Умови для українських біженців у Європі: що змінилось?

event 12:30 Субота 25 Лютого 2023 Суспільство

По­ча­ток пов­но­мас­штаб­ної вій­ни в Ук­ра­їні спро­во­ку­вав най­більшу міг­ра­цій­ну кри­зу з ча­сів Дру­гої Сві­то­вої. І, поп­ри те, що ша­ле­ні за­то­ри із бі­жен­ців на за­хід­но­му кор­до­ні вже ба­га­то мі­ся­ців як зник­ли, кіль­кість ук­ра­їн­ців, що при­бу­ва­ють до Єв­ро­пи та ін­ших кра­їн сві­ту – по­во­лі про­дов­жує зрос­та­ти, пише День за Днем.

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS

За­га­лом, від по­чат­ку вій­ни, в О­ОН на­ра­ху­ва­ли по­над 18 млн лю­дей, що ви­їха­ли з кра­їни, по­над 9 млн з них — по­вер­ну­лись.

Ни­ні ли­ше в Єв­ро­пі на­ра­хо­ву­єть­ся по­над 8 млн ук­ра­їн­ців, понад 4,5 млн — вклю­че­ні до різ­них Єв­ро­пей­ських прог­рам за­хис­ту. Утім, за рік піс­ля по­чат­ку пов­но­мас­штаб­но­го ро­сій­сько­го нас­ту­пу де­які кра­їни змі­ню­ють умо­ви пе­ре­бу­ван­ня для бі­жен­ців: при­мі­ром, збіль­шу­ють со­ці­аль­ні вип­ла­ти або ж нав­па­ки — ско­ро­чу­ють тер­мін на­дан­ня без­коштов­но­го жит­ла.

Що змі­ню­єть­ся для ук­ра­їнсь­ких бі­жен­ців у 2023?

Польща: спонукають шукати роботу

Кра­їною із най­більшою кіль­кіс­тю ук­ра­їнсь­ких бі­жен­ців, прог­но­зо­ва­но, є Поль­ща. Там ни­ні про­жи­ва­ють по­над 1,5 млн на­ших гро­ма­дян. Кра­їна-су­сід­ка від са­мо­го 24 лю­то­го 2022 зап­ро­ва­ди­ла од­ні із най­ком­фор­тні­ших умов пе­ре­бу­ван­ня, од­нак цього ро­ку — во­ни ста­ють жорс­ткі­ши­ми.

Нап­ри­кін­ці січ­ня поль­ський пре­зи­дент Ан­джей Ду­да під­пи­сав змі­ни до за­ко­но­давс­тва про пе­ре­бу­ван­ня ук­ра­їн­ців. Ос­новні но­вов­ве­ден­ня: за­ре­єс­тру­ва­тись при при­їз­ді в кра­їну те­пер не­об­хідно про­тя­гом 30 днів, а не 90, як це бу­ло ра­ні­ше. Та­кож у Поль­щі по­си­лю­ють кон­троль со­ці­аль­них вип­лат та ско­ро­чу­ють тер­мін бе­зоп­латно­го про­жи­ван­ня у так зва­них «та­бо­рах для бі­жен­ців».

Вже за 4 мі­ся­ці — не­об­хідно бу­де оп­ла­чу­ва­ти по­ло­ви­ну вит­рат на ліж­ко­міс­це, за пів року — 75 %. Та­ким чи­ном, поль­ська вла­да на­ма­га­єть­ся спо­ну­ка­ти ук­ра­їн­ців шу­ка­ти ро­бо­ту та са­мо­туж­ки ста­ва­ти на но­ги, жи­ву­чи у цій кра­їні.

А от со­ці­аль­ні вип­ла­ти ли­ша­ють­ся нез­мінни­ми: но­воп­ри­бу­лі до­рос­лі од­но­ра­зо­во от­ри­му­ють 300 зло­тих, а вип­ла­та на ді­тей — 500 зло­тих на мі­сяць.

Німеччина: житла стає менше, але виплати збільшили

В Ні­меч­чи­ні ни­ні пе­ре­бу­ва­ють по­над міль­йон ук­ра­їн­ців. Од­нак, кра­їна про­дов­жує прий­ма­ти й но­воп­ри­бу­лих. Втім, те­пер — ли­ше на 6 фе­де­раль­них зем­лях. Там мож­на от­ри­ма­ти тим­ча­со­ве жит­ло у цен­трах для бі­жен­ців. За­ре­єс­тру­ва­тись не­об­хідно про­тя­гом 90 днів із мо­мен­ту при­бут­тя. Крім то­го, з 1 січ­ня ні­мець­ка вла­да збіль­ши­ла роз­мір вип­лат. При­мі­ром, вип­ла­та по без­ро­біт­тю зрос­ла із 404 єв­ро на мі­сяць до 451 єв­ро. Та­кож зрос­ла і до­по­мо­га на ді­тей.

Читайте також: Перевезення військової техніки рф: підозрюється директор так званої залізниці “лнр”

Чехія: скорочують терміни безкоштовного проживання

У Че­хії ни­ні про­жи­ва­ють май­же пів­міль­йона ук­ра­їнсь­ких бі­жен­ців. Прог­ра­му до­по­мо­ги їм кра­їна про­дов­жи­ла до бе­рез­ня 2024 ро­ку. Од­нак, тим, хто пе­ре­бу­ває під за­хис­том кра­їни із 2022 ро­ку — не­об­хідно про­дов­жи­ти цей ста­тус в Мі­ніс­терс­тві Внут­рішніх Справ. Це мож­на зро­би­ти до 31 бе­рез­ня.

Цього­річ­ні змі­ни та­кож сто­су­ва­ти­муть­ся тер­мі­ну на­дан­ня без­коштов­но­го жит­ла для бі­жен­ців. У тим­ча­со­во­му при­тул­ку бе­зоп­латно мож­на бу­де жи­ти про­тя­гом 30 днів, у го­те­лі — до 150 днів. Опіс­ля — не­об­хідно бу­де спла­чу­ва­ти за орен­ду, або ж шу­ка­ти ін­ше по­меш­кання.

Крім то­го, Че­хія спрос­ти­ла пра­ви­ла прийому ді­тей до дош­кіль­них нав­чаль­них зак­ла­дів.

Велика Британія: умови не змінюються, однак знайти житло дедалі складніше

У Ве­ли­кій Бри­та­нії на­ра­зі пе­ре­бу­ва­ють по­над 160 ти­сяч ук­ра­їнсь­ких бі­жен­ців. Про це під час бри­фін­гу у Ме­ді­ацен­трі Ук­ра­їна — Ук­рінформ по­ві­до­мив по­сол Ук­ра­їни у Ве­ли­кій Бри­та­нії Ва­дим Прис­тай­ко. 42 % з них — вже от­ри­ма­ли ро­бо­ту.

Умо­ви для ук­ра­їн­ців тут ли­ша­ють­ся нез­мінни­ми. Од­нак, влаш­ту­ва­тись у Ве­ли­кій Бри­та­нії стає де­да­лі склад­ні­ше. При­бу­ти до кра­їни мож­на, як і ра­ні­ше, як­що в кра­їні знай­деться спон­сор, який по­го­дить­ся роз­місти­ти ук­ра­їн­ців у се­бе вдо­ма на тер­мін до 6 мі­ся­ців. У та­ко­му ви­пад­ку пе­ред­ба­че­на од­но­ра­зо­ва до­по­мо­га в роз­мі­рі 200 фун­тів стер­лінгів. Охо­чих пус­ти­ти до се­бе бі­жен­ців стає все мен­ше.

Ще один шанс пот­ра­пи­ти до Об’єд­на­но­го Ко­ро­лівс­тва — возз’єд­на­тись із ро­ди­ча­ми, які там про­жи­ва­ють. Та­ким чи­ном мож­на от­ри­ма­ти ві­зу на 3 ро­ки.

Останні новини
30.04.2024, Вівторок
29.04.2024, Понеділок
28.04.2024, Неділя
27.04.2024, Субота
26.04.2024, П’ятниця
25.04.2024, Четвер
24.04.2024, Середа
Читати більше новинarrow_forward