ОП презентував проєкт договору про гарантії безпеки для України

event 16:27 Вівторок 13 Вересня 2022 ПОДІЇ

Офіс Президента напрацював рекомендації щодо безпекових гарантій для України, розроблені за дорученням очільника держави Володимира Зеленського. Про це 13 вересня повідомила пресслужба ОП.

• УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS.

У рекомендаціях міститься заклик до створення Київського договору безпеки – спільного документа про стратегічне партнерство, який об’єднає Україну та держави-гаранти.

Рекомендації передбачають багаторівневий підхід до гарантій: очікується, що основна група союзників візьме на себе чіткі зобов’язання щодо підтримки Збройних сил України, ширша група – надасть невійськові гарантії, побудовані навколо санкційних механізмів.

Серед держав-гарантів Україна бачить США, Британію, Канаду, Польщу, Італію, Німеччину, Францію, Австралію, Туреччину, а також країни Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи.

“Ми повинні зробити так, щоб гасло “Можем повторить” викликало в росіян напади паніки й погані спогади. Щоб вони відповідали на нього лише “Ніколи знову”. Для цього нам потрібна військова потуга, достатньо міцна, щоб відбити в росіян бажання реваншу. І здатна завдати агресору непоправної шкоди в разі, якщо це бажання виявиться непереборним. Безпекові гарантії спрямовані на те, щоб допомогти нам створити таку потугу”, – заявив Андрій Єрмак.

Основні положення документа:

  • Найсильніша гарантія безпеки для України – її здатність захищатися від агресора відповідно до статті 51 Статуту ООН. Для цього Україні необхідні ресурси на утримання потужних збройних сил, здатних протистояти збройним силам та іншим воєнізованим формуванням рф.
  • Для цього потрібні багаторічні стабільні інвестиції в оборонно-промислову базу України, масштабну передачу зброї та розвідувальну підтримку з боку союзників, інтенсивні тренувальні місії та спільні навчання під егідою ЄС та НАТО.
  • Гарантії безпеки повинні бути чітко сформульованими; вони визначатимуть низку зобов’язань, взятих групою гарантів разом із Україною. Гарантії мають бути політично та юридично обов’язковими для виконання на основі двосторонніх угод, але об’єднані у рамках спільного документа про стратегічне партнерство під назвою «Київський договір безпеки».
  • Гарантії не повинні змушувати Україну обмежувати чисельність чи потужність своїх збройних сил. Вони також не повинні бути елементом обміну на певний статус, наприклад, нейтралітет, або накладати на Україну інші зобов’язання чи обмеження. Гарантії безпеки не замінюють прагнення України вступити до НАТО.
  • Пакет гарантій містить як превентивні заходи військового, фінансового, інфраструктурного, технічного, інформаційного характеру, щоб уникнути нової агресії, так і заходів, які мають бути вжиті негайно у разі нового зазіхання на суверенітет та територіальну цілісність України.
  • Процес прийняття рішень має базуватися на принципі колективних консультацій щодо подальшої індивідуальної співпраці. За запитом України, гаранти повинні будуть зібратися для колективних консультацій протягом дуже короткого періоду часу.
  • Гарантії мають надаватися на безстроковій основі.

У документі також йдеться, що гаранти безпеки повинні утримуватися від скасування санкцій проти росії, доки москва: не припинить агресію проти України; не гарантує, що у майбутньому не нападе на Україну; не компенсує Україні збитків, завданих під час вторгнення.

Останні новини
04.10.2022, Вівторок
03.10.2022, Понеділок
02.10.2022, Неділя
01.10.2022, Субота
30.09.2022, П’ятниця
29.09.2022, Четвер
28.09.2022, Середа
27.09.2022, Вівторок
26.09.2022, Понеділок
Читати більше новинarrow_forward