“Гривня продовжить рости”: прогноз економістів на літо
Найбільший кадровий скандал у Нацбанку останніх місяців поки не вплинув на валютний ринок. Що далі?
Детальніше про це розповідає Час-Дій.
Червень пройшов неоднозначно для гривні. З одного боку, в першій половині місяця валютний ринок досяг рекордно низького курсу долара за рік, з іншого – останні тижні гривня провела досить нестабільно і часто дешевшала.
Які фактори зараз визначають курс долара в Україні і як сильно на нього вплинув кадровий скандал зі звільненням ряду топ-менеджерів з Нацбанку?
Долар в червні подешевшав. Що з курсом зараз
Підсумок червня для гривні – зростання з 27,45 до 27,31 грн / $.
Непогано, але в середині місяця ситуація виглядала куди краще: долар вперше за рік опустився нижче 27 грн / $ (ринок досяг 26,94 грн / $ 14 червня), проте після цього гривня тільки втрачала в ціні.
В результаті останні два тижні міжбанк, за рідкісними винятками, провів в діапазоні 27,2-27,4 грн / $.
Минулий тиждень закінчився зміцненням долара з 27,36 до 27,41 грн / $
Вранці, 5 липня, долар в банках можна було купити по 27,3-27,6 грн / $, євро – по 32,5-32,8 грн / €.
Скандал в Нацбанку і розчарування Мінфіну. Що впливає на курс
Найкоротший робочий тиждень зіграв на руку гривні. Після вихідного в понеділок, 28 червня на День Конституції на валютний ринок зайшли підвищені обсяги валютної виручки від компаній експортерів.
Другим фактором були очікування продажів від іноземних інвесторів, які вкладають в український держборг (ОВДП-аукціони проходять щотижня по вівторках).
Ця комбінація дозволила гривні зміцнитися до 27,2 грн / $ вже у вівторок, однак після цього долар щодня дорожчав, найбільше – в середу, відразу на 10 копійок. Чому ринок розвернувся? Фінансисти виділяють кілька факторів:
Нерезиденти не прийшли. На аукціоні 29 червня Мінфін продав ОВДП всього на 2,5 млрд грн, один з найслабших аукціонів останніх місяців. Іноземні інвестори слабо цікавляться українськими цінними паперами вже третій тиждень поспіль.
Опитані банкіри відзначали, що очікують повернення іноземців в Україну в липні (у всякому разі видимих причин, які могли б стати цьому на заваді, немає). Цей фактор повинен стати ключовим для зміщення курсу в діапазон 27-27,3 грн / $ або навіть нижче.
Дивіденди ще не виплатили. Купівля валюти “дочками” іноземних компаній під виплату дивідендів була однією з головних причин ослаблення гривні в кінці червня. Минулого тижня цей фактор все ще давався взнаки, але його вплив поступово вичерпується, відзначають фінансисти.
Інше нестандартне джерело попиту на валюту – держбанки. Гіпотеза опитаних банкірів вже озвучувалася – “госи” купують долар під закупівлю вакцин.
Скандал в Нацбанку. У середу відбулася одна з головних фінансових подій тижня – з НБУ звільнилися одразу десять топ-менеджерів (пізніше відставки продовжилися), які заявили про тиск з боку керівництва і централізації прийняття рішень в руках глави Кирила Шевченка (докладніше – тут).
Опитані учасники валютного ринку не побачили впливу новин з Нацбанку на те, що відбувається з курсом, як було, наприклад після минулорічної відставки глави НБУ Якова Смолія. Ефект на гривню може проявитися, якщо на цю тему негативно висловиться МВФ (реакції поки не було), що важливо для інвесторів в ОВДП.
НБУ майже не було видно. Поведінка Нацбанку показує, що тиждень в цілому не був незвичним. Регулятор купив у резервів $ 26 млн – найменший обсяг за останні п’ять тижнів.
Чому гривня повинна зміцнюватися
Опитані банкіри зберігають прогноз зниження курсу долара до 27 грн / $ в липні. Ось їхні аргументи.
Нерезиденти повинні повернутися. Якщо не буде катаклізмів (описаний вище приклад з відставкою глави НБУ – яскравий приклад), іноземці будуть нарощувати інвестиції в ОВДП. Це принесе ринку додаткову валюту і зміцнить гривню.
Аграрії вже збирають урожай. У південних областях України почалася збиральна кампанія – деякі агровиробники вже збирають урожай озимих культур. Це означає, що обсяги агроекспорту найближчим часом будуть збільшуватися, що також дасть українському ринку додаткову валюту.
Укравтодор продає долари. Тимчасове, але вагоме джерело долара зараз – держкорпорація Укравтодор, яка продає валюту, отриману від розміщення єврооблігацій на $ 700 млн. За оцінкою одного з опитаних учасників ринку, компанія поки продала тільки половину від цієї суми.
Що далі? Прогноз до 9 липня
Опитані фінансисти поки не очікують різкого зміцнення гривні.
Прогноз до 9 липня: 27,2-27,5 грн / $.
Джерело: сайт Ліга.Фінанси
Читайте також: Стало відомо, на скільки збільшиться ціна пального в липні