Науковці виявили, чому запах так сильно пов’язаний зі спогадами та місцями. Зокрема, на це впливають нейрони мозку.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Науковці з Центру Шампалімо дослідили, як запах впливає на мозок людини та чому виникають стійкі асоціації з подіями. За словами вчених, на це впливають клітини мозку у нюховій корі – області мозку, яка контролює запах.

Саме нейрони створюють зв’язок між запахами та місцями.

Запах часто має силу переносити нас у часі. Це може бути заспокійливий аромат якоїсь страви, яка повертає когось у дім дитинства, або характерний запах, який повертає ваші думки до Різдва з близькими.

Коментар: “Молекули запаху за своєю суттю не несуть просторову інформацію. Однак тварини в дикій природі використовують запахи для просторової навігації та пам’яті, що дозволяє їм знаходити цінні ресурси, такі як їжа”, – зазначила дослідниця Сінді Пу.

Вчені дослідили нейронні основи цієї поведінки, та вивчити, як мозок поєднує нюхову та просторову інформацію.

Нюх впливає на пам’ять і навігацію

Дослідницька група зосередилася на первинній нюховій корі, яка розташована в передній частині мозку.

За словами старшого автора дослідження Закарі Майнена, клітини в області мозку, яка контролює пам’ять (гіпокампу), стають активними у певному місці або середовищі.

Тільки нюх має прямі взаємні зв’язки з гіпокампальною системою, яка бере участь у пам’яті та навігації, – сказав Майнен.

Нейрони, які дослідники називають “клітинами місця”, створюють карту простору. У 2014 році за відкриття цих клітин у щурів вчені отримали Нобелівську премію з фізіології та медицини.

Мозок формує пам’ять про запахи і місця розташування

Під час дослідження науковці виявили популяцію нейронів, які, як і клітини місця, ставали активними в певному місці.

Коментар: “Ми виявили, що одні нейрони реагували на запах, інші – на розташування, а треті – на обидва типи інформації різною мірою. Всі ці різні нейрони змішані разом і, ймовірно, пов’язані між собою. Тому можна припустити, що активація асоціацій з простором запахів може відбуватися через активність у цій мережі”, – додала Сінді Пу.

За словами Майнена, дослідження відкриває перед вченими нові простори, щоб зрозуміти, як органи чуття використовуються для навігації та пам’яті.

Читайте також: Вчені розповіли, які алкогольні напої викликають найтяжче похмілля

Джерело

Автор:
Останні новини
24.04.2024, Середа
23.04.2024, Вівторок
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
20.04.2024, Субота
19.04.2024, П’ятниця
18.04.2024, Четвер
Читати більше новинarrow_forward