Іван Франко: біографія вічного революціонера України

event 11:50 Середа 05 Квітня 2023 Біографії
ivan franko

Іван Франко – український поет, прозаїк, драматург, перекладач, громадський діяч і науковець, відомий як один з найвидатніших діячів української культури.

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS

Ранні роки

Франко народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі на території Галичини, яка на той час була частиною Австро-Угорської імперії. Його батьки були простими селянами, але Франко від дитинства показував надзвичайний розум і бажання навчатися. У школі він проявив талант письменника, відзначаючись участю в поетичних конкурсах і написанням власних оповідань.

Після закінчення школи Франко почав навчатися в університеті у Львові, де вивчав різні предмети, включаючи історію, філософію, мовознавство та літературу. Під час навчання він почав активно долучатись до громадського життя, брав участь у студентських рухах і займався письменницькою діяльністю.

У 1880-х роках Франко вже був відомим письменником і громадським діячем. Він написав багато віршів, оповідань та драм, а також працював перекладачем з різних мов, включаючи англійську, французьку та німецьку. Він також був активним членом різних українських культурних організацій і брав участь у політичному житті.

ivan franko

Наукова діяльність

У 1890-х роках Франко почав займатися науковою діяльністю, досліджуючи історію, літературу та мову України. Він написав кілька важливих наукових праць, включаючи “Історію України” та “Граматику української мови”, які стали фундаментом української наукової думки. Франко також активно підтримував розвиток української національної свідомості, зокрема, підтримував розвиток української культури та освіти.

У 1908 році Франко став директором Наукового товариства ім. Шевченка, однієї з найпрестижніших українських наукових організацій, яку він очолював до кінця свого життя. В цій ролі він брав активну участь у діяльності наукових видань, організації конференцій та наукових досліджень.

Після Першої світової війни Франко став одним з лідерів української національно-визвольної боротьби. Він брав участь у різних національних рухах, зокрема, в Українській Народній Республіці, а також підтримував українських вояків, які воювали проти більшовиків.

Іван Франко помер 28 травня 1916 року від пневмонії, йому було лише 59 років. Його смерть стала великою втратою для української культури та науки. Однак, його спадщина залишилася назавжди, його твори та наукові праці є безцінним надбанням української нації. Іван Франко є визнаним символом української культури та національної гідності.

ivan franko

Читайте також: Бенедикт Камбербетч: біографія великого прихильника України

Спадщина Франка

Після смерті Франка його твори продовжували надихати наступні покоління українців, які боролися за свою незалежність та культурну самобутність. У 1920-х роках, коли Україна перебувала під пануванням радянської влади, Франкові твори були заборонені, а його ім’я стало “непристойним”. Однак, після Другої світової війни й падіння радянського режиму, його твори знову стали доступними для читачів.

У 1960-х роках Франківськ, місто на заході України, було перейменовано на честь Івана Франка. Також на честь письменника названо багато вулиць, шкіл та наукових установ.

Сьогодні Іван Франко вважається одним з найбільших письменників та мислителів України. Його твори є надзвичайно важливим джерелом для вивчення української літератури та історії. Він вплинув на розвиток не тільки української культури, але й на світову літературу та філософію. Його думки та ідеї стали символом свободи та національної гідності для українців, а його літературні твори залишаються актуальними до сьогодні.

Останні новини
23.09.2023, Субота
22.09.2023, П’ятниця
21.09.2023, Четвер
20.09.2023, Середа
19.09.2023, Вівторок
Читати більше новинarrow_forward