День святого Миколая 2023: нова дата свята

event 14:47 Вівторок 05 Грудня 2023 Важливі дати

Миколай Чудотворець – один із найшанованіших святих у православ’ї. Його вважають покровителем сиріт, бідних, хворих, мандрівників, військових та ув’язнених. Вважається також, що цей святий став прообразом Санта-Клауса. День пам’яті чудотворця – у грудні, але за новим церковним календарем дата свята зсувається, пише уніан

Розповідаємо, якого числа День святого Миколая буде у 2023 році та про традиції цього дня.

Хто такий святий Миколай

Миколай жив у Малій Азії, у III-IV століттях. Він був родом із грецької колонії в римській провінції Лікія. Народився Миколай у забезпеченій сім’ї і вже при самому народженні зцілив свою матір, а при хрещенні три години сам простояв у купелі на ногах, чим і показав, що він – хлопчик незвичайний. 

За переказами, Миколай з самого дитинства тримав піст, а у старшому віці почав вивчати Божественне Писання і багато часу проводив у храмі. Прославився він своїм милосердям: усім завжди намагався допомогти і навіть роздав своє майно бідним, а сам вів аскетичний спосіб життя. Його дядько – Миколай Патарський – був єпископом, тож призначив племінника читцем у храмі, а згодом висвятив у сан священика. Миколай присвятив життя служінню Богу і ревно захищав християнську віру від єресей. Незабаром він став єпископом міста Міри (зараз це місто Демре в Туреччині). 

У житії Миколая Чудотворця є одна відома багатьом історія. Якось святитель дізнався про бідняка, у якого було три доньки, але не було приданого, щоб видати їх заміж. Чоловік гадав, що буде заробляти на красі дочок. Тоді Миколай вирішив допомогти: будучи дуже скромним, уночі закинув в дім бідняка мішок із золотом. Старшу доньку вдало видали заміж. Цей самий “фокус” Миколай таємно повторив ще двічі. Але на третій раз бідняк таки підстеріг благодійника – тоді Миколай взяв із нього клятву, що той мовчатиме.

Оскільки ми з вами знаємо про цю історію, то, мабуть, чоловік усе ж проговорився. За версією католиків, один із мішків Миколая потрапив у панчоху, вивішену для просушування. Звідси і пішла традиція класти подарунки на Різдво в панчохи або шкарпетки, а сам святий став прообразом Санта-Клауса.

Святий Миколай помер близько 345 року в місті Міри. Його мощі наприкінці VIII століття намагалися викрасти араби, але безуспішно. А ось італійцям із міста Барі це вдалося зробити в 1087 році – вони вирішили викрасти святиню, щоб захистити її. Мощі урочисто перенесли до церкви Святого Стефана, а пізніше в місті побудували церкву Миколая (нині – Базиліка Святого Миколая), де вони перебувають і зараз. Дрібні фрагменти мощей, що залишилися в Мірах, доставили до Венеції на острів Лідо в церкву святого Миколая-покровителя моряків.

Тож у святого Миколая два дні пам’яті: у день його смерті (Миколай Зимовий) і в день перенесення мощей у місто Барі (Миколай Літній). 

Читайте також: Українські школи у 23 областях отримали роутери та вебкамери

Коли День святого Миколая в Україні у 2023 році

День пам’яті святого Миколая традиційно 19 грудня. Але з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар дати неперехідних свят зрушилися. Тому День святого Миколая за новим стилем тепер відзначають на 13 днів раніше – 6 грудня.

Що можна попросити на День святого Миколая 

Миколай Чудотворець, або, як його ще називають, Миколай Угодник, багато в чому допомагає, тому моляться і просять його багато про що. Святий ніколи не відмовляє в допомозі, якщо молитва буде щирою.

Святий Миколай захищає від неприємностей у дорозі, допомагає в разі голоду і хвороб, сприяє вдалому заміжжю і приносить добробут і достаток у сім’ю. Крім цього, святого вважають і покровителем засуджених – він допомагає їм повернутися на праведний шлях. Також Миколай Чудотворець покровительствує мореплавцям – він кілька разів повертав до життя загиблих моряків.

Що можна робити в День святого Миколая

У свято традиційно йдуть до церкви, щоб помолитися святому, вітають одне одного і роблять подарунки. Особливо на них чекають діти – Миколай Чудотворець опікується дітками, тому в день пам’яті святого діточок також обов’язково пригощають солодощами. Батьки просять про захист своїх дітей, скільки б років їм не було. 

Вважається, що цього дня слід повернути всі свої борги, щоб привернути у своє життя достаток, а дівчата у чудотворця можуть вимолити вдале і щасливе заміжжя.

Що не можна робити в День святого Миколая

Є в цей день і низка важливих заборон:

  • суворо заборонено лаяти дітей, особливо маленьких;
  • не можна ображати старих, тварин, тих, хто слабший;
  • не слід відмовляти в милостині;
  • не можна робити прибирання, займатися рукоділлям і важкою роботою.

Також категорично не можна в це свято брати або давати гроші в борг – як уже говорили, навпаки, потрібно повернути всі свої борги, щоб наступний рік провести в достатку. Наші предки вважали, що святий Миколай покарає кожного, хто зробить поганий вчинок, і не лише в день його пам’яті.

Останні новини
20.02.2024, Вівторок
19.02.2024, Понеділок
18.02.2024, Неділя
17.02.2024, Субота
16.02.2024, П’ятниця
15.02.2024, Четвер
14.02.2024, Середа
13.02.2024, Вівторок
Читати більше новинarrow_forward