Замовляти товари з іноземних інтернет-магазинів скоро стане трохи дорожче, але нам обіцяють, що процес оплати податків зроблять максимально непомітним. Фінансовий комітет Верховної Ради вже рекомендував депутатам прийняти за основу новий законопроєкт. Його головна фішка – повне скасування звичної для багатьох ПДВ-пільги на посилки вартістю до 150 євро. Поки що це лише перший крок, і попереду голосування в сесійній залі. Але вже зараз можна розібратися, як саме зміняться правила гри та чи доведеться нам стояти в чергах на митниці, щоб забрати якусь дрібничку з іноземного маркетплейсу.
Кінець епохи дешевих посилок: рішення комітету
Зараз правила дуже зручні: якщо ви замовили товар з-за кордону і його вартість не перевищує 150 євро, жодних додаткових податків державі платити не треба. Проте податковий комітет Ради підтримав до першого читання пакет документів (зокрема проєкт №15112-д), який ставить хрест на цій нормі. Якщо закон ухвалять, то податок на додану вартість (ті самі 20%) нараховуватимуть на абсолютну повну вартість вашої покупки, починаючи буквально з першого євро. Простими словами – пільгового порогу для закордонного шопінгу більше не існуватиме.
Як це працюватиме на практиці та хто платитиме ПДВ
Найбільший страх усіх, хто часто замовляє з-за кордону – це перспектива власноруч оформлювати митні декларації на кожну пару шкарпеток чи чохол для телефону. На щастя, законопроєкт пропонує зовсім інший підхід.
Для нашої з вами зручності хочуть скопіювати систему, яка вже давно і успішно працює в Євросоюзі. Ідея в тому, що ПДВ автоматично додаватиметься до ціни товару ще в момент, коли ви оформлюєте замовлення на сайті чи в додатку. Ви одразу бачитимете фінальний цінник і просто оплачуватимете його з картки одним кліком. Усією подальшою паперовою тяганиною та перерахуванням грошей до українського бюджету займатиметься сам іноземний магазин. До речі, не факт, що всі товари подорожчають рівно на 20%. Продавці цілком можуть згладити цей стрибок цін за рахунок власних акцій, купонів чи знижок, щоб не втратити клієнтів.
Навіщо взагалі скасовувати ліміт у 150 євро
Автори ініціативи мають одразу кілька аргументів на користь такого рішення. Головний мотив – це справедливість для українського бізнесу. Місцеві виробники та офіційні імпортери завжди чесно сплачують ПДВ, тоді як іноземні продавці дріб'язку користуються пільгою. Це створює нерівні умови на ринку, і вітчизняні компанії програють конкуренцію.
Інша вагома причина полягає в міжнародних зобов'язаннях України. Депутати відкрито кажуть, що ухвалення цього закону є однією з ключових вимог для того, щоб ми продовжували отримувати макрофінансову допомогу від західних партнерів. Ну і, звісно, це спроба вивести з тіні величезний ринок міжнародних поштових відправлень, що має принести непогані гроші до державного бюджету. Міністр фінансів Сергій Марченко пояснює реформу необхідністю створити однакові правила для українського та іноземного бізнесу.
Коли чекати на нові правила
Панікувати й терміново викуповувати весь кошик на улюбленому сайті поки що не варто. Скасування пільги точно не станеться завтра чи наступного місяця. Навіть якщо Верховна Рада швидко проголосує за законопроєкт, нову модель адміністрування ПДВ планують запустити в роботу не раніше 1 січня 2027 року. За цей час держава та маркетплейси мають підготувати всю необхідну цифрову інфраструктуру. Система автоматичного списання податків повинна працювати ідеально і без збоїв, щоб звичайні покупці не відчули на собі жодних бюрократичних проблем.

.jpg)
.jpg)
6666666(1).jpg)
.jpg)

.jpg)

