Великдень у 2022 році: коли українці святкуватимуть найголовніше церковне свято

event 13:16 Четвер 10 Лютого 2022 БЛОГ

Православні християни будуть святкувати Великдень 2022 року на тиждень пізніше за католиків. 

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Великдень у 2022 році: коли святкують католики та православні

В церковному календарі Великдень (Воскресіння Господнє, Пасха) вважається найголовнішим християнським святом. Воно символізує світле воскресіння Ісуса Христа після розп’яття його на горі Голгофі. Це свято є торжеством перемоги над смертю і очищенням від гріхів. Саме з дати Великодня церковний календар веде свій відлік. Тому серед християн це свято ще називають “свято свят та урочистість з урочистостей”.

Багато інших свят в церковному календарі прив’язані до дати Воскресіння Господнього та є перехідними. Зокрема: Трійця, Вознесіння Господнє, Масляний тиждень, Великий піст, Лазарева субота, Світла Семидниця та інші. Тому вірянам важливо знати, коли святкують Великдень 2022 року, щоб орієнтуватися в церковному календарі.

Отже, християни східного обряду святкують Великдень 2022 року у неділю, 24 квітня. А у католиків це свято цього року припадає на 17 квітня (усього на тиждень раніше). 

Пасха 2022 року: чому дата свята постійно змінюється

Щороку дата святкування Воскресіння Господнього розраховується по місячному календарю і тому свято вважається перехідним. Традиційно Великдень припадає на першу неділю після повного місяця, який приходить після весняного рівнодення. Ці розрахунки допомагають зрозуміти, що Великдень в різні роки можуть святкувати в діапазоні від 4 квітня до 8 травня.

Щороку Воскресіння Господнє (Пасха) у православних християн та католиків не збігається в даті і святкується в різні дні. Це пояснюється тим, що церкви використовують різні календарі для літочислення. Християни східного обряду живуть за юліанським календарем, а західного обряду — за григоріанським календарем. 

Великдень 2022 в Україні: традиції, обряди та звичаї

Традиції святкування Пасхи в різних регіонах нашої країни залишаються незмінними протягом багатьох століть. Основна символіка цього великого церковного свята пов’язана саме з богослужіннями, але існують і інші важливі символи цього дня:

  • нічне пасхальне богослужіння відрізняється особливою урочистістю, адже саме Пасха в церковному календарі вважається найбільшим святом;
  • христосування (особливе пасхальне привітання) — потрібно сказати “Христос Воскрес!” і почути у відповідь “Воістину воскрес”;
  • вогонь, який є Божим Світлом — всі віруючі запалюють лампадки чи свічки і несуть їх додому;
  • ранішня пасхальна трапеза — після богослужіння накривають багатий святковий стіл з тих продуктів, які були освячені вночі або напередодні ввечері, цим самим закінчується Великий піст;
  • свячена паска і крашанки — символи воскресіння Ісуса Христа;
  • хресний хід — він відбувається вночі перед богослужінням до храму і супроводжується церковними піснями;
  • передзвони великодні — символ того, що закінчилося семиденне мовчання;

молитва під час церковних передзвонів, яка приносить здоров’я, удачу і благополуччя — “Христос Воскрес, моїй родині здоров’я, моєму дому багатства, моєму полю врожаю. Амінь”.

Пасха 2022 року і народні прикмети

У християн східного обряду здавна існує повір’я: “На Великдень на небі обов’язково “грає” сонечко”. Тобто небесне світило переливається помаранчевими, жовтими і червоними кольорами. Вважається, якщо підстерегти мить переміни, то весь рік будеш щасливим. 

Також у наших пращурів існували народні прикмети, пов’язані з погодою:

  • Якщо Пасха починається з грому чи снігопаду, значить льон добре вродить.
  • Холод на Великдень означає, що наступні сім вихідних днів також будуть холодними.
  • На Воскресіння Господнє дощ, останній місяця весни дощовим буде.
  • Пасхальна ніч зоряна, кури будуть добре нестися.
  • А ось похмура ніч на Великдень означає, що корови дадуть багато молока.

Читайте також: Масляна у 2022 році: дата, історія та традиції свята

Джерело

Автор:
Останні новини
22.04.2024, Понеділок
21.04.2024, Неділя
20.04.2024, Субота
19.04.2024, П’ятниця
18.04.2024, Четвер
17.04.2024, Середа
16.04.2024, Вівторок
Читати більше новинarrow_forward