Польща планувала здати 40% своїх територій у випадку вторгнення рф, – Міноборони

event 12:52 Понеділок 18 Вересня 2023 Війна
army

Польські посадовці продемонстрували розсекречені документи, що свідчать про план масштабного відступу армії за річку Вісла у випадку вторгнення рф.

Відео із заявою опублікував міністр оборони країни Маріуш Блащак, пише “Мілітарний”.

“План застосування збройних сил, затверджений тодішнім головою Міноборони Кліхом, передбачав, що самостійна оборона країни триватиме максимум два тижні, а через сім днів ворог вийде на правий берег Вісли. Документи чітко показують, що Люблін, Жешув і Ломжа могли бути польською Бучою“, – заявив Блащак.

Імовірний відступ польських збройних формувань за Віслу означав би втрату 40% територій та їх здачу в окупацію наступаючим військам супротивника фактично без бою.

Читайте також: Канада виділила 33 мільйони доларів на ППО для України

“Оборонна стратегія 2011”

У своїй промові Маріуш Блащак продемонстрував кілька пунктів із узгодженого у 2011 році оборонного плану, що був розроблений на випадок вторгнення російських військ до Польщі.

Так, згідно з документом, збройні сили у випадку бойових дій “захищатимуть свої території, повітряний простір та територіальні води, щоб максимально затримати темп наступальної операції противника та зупинити його атаку на рубежах в районі річок Вісла та Вепр (Wieprz)”.

На одному з етапів, після “відходу на стратегічний периметр, основні зусилля будуть спрямовані на припинення наступу противника та утримання плацдармів на правому березі Вісли, а також забезпеченні прийому союзних військ НАТО”.

Опосередковано вказується, що силам НАТО у 2011 році було необхідно до 14 днів для розгортання міжнародного військового контингенту на території Польщі та початку спротиву російському вторгненню. У цей час польська армія мала самостійно стримувати супротивика, виграючи час.

Варто зауважити, що, судячи з написів на титульній сторінці, уже в 2013 році з цього документа було знято гриф “цілком таємно”. Імовірним поясненням цьому можуть слугувати зміни у доктрині та створення нової оборонної стратегії.

Необхідно також додати, що для правильної оцінки такої військової стратегії необхідно розуміти контекст та час коли вона була укладена. На 2011 рік польська армія знаходилась у дуже скрутному становищу та мала низьку небоєздатність, чисельно армія лише скорочувалась. Відповідно, польські військові стратеги при плануванні виходили із доступних їм ресурсів.

Читайте також: ЗСУ отримали бельгійські бойові машини піхоти YPR-765 PRI

Варшава за 4 дні

Також варто згадати, що під час моделювання подібних бойових дій у 2020 році в ході штабних навчань “Zima-20” були отримані невтішні результати.

Польські видання, посилаючись на інформаторів, стверджували, що на п’ятий день віртуального конфлікту “ворог знаходився на лінії Вісли, йшли бої за Варшаву, стратегічні порти були заблоковані або захоплені”. В результаті командно-штабних навчань авіація та флот Польщі були знищені попри підтримку НАТО.

При тому, як зазначають видання, в модель війни закладалась наявність озброєння, яке Польща отримає лише в майбутньому. Мова йде про винищувачі F-35, зенітно-ракетні системи Patriot і реактивні системи залпового вогню HIMARS.

Читайте також: Сили оборони показали бій за звільнену Кліщіївку (ВІДЕО)

Політична боротьба

Свою заяву міністр оборонного відомства зробив напередодні парламентських виборів, у яких головним конкурентом для провладної партії виступає опозиційна сила саме за каденції якої було ухвалено скандальний оборонний документ.

Враховуючи те, що представлений документ вже не має військової цінності, він наразі є лише засобом політичного тиску.

Останні новини
30.09.2023, Субота
29.09.2023, П’ятниця
28.09.2023, Четвер
27.09.2023, Середа
26.09.2023, Вівторок
25.09.2023, Понеділок
Читати більше новинarrow_forward