Святвечір напередодні католицького Різдва: дата та традиції святкування

Незабаром наступить одне з найголовніших передноворічних свят — католицьке Різдво. У християнстві цей день означає народження Ісуса Христа від Діви Марії у Вифлеємі. Воно згадується у Новому Заповіті, і ще свято називають Різдвом Христовим або Господнім.
Детальніше про це розповідає Час-Дій.
Деталі: У передвечір, 24 грудня, святкується Святвечір або ж Надвечір’я Різдва, а 25 грудня католицьке Різдво. Ці дати встановлені за григоріанським календарем. В 2021 році цей день припадає на суботу
Історія святкування Різдва

Перші відомості про святкування християнами Різдва відносяться до 4 століття. Згідно з однією із сучасних гіпотез, вибір дати Різдва стався через одночасного святкування ранніми християнами Боговтілення (зачаття Христа) та Великодня. Відповідно, в результаті додавання до цієї дати (25 березня) дев’яти місяців, Різдво випадає на день зимового сонцестояння.
У 13 столітті, за часів святого Франциска Ассизького, з’явився звичай виставляти в храмах для поклоніння ясла, в які поміщається фігурка Дитятка Ісуса. Згодом ясла стали ставити перед Різдвом не тільки в храмах, а й у будинках.
Пізніше у вівтарів в костелах починають встановлювати вінок з чотирма свічками, і в кожної неділі Адвента запалюється по одній свічці.
Святвечір і літургії

Майже кожен католик дотримується традицію суворого посту в день перед Різдвом – 24 грудня. У цей день їдять тільки сочиво – зерна ячменю чи пшениці, які відварюють у воді і додають мед для смаку. Пост закінчується з появою на небі першої зірки.
За сформованою в перші століття християнства римської традиції, в день Різдва, 25 грудня, служаться три особливі літургії – меса вночі, меса на зорі і меса днем. Таким чином, Різдво святкується тричі – як одвічної народження Слова від Бога Отця (вночі), народження Бога-Сина від Діви (на зорі) і народження Бога у віруючій душі (вдень).
Загалом святкування Різдва триває вісім днів.
Різдвяна вечеря

В цей день у католиків триває піст. Тому в центрі столу поміщається блюдо з освяченим прісним хлібом – різдвяними облатками. Традиційно їсти страву покладено в переддень свята тільки після літургії.
Перед вечерею глава сім’ї читає вголос уривок з Євангелія від Луки оповідає про народження Ісуса Христа. Потім усі присутні беруть із страви облатки і діляться ними один з одним з побажаннями миру і добра. Також на столі можуть бути вареники з капустою і грибами, компот із сухофруктів, солодкі пироги. Після вечері вся сім’я йде на месу.
Читайте також: 24 грудня 2021 року: свята, народні прикмети, що не можна робити в цей день
Як святкують Різдво в різних країнах

У Швеції: тихе свято в колі сім’ї. Запрошувати друзів, навіть найближчих, не прийнято. До святкового столу шведи найчастіше готують індичку, її продають у всіх супермаркетах, хоча набагато більш традиційною вважається свинина. Ще одна шведська традиція – напередодні Різдва пити приготований за особливим рецептом газований напій Юлмуст.
У Німеччині: у багатьох будинках, в церквах і на вуличних площах встановлюються фігури, що зображують Святу родину в різдвяну ніч. Заздалегідь готується різдвяна випічка: пряники і штолени. До традиційних страв німецького різдвяного столу відносяться також фарширований гусак, свинина з квашеною капустою, запечений короп.
В Англії: люди дотримуються звичаю обмінюватися подарунками в день Різдва. З Вікторіанською Англією пов’язаний звичай складати подарунки в Різдвяну шкарпетку.
У Франції: традиційна різдвяна страва – різдвяне поліно або, як його називають у Франції, бюш де Ноель. Це десерт на основі бісквітного рулету з шоколадною начинкою.
В Італії: 24 грудень католики відзначають напередодні Різдва. Більшість італійців не ходять на месу в церкву постійно, але на опівнічній службі в ніч на 25 грудня збирається дуже багато людей.
У Норвегії: в цей день ходять на службу у церкву, яка починається в 3 години дня. Багато відвідують могили померлих родичів і покладають на них квіти.
У Польщі: у Святвечір родина збирається за столом, на якому виставляється борщ c сушками, смажений і заливний короп, вареники з капустою і грибами, компот із сухофруктів, солодкі пироги, кутя.
Що не можна робити в католицький Святвечір

- Виконувати хатню роботу, шити, прати, прибирати, виносити сміття – все це потрібно зробити заздалегідь.
- Їсти до сходу першої зірки: перекус дозволено лише дітям.
- Сідати в старому або чорному одязі за стіл – потрібно бути святково вбраним, зустрічаючи велике свято.
- Злитися, сваритися, казати погані слова та в цілому допускати негатив у своїх думках і вчинках.

Санкції проти Росії за останню добу

Часник пролежить аж до весни: простий лайфхак
