Суспільство

Дитячий карієс: причини появи та основні типи

Дитячий карієс – серйозна проблема сучасності, поширена хвороба, на яку страждає понад 80% дітей, і особливо, кожне друге немовля. Захворювання проходить, як правило, з млявим характером розвитку, і батьки часто воліють проігнорувати проблему, ніж звернутися до фахівця, що найчастіше призводить до жахливих наслідків. Як розпізнати проблему на ранніх етапах? Фахівці клініки ЦІС у Києві поділилися кількома порадами, які допоможуть батькам вчасно помітити захворювання та звернутися за професійною допомогою. Адже набагато простіше вилікувати карієс на ранній стадії, аніж боротися з його ускладненнями.

Що таке карієс у дітей?

Карієс – бактеріальне захворювання, локалізоване на поверхні твердих зубних тканин з важким, а головне, повільним, патологічним процесом. Виявляється у характерній демінералізації на різних ділянках емалі зуба з подальшим руйнуванням дентину і, якщо лікування буде відсутнім і далі, утворенні каріозної порожнини.

Карієс викликають стрептококи, що мешкають у ротовій порожнині, які поступово розщеплюють цукор, що поступив, руйнуючи емаль, і тверді тканини зуба продуктами життєдіяльності.

Лікування карієсу – трудомісткий, але необхідний для здоров’я дитини процес, а наші фахівці з лікування карієсу у дітей легко, швидко та якісно допоможуть вам у цій боротьбі за здорові зуби.

Причини виникнення дитячого карієсу:

Головні причини карієсу у дітей – неправильне харчування, надмірне споживання солодкого та недостатня гігієна ротової порожнини. Якщо дитина на постійній основі споживає велику кількість солодощів і при цьому несвоєчасно чистячи зуби, то будьте впевнені – карієс справа часу.

Також до інших причин відносять:

  • надто тривалий контакт із соскою;
  • інфекційна хвороба;
  • уроджені особливості;
  • перенесене тяжке захворювання із застосуванням антибіотиків і, як наслідок, занепад імунітету.

Молочні зуби слабо мінералізовані (тобто, не покриті достатнім захистом), і тому набагато сприйнятливіші до бактерій, які викликають карієс і на це варто звернути увагу.

Симптоми карієсу у маленьких дітей

Карієс у дітей часто непомітний на ранніх стадіях, але швидко розвивається, тому важливо якомога раніше розпізнати проблему.

Симптоми карієсу у маленьких дітей

  • Наявність білого і жовтуватого, не видаленого нальоту лежить на поверхні зубів;
  • Якщо вигадати момент і вчасно не звернутися за допомогою, наліт затвердіє, почне сильніше руйнувати емаль. Свідчить про це зміна кольору нальоту на темно-жовтий або коричневий;
  • Шорсткі ділянки на поверхні зуба;
  • Завдяки великій кількості бактерій у ротовій порожнині та утворенню продуктів життєдіяльності, на запущеній стадії карієсу з’являється неприємний, солодкувато-гіркий запах з рота;
  • Як наслідок великих руйнувань тканин зуба, з часом, у дентині утворюється порожнина – дефект, що реагує на зовнішні подразники: холод, тепло, надто солодкі чи кислі напої;
  • Критичний момент перебігу хвороби – ураження зубної пульпи з наступним запаленням, що супроводжується гострим болем.

Якщо у дитини спостерігаються подібні симптоми, а також відмова від їжі, біль уздовж щелепи, хронічний і гострий біль – негайно зверніться до лікаря!

Види дитячого карієсу:

За класифікацією виникнення процесу карієс поділяється на:

  • Первинний карієс – нове захворювання, що до цього не зустрічалося у дитини;
  • Вторинний (або рецидивний) карієс – карієс, який утворився на погано запломбованому зубі або руйнування пломби.

За перебігом захворювання карієс поділяється на типи

  • Початковий (стадія каріозної плями) – характеризується зміною забарвлення емалі зубів та утворення нальоту. На даному етапі важливо встигнути діагностувати хворобу та розпочати лікування;
  • Поверхневий – рахунок демінералізації емалі лежить на поверхні утворюється шорсткість;
  • Середній – на цьому етапі карієс проникає глибше. Вже можна побачити візуальні зміни зуба, саме потемніння нальоту до коричневого або чорного кольору. З’являються болючі відчуття при вживанні їжі;
  • Глибокий – захворювання проникає до найбільш глибоких верств дентину, уражається вже пульпа (його іннервація та кровопостачання), з’являються сильні ріжучі болі.

За тривалістю виділяють:

  • Швидкопоточний чи гострий карієс – найчастіше вражає дітей із широкими дентинними канальцями, коли емаль зуба ще слабко мінералізована;
  • Повільнопоточний чи хронічний карієс – переважно зустрічається у дорослому віці (від 16 років) і характеризується повільним, безболісним розвитком;
  • Стабілізований – захворювання, подальший розвиток якого було зупинено, наприклад, внаслідок інтенсивних гігієнічних процедур.

За клінічною картиною, крім стандартного перебігу карієсу, виділяють:

  • Атиповий – виникає у мертвих зубів чи зубів із віддаленими нервами, оскільки через відсутність пульпи в зубі відсутні захисні процеси.
  • Прихований – розвивається таким чином або в таких місцях локалізації, що не може бути виявлено неозброєним оком, наприклад, під емаллю зуба. У таких випадках використовують рентген апарат.
  • Множинний – може розвинутися на тлі перенесеної раніше хвороби та ослабленого імунітету дитини, внаслідок чого на поверхні множини зубів різко збільшується кількість хвороботворних бактерій.
  • Циркулярний – виникає у пришийковій частині зуба, поступово охоплюючи і сусідні зуби, дуже швидко проникаючи у дентин.
  • Пляшковий – як правило вражає маленьких дітей (від 1 до 3 років) і утворюється на передніх верхніх і нижніх зубах, завдяки годівлі дитини з пляшечки або частому ссанні соски між годуваннями.

Карієс характеризується проникненням у тканини зуба, з необоротним руйнуванням емалі та дентину. А в останній стадії відмиранням та виникненням серйозних для здоров’я дитини ускладнень та невідворотних деформацій. І особливо важливо виявити проблему, що часто ігнорується, починаючи вже з дитинства дитини.

Б. Радько

Недавні новини

Коли і які сидерати сіяти восени: 5 найкращих варіантів для врожайного ґрунту

Осінній посів сидератів - важливий етап підготовки ґрунту до наступного сезону, який допомагає поліпшити його…

10 години ago

Суд оштрафував чоловіка, який цькував сестру через неприбрану квартиру

Вінничанина, який постійно вчиняв моральне насилля, лаючись до своєї сестри, визнали винним та призначили покарання…

11 години ago

В Україні електроенергія може подорожчати на 50%

Пропозиція “Укренерго” підняти тарифи на передачу електроенергії для населення на 50% викликала обговорення у Верховній…

12 години ago

На Тернопільщині затримали чоловіка, який пошкодив 11 могил загиблих бійців

  Вранці 27 вересня поліція отримала повідомлення від жителів села Млинівці, що на місцевому кладовищі…

13 години ago

На Рівненщині автоцистерна врізалась у блокпост: внаслідок ДТП загинув поліцейський

 Сьогодні, 28 вересня, близько 08:15 на трасі Київ-Ковель-Ягодин трапилася смертельна ДТП. Про це повідомили у…

14 години ago

У Кременчуці жінка вкрала квіти з Алеї Слави

Жителька міста Кременчук на Полтавщині забрала квіти, які були посаджені на Алеї Слави. Про це…

14 години ago