Дитячий карієс: причини появи та основні типи

event 10:58 П’ятниця 26 Серпня 2022 Суспільство

Дитячий карієс – серйозна проблема сучасності, поширена хвороба, на яку страждає понад 80% дітей, і особливо, кожне друге немовля. Захворювання проходить, як правило, з млявим характером розвитку, і батьки часто воліють проігнорувати проблему, ніж звернутися до фахівця, що найчастіше призводить до жахливих наслідків. Як розпізнати проблему на ранніх етапах? Фахівці клініки ЦІС у Києві поділилися кількома порадами, які допоможуть батькам вчасно помітити захворювання та звернутися за професійною допомогою. Адже набагато простіше вилікувати карієс на ранній стадії, аніж боротися з його ускладненнями.

Що таке карієс у дітей?

Карієс – бактеріальне захворювання, локалізоване на поверхні твердих зубних тканин з важким, а головне, повільним, патологічним процесом. Виявляється у характерній демінералізації на різних ділянках емалі зуба з подальшим руйнуванням дентину і, якщо лікування буде відсутнім і далі, утворенні каріозної порожнини.

Карієс викликають стрептококи, що мешкають у ротовій порожнині, які поступово розщеплюють цукор, що поступив, руйнуючи емаль, і тверді тканини зуба продуктами життєдіяльності.

Лікування карієсу – трудомісткий, але необхідний для здоров’я дитини процес, а наші фахівці з лікування карієсу у дітей легко, швидко та якісно допоможуть вам у цій боротьбі за здорові зуби.

Причини виникнення дитячого карієсу:

Головні причини карієсу у дітей – неправильне харчування, надмірне споживання солодкого та недостатня гігієна ротової порожнини. Якщо дитина на постійній основі споживає велику кількість солодощів і при цьому несвоєчасно чистячи зуби, то будьте впевнені – карієс справа часу.

Також до інших причин відносять:

 • надто тривалий контакт із соскою;
 • інфекційна хвороба;
 • уроджені особливості;
 • перенесене тяжке захворювання із застосуванням антибіотиків і, як наслідок, занепад імунітету.

Молочні зуби слабо мінералізовані (тобто, не покриті достатнім захистом), і тому набагато сприйнятливіші до бактерій, які викликають карієс і на це варто звернути увагу.

Симптоми карієсу у маленьких дітей

Карієс у дітей часто непомітний на ранніх стадіях, але швидко розвивається, тому важливо якомога раніше розпізнати проблему.

Симптоми карієсу у маленьких дітей

 • Наявність білого і жовтуватого, не видаленого нальоту лежить на поверхні зубів;
 • Якщо вигадати момент і вчасно не звернутися за допомогою, наліт затвердіє, почне сильніше руйнувати емаль. Свідчить про це зміна кольору нальоту на темно-жовтий або коричневий;
 • Шорсткі ділянки на поверхні зуба;
 • Завдяки великій кількості бактерій у ротовій порожнині та утворенню продуктів життєдіяльності, на запущеній стадії карієсу з’являється неприємний, солодкувато-гіркий запах з рота;
 • Як наслідок великих руйнувань тканин зуба, з часом, у дентині утворюється порожнина – дефект, що реагує на зовнішні подразники: холод, тепло, надто солодкі чи кислі напої;
 • Критичний момент перебігу хвороби – ураження зубної пульпи з наступним запаленням, що супроводжується гострим болем.

Якщо у дитини спостерігаються подібні симптоми, а також відмова від їжі, біль уздовж щелепи, хронічний і гострий біль – негайно зверніться до лікаря!

Види дитячого карієсу:

За класифікацією виникнення процесу карієс поділяється на:

 • Первинний карієс – нове захворювання, що до цього не зустрічалося у дитини;
 • Вторинний (або рецидивний) карієс – карієс, який утворився на погано запломбованому зубі або руйнування пломби.

За перебігом захворювання карієс поділяється на типи

 • Початковий (стадія каріозної плями) – характеризується зміною забарвлення емалі зубів та утворення нальоту. На даному етапі важливо встигнути діагностувати хворобу та розпочати лікування;
 • Поверхневий – рахунок демінералізації емалі лежить на поверхні утворюється шорсткість;
 • Середній – на цьому етапі карієс проникає глибше. Вже можна побачити візуальні зміни зуба, саме потемніння нальоту до коричневого або чорного кольору. З’являються болючі відчуття при вживанні їжі;
 • Глибокий – захворювання проникає до найбільш глибоких верств дентину, уражається вже пульпа (його іннервація та кровопостачання), з’являються сильні ріжучі болі.

За тривалістю виділяють:

 • Швидкопоточний чи гострий карієс – найчастіше вражає дітей із широкими дентинними канальцями, коли емаль зуба ще слабко мінералізована;
 • Повільнопоточний чи хронічний карієс – переважно зустрічається у дорослому віці (від 16 років) і характеризується повільним, безболісним розвитком;
 • Стабілізований – захворювання, подальший розвиток якого було зупинено, наприклад, внаслідок інтенсивних гігієнічних процедур.

За клінічною картиною, крім стандартного перебігу карієсу, виділяють:

 • Атиповий – виникає у мертвих зубів чи зубів із віддаленими нервами, оскільки через відсутність пульпи в зубі відсутні захисні процеси.
 • Прихований – розвивається таким чином або в таких місцях локалізації, що не може бути виявлено неозброєним оком, наприклад, під емаллю зуба. У таких випадках використовують рентген апарат.
 • Множинний – може розвинутися на тлі перенесеної раніше хвороби та ослабленого імунітету дитини, внаслідок чого на поверхні множини зубів різко збільшується кількість хвороботворних бактерій.
 • Циркулярний – виникає у пришийковій частині зуба, поступово охоплюючи і сусідні зуби, дуже швидко проникаючи у дентин.
 • Пляшковий – як правило вражає маленьких дітей (від 1 до 3 років) і утворюється на передніх верхніх і нижніх зубах, завдяки годівлі дитини з пляшечки або частому ссанні соски між годуваннями.

Карієс характеризується проникненням у тканини зуба, з необоротним руйнуванням емалі та дентину. А в останній стадії відмиранням та виникненням серйозних для здоров’я дитини ускладнень та невідворотних деформацій. І особливо важливо виявити проблему, що часто ігнорується, починаючи вже з дитинства дитини.

Автор:
Останні новини
25.09.2022, Неділя
24.09.2022, Субота
23.09.2022, П’ятниця
22.09.2022, Четвер
21.09.2022, Середа
20.09.2022, Вівторок
19.09.2022, Понеділок
18.09.2022, Неділя
Читати більше новинarrow_forward